مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام سلامتآراد کوه و پسماند همچنان مساله پایتخت است
شناسه خبر :220209
جمعه, 7 فوریه 2020
120
 

به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز:بعد از آلودگی هوا و ترافیک مسلما پسماند یکی از مهم‌ترین چالش‌های شهری پایتخت است. تولید بیش از ۹ هزار تن زباله در روز و نحوه جمع‌آوری و امحای آن همواره یکی از سوژه‌های حمله منتقدان به شهرداری و کابوسی برای مدیریت شهری بوده است. به گزارش […]


به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز:بعد از آلودگی هوا و ترافیک مسلما پسماند یکی از مهم‌ترین چالش‌های شهری پایتخت است. تولید بیش از ۹ هزار تن زباله در روز و نحوه جمع‌آوری و امحای آن همواره یکی از سوژه‌های حمله منتقدان به شهرداری و کابوسی برای مدیریت شهری بوده است.

به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،برای همین در طول سال‌های گذشته طرح‌های متعددی برای اصلاح ساختار جمع‌آوری و بازیافت زباله‌ها آغاز شده ولی تقریبا هیچ‌کدام از آنها نتیجه‌ای را به دنبال نداشته است. با این حال چندی قبل شهرداری تهران اعلام کرد که حجم زباله تهران به حدود ۷۵۰۰ تن در روز کاهش پیدا کرده و تلویحا تلاش می‌کرد تا دلیل این کاهش را اجرای طرح جدید شهرداری با عنوان «کاپ» معرفی کند.

به نظر می‌رسد اما ابعاد این مساله تنها به جمع‌آوری زباله و بازیافت و آثار بهداشتی آن محدود نمی‌شود بلکه ابعادی اجتماعی نیز دارد. محمدرضا جوادی‌یگانه، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در جلسه‌ای که به همین منظور تشکیل شده بود از فرآیند جمع‌آوری، بازیافت و مدیریت پسماند به عنوان یکی از مسائل کنونی پایتخت یاد کرد و گفت: روش‌های قدیمی جمع‌آوری پسماند منجر به پیامدهای سوء اجتماعی، محیط زیستی و اقتصادی شده است.

جوادی‌یگانه با اشاره به بلاتکلیف بودن و در دسترس عموم قرار داشتن مخازن جمع‌آوری پسماند گفت: امروز پسماند تبدیل به یک کالای عمومی شده که هر کسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و از طرفی در حوزه تفکیک نیز ضعف‌هایی به چشم می‌آید که بی‌شک بخشی از آن به نبود آموزش‌های لازم برمی‌گردد.

او پسماند را از جمله اصلی‌ترین مسائل شهری برشمرد که چهره شهر را آلوده کرده و افزود: پسماند جدا از آلودگی‌ها، آب‌گرفتگی‌ها و معضلاتی مثل ازدیاد جمعیت موش در خیابان‌های پایتخت به عنوان کالایی آلوده و با ارزش است که در دسترس عموم و برخی افراد منفعت‌جو قرار دارد از همین رو طرح کاپ می‌تواند، اقدام موثر در راستای کاهش تولید پسماند در مبدا و مدیریت صحیح مخازن جمع‌آوری باشد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران لازمه موفقیت اجرای طرح کاپ را تلاش در جهت تغییر رفتار شهروندان در زمینه تولید از مبدا و خانه‌ها و کاهش پسماند دانست و خاطرنشان کرد: در این زمینه باید رفتار خرید و الگوی مصرف شهروندان تغییر کند.

طرحی محکوم به شکست یا …؟

در سال ۱۳۴۷ مکانیسمی در شهر تهران ایجاد شده بود که در قالب آن کیسه‌هایی برای جداسازی زباله در اختیار شهروندان قرار می‌گرفت. این امر موجب شده بود تا پسماند به صورت تفکیک شده، جمع‌آوری شود. اما به نظر می‌رسد امروز و با گذشت نیم قرن از آن تاریخ شاید این طرح همچنان مهم‌ترین گام مدیریت شهری در جمع‌آوری پسماند باشد و در سایر موارد توفیق چندانی حاصل نشده باشد! برای همین به نظر می‌رسد، شهرداری حساب ویژه‌ای روی طرح کاپ باز کرده و به اجرای موفقیت‌آمیز آن امیدوار است.

طرحی که براساس آن و در گام اولش قرار است، شهرداری در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و آموزش و پرورش و مدارس تفکیک زباله را انجام دهد. صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند نیز با اشاره به اینکه یکی از محورهای طرح کاپ(کاهش پسماند) تحول در انتقال زباله است، عنوان کرد:

امروز پسماندهای حجیم همانند سرشاخه‌ها، لاستیک و شیشه‌ها به صورت جداگانه جمع‌آوری شده و برخلاف رویه پیشین به آرادکوه منتقل نمی‌شوند بلکه از ابتدا در پروسه‌ تفکیک از مبدا، جداسازی و به مواد اولیه خود تبدیل می‌شوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند اصلی‌ترین مساله مدیریت بهینه پسماند را موضوع کاهش اعلام و عنوان کرد: ۶ محور اصلی شامل کاهش تولید، هزینه، سمی بودن پسماند، حجم، رطوبت و افزایش تفکیک در مبدا است.

اما با وجود تبلیغاتی که در مورد طرح جدید کاپ می‌شود به نظر می‌رسد که کارشناسان هنوز چندان به آن خوشبین نیستند. آرش حسینی‌میلانی، رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «اعتماد» در مورد ادعای شهرداری در خصوص کاهش حجم پسماند به خاطر اجرای طرح «کاپ» گفت: اولا که حجم پسماند خود تهران که وارد آرادکوه می‌شود حدود ۷ تا ۷هزار و ۵۰۰ تن است و مابقی آن زباله‌هایی است که از شهرهای اطراف به آنجا می‌آیند.

ثانیا حجم زباله تهران براساس ادعای شهرداری به حدود ۵ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تن در روز رسیده که آن هم دلایل واضح و قابل توجیهی دارد! او در تشریح دلایل این کاهش نیز گفت: از مدتی قبل ورود پسماندهای حجیم مثل سرشاخه‌ها، لاستیک و… به آراد کوه ممنوع شد و برای همین پیمانکاران موظف شدند تا این زباله‌ها را در همان مناطق تفکیک کنند که همین مساله باعث کاهش چیزی حدود ۸۰۰ تا هزار تن زباله ورودی به آرادکوه شده است.

بقیه این کاهش نیز به وضعیت اقتصادی شهروندان برمی‌گردد و اینکه مصرف کالاهای اساسی مردم کاهش پیدا کرده است. این یک واقعیت غیرقابل انکار است. حالا شاید طرح کاپ هم کمی مقدار زباله را کم کرده باشد ولی تصور نمی‌کنم در این مدت کم، تاثیر چندانی داشته باشد!

بسیاری از انتقادها به شهرداری در حوزه پسماند به نحوه جمع‌آوری زباله‌ها برمی‌گردد. این منتقدان بر این باورند که شهرداری باید شیوه تعامل خود را با پیمانکاران عوض کند و به جای آنکه پولی بابت جمع‌آوری به پیمانکاران بدهد از آنها مبالغی هم برای استفاده از این طلای سیاه که به مواد مختلفی بازیافت می‌شوند، بگیرد.

میلانی در پاسخ به این منتقدان، اصل این انتقادها را وارد می‌داند ولی در عین حال تصریح می‌کند: ما دو نوع پیمانکاری در موضوع پسماند داریم. پیمانکارانی که پسماندهای‌ تر و خانگی را جمع‌آوری می‌کنند و پیمانکارانی که زباله‌های خشک را جمع می‌کنند. برای زباله‌های ‌تر شهرداری به پیمانکاران پول می‌دهد چون این زباله‌ها تفکیک نمی‌شود ولی در مورد زباله‌های خشک، پیمانکاران به شهرداری پول هم می‌دهند.

او رقم پولی که پیمانکاران زباله‌های خشک به شهرداری می‌پردازند را ۲۰۰ میلیارد تومان در سال عنوان می‌کند و می‌گوید: انتقاد منتقدان این است که این رقم در برابر گردش مالی و هزینه‌های ۲ هزار میلیاردی فرآیند پسماند ناچیز است و باید بیشتر شود.

ما هم این موضوع را قبول داریم ولی در عین حال باید راهکارهای عملی و نوینی برای آنها پیدا کرد. حالا در قالب طرح کاپ شهرداری می‌خواهد طرح تفکیکی زباله‌های خشک را در بخش‌های اداری و در برخی از مناطق از درب منازل آغاز کند تا به تدریج و با بالا بردن فرهنگ شهروندان این فرآیند را گسترش دهد.

اما با تمام این تفاصیل به نظر می‌رسد طرح جمع‌آوری، تفکیک و بازیافت زباله در ایران و به خصوص در تهران با کشورهای توسعه یافته، فاصله دوری داشته باشد. رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ولی چندان با این تحلیل موافق نیست و در این زمینه می‌گوید: بستگی دارد که موضوع را از چه منظری نگاه کنید …

اگر بخواهیم بازیافت زباله در ایران را با کشورهای پیشرفته‌ای که ۹۷ درصد زباله‌هایشان را بازیافت می‌کنند، مقایسه کنیم، بله … ما خیلی عقب هستیم ولی اگر بخواهیم از لحاظ جمع‌آوری زباله به موضوع نگاه کنیم، سیکل جمع‌آوری زباله در کشور ما چندان تفاوتی با سایر کشورها ندارد.

به اعتقاد او موفقیت طرح کاپ به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها موفقیت شهرداری و همکاری رسانه‌ها و سازمان با آن برای ترویج فرهنگ جمع‌آوری زباله و… است وگرنه دور از ذهن نیست که این طرح نیز به سرنوشت طرح‌های مشابه گذشته دچار شود!

سرنوشت آراد کوه

از چند ماه قبل موضوع انتقال آرادکوه که از آن به عنوان یکی از آلاینده‌های احتمالی محیط زیست و سلامت تهران و تهرانی‌ها یاد می‌شود، مطرح شده است. با این حال هنوز خبری از نتیجه قطعی این طرح منتشر نشده است. میلانی نیز با اظهار بی‌اطلاعی از آخرین تصمیم‌گیری‌ها در این زمینه می‌گوید:

در هر صورت درست کردن مرکز جدیدی در جنوب تهران و برای حمل زباله ۸ تا ۱۰ میلیون تهرانی کار ساده‌ای نیست. اولا جانمایی محلی که بخواهد ۱۰۰ کیلومتر از پایتخت فاصله داشته باشد، کار ساده‌ای نیست.

ضمن آنکه این محل از محدوده تهران خارج خواهد شد و به قم نزدیک می‌شود که همین مساله، هزینه‌های جابه‌جایی را به‌ شدت افزایش می‌دهد. ثانیا حتی اگر همه مسائل و مشکلات مالی آن هم حل شود باز هم ساخت و بهره‌برداری از آن چندین سال طول می‌کشد.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

 
برچسب ها:

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
    +