مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام اخبار فرهنگیاهمیت صبر در برابر مصائب در کلام امام علی(ع)- اخبار فرهنگی – مجله آیسام
شناسه خبر :243449
پنج‌شنبه, 26 مارس 2020
87
 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از مهم‌ترین ویژگی‌های برتر انسان مؤمن، در فرهنگ قرآن و عترت، صبر و بردباری در برابر سختی‌ها و مشکلات زندگی است. مولای متقیان امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در روایتی فرمود: «صبر آن است که انسان مصیبتی را که به او می‌رسد، تحمل کند و خشم خود را فرو برد.»  (غررالحکم، جلد ۲ حدیث ۱۸۷۴)  […]


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از مهم‌ترین ویژگی‌های برتر انسان مؤمن، در فرهنگ قرآن و عترت، صبر و بردباری در برابر سختی‌ها و مشکلات زندگی است. مولای متقیان امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در روایتی فرمود: «صبر آن است که انسان مصیبتی را که به او می‌رسد، تحمل کند و خشم خود را فرو برد.»  (غررالحکم، جلد ۲ حدیث ۱۸۷۴) 

صبر بر مصیبت‌ها به این معناست که انسان بر ایمانیات و اعتقادات خود استحکام داشته باشد و موجب لغزش او نشود. از این منظر است که امام صادق علیه‌السلام در روایتی می‌فرماید: «اگر مؤمن پاداشی را که برای مصیبت‌ها خداوند برایش در نظر گرفته بداند، هر آینه آرزو می‌کند که او را با قیچی تکه تکه کنند.» (اصول کافی، ج۳، ص۳۵۴)

حجت‌الاسلام محمدی سعیدی‌آریا کارشناس مسائل دینی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اهمیت صبر در آموزه‌های دینی گفت: در آموزه‌های دینی، توصیه‎‌های مهمی به‌هنگام نزول بلا و سختی بیان شده که نخستین آن «صبر» است. صبر از جمله صفات برجستۀ مؤمنان است. خدای متعال در آیۀ سوم سورۀ مبارکۀ «عصر» این‌طور ما را به صبر دعوت کرده است: «وَتَواصَوا بِالصَّبرِ»؛ این فعل در باب تفاعل است و وقتی فعلی در این باب به‌کار می‌رود یعنی یکدیگر را به صبر توصیه کنید.

وی افزود: یکی از ثمرات صبر، کار مفید انجام دادن است؛ چراکه عجله و بی‌صبری موجب می‌شود خروجی کار ما مطلوب نباشد، بنابراین طبق این آیه از قرآن، توصیۀ به صبر یکی از اقدامات مؤثر و لازم ما در چنین اوقاتی است.

انتهای پیام/

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
    +