مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام سلامتآبخیزداری، ۸۰ درصد سیلاب‌ها را مهار کرد
شناسه خبر :212583
شنبه, 18 ژانویه 2020
109
 

به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز:پس از سیلاب بهاری در سال‌جـــاری، سازمان جنگل‌هــا، ‌مراتـــع و آبخیزداری کشور اعلام کرد، در نقاطی که فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری به اجرا درآمده بود، ‌خسارات سیلاب کمتر بود. کارشناسان و متخصصان حوزه آب نیز معتقدند، آنچه نقش مؤثری در کنترل سیلاب دارد فعالیت‌های مرتبط با آبخیزداری […]


به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز:پس از سیلاب بهاری در سال‌جـــاری، سازمان جنگل‌هــا، ‌مراتـــع و آبخیزداری کشور اعلام کرد، در نقاطی که فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری به اجرا درآمده بود، ‌خسارات سیلاب کمتر بود. کارشناسان و متخصصان حوزه آب نیز معتقدند، آنچه نقش مؤثری در کنترل سیلاب دارد فعالیت‌های مرتبط با آبخیزداری است.

به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،سیستان و بلوچستان از هفته گذشته درگیر سیلاب بود و حدود ۴۰۰روستای این استان در محاصره سیلاب قرار دارند. سیستان و بلوچستان ازجمله استان‌هایی است که ‌در اولویت پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفت و تاکنون نیز برخی از اقدامات مرتبط با این فعالیت‌ها در این استان به پایان رسیده است.

مسئولان سازمان جنگل‌ها همانطور که در سیلاب بهار ۹۸ اعلام کردند، این‌بار نیز تأکید دارندکه اگر اقدامات مرتبط با آبخیزداری و آبخوانداری در استان سیستان و بلوچستان اجرا نشده بود، خسارات سیلاب در این استان بیش از آن چیزی بود که اکنون مشاهده شده است.

به‌گفته متخصصان اقلیم‌شناسی، گرمایش جهانی همراه با پدیده‌های فرین یا حدی است. پدیده‌هایی همچون باران و برف و سرما که از حالت عادی فراتر رفته و شدت بیشتری می‌گیرند. به گفته آنها باران‌های حدی، عمدتا به‌صورت رگباری هستند.منصور قطبی سرابی، متخصص حوزه آب، پیش‌تر به همشهری گفته بود، مناطق کویری، محل وقوع باران‌های رگباری هستند و خاک این مناطق نیز از میزان نفوذ بالایی برخوردار نیستند.

این عوامل نیز سیل‌خیز شدن یک منطقه را افزایش می‌دهند. هرچند که عوامل انسانی همچون تجاوز به حریم رودخانه‌ها و ساخت‌وسازهای غیرقانونی در این نقاط، توسعه شهرها و افزایش آسفالت در برخی معابر هم به میزان خسارت‌ها می‌افزاید و سیل را از یک پدیده طبیعی به یک بحران جدی تبدیل می‌کند.

اجرای ۱۰هزار هکتار پروژه کنترل سیلاب در سیستان و بلوچستان

سال‌جاری، ۱۸۰۰میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌های آبخوانداری و آبخیزداری در سراسر کشور اختصاص یافت. این اعتبار در بیش از ۹۰درصد شهرستان‌های کشور، در قالب پروژه‌های متعدد این حوزه تعریف شد و به اجرا درآمد. تاکنون نیز ۹۰درصد پروژه‌ها به پایان رسیده است.

ابوالقاسم حسین‌پور، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به همشهری می‌گوید: «استان سیستان‌وبلوچستان به‌دلیل دارا بودن ۳ شاخص وسعت، خشکسالی و سیل‌خیزی در زمره استان‌های دارای اولویت در اجرای فعالیت‌های آبخیزداری و کنترل سیلاب قرار داشته و تاکنون نیز سهم خوبی از اعتبارات ملی دارد.»

به گفته او، در سال‌جاری ۸۳میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان در قالب پروژه‌های متعدد کنترل سیلاب و آبخیزداری هزینه شد که در ۲۵حوضه آبخیز استان اجرایی شد و بخش قابل توجهی از آنها به اتمام رسید.

از مهم‌ترین پروژه‌هایی که در استان‌های سیل‌خیز کشور اجرا می‌شود، پروژه‌های مرتبط با کنترل سیلاب است. در این طرح، باایجاد مسیرهای انحرافی و سیل‌بند بر سطح زمین، آب ناشی از بارندگی‌های شدید و طغیان رودخانه‌ها به زمین‌های دارای بافت درشت دانه که با اندکی شیب همراه هستند انتقال داده می‌شود.

این زمین‌ها خاصیت نفوذپذیری دارند و آب به داخل آنها نفوذ می‌کند. با این اقدام ۲ اتفاق خواهد افتاد، هم از شدت سیلاب کاسته می‌شود و هم آبخوان‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی تغذیه می‌شوند.

در سال‌جاری ۱۱میلیون هکتار در آبخیزداری برای اجرای پروژه‌های کنترل سیلاب برنامه‌ریزی شد. ابوالقاسم حسین پور، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها در این‌باره می‌گوید: «از سال گذشته تاکنون ۴پروژه پخش سیلاب در وسعت ۱۰هزار هکتار در استان سیستان و بلوچستان اجرا شد که در سیلاب فعلی آبگیری شده است.»

کاهش خسارت ناشی از سیلاب

براساس بررسی‌های انجام شده از سوی سازمان جنگل‌ها، پروژه‌های پخش سیلاب تأثیرات بسیار مثبتی بر کاهش خسارت سیل داشته‌اند. این مسئله نه‌تنها در سیلاب بهار۹۸ که در سیلاب کنونی سیستان و بلوچستان نیز دیده شده است. مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها از بررسی ۱۰ساله تأثیر این پروژه بر میزان وقوع سیل در استان‌های مختلف خبر می‌دهد.

به‌گفته حسین‌پور، مطالعات ۱۰ ساله نشان داده ضریب سیلاب از ۱۰به ۲ کاهش یافته است.این پروژه‌ها توانسته‌اند سیلاب‌ها را تا ۸۰درصد مهار کنند و اگر اعتبارات درنظر گرفته شده برای اجرای این پروژه‌ها افزایش یابد و به گفته روح‌الله فتاحی، رئیس هیأت مدیره انجمن هیدرولوژی ایران، سالانه ۲۰تا ۲۵درصد درآمد سدها به فعالیت‌های آبخیزداری اختصاص یابد، میزان تأثیرگذاری پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کنترل سیلاب افزایش خواهد یافت.

بررسی ۱۰ساله تأثیر اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری بر سیلاب و تخریب‌های ناشی از آن

براساس بررسی‌های ۱۰ساله و مقایسه‌ای در حوضه‌های آبخیز، در ۳۳درصد مواقع از وقوع سیلاب به‌طور کامل پیشگیری شده است. ۶۷درصد پروژه‌ها نیز تأثیر قابل توجهی بر کاهش خسارات سیل داشتند. براساس بررسی‌های ۱۰ساله، پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری، دبی اوج سیلاب را تا ۷برابر کاهش و حجم سیلاب را تا ۵۰درصد کاهش داده‌اند.

همچنین زمان تمرکز سیلاب را که عامل مهم در میزان تخریب است نیز تا ۱۸دقیقه کاهش داده است. مطالعات ۱۰ساله مشخص کرده‌اند، اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری، سیلاب‌ها را تا ۸۰درصد مهار کرده و ضریب سیلاب را از ۱۰به ۲کاهش داد. از سال گذشته تاکنون ۴پروژه پخش سیلاب در سیستان‌وبلوچستان و در وسعت ۱۰هزار هکتار به اجرا درآمد که تأثیر قابل توجهی بر کاهش خسارات ناشی از سیلاب داشت.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

 
برچسب ها:

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
    +