صفحه اصلی اخبار روز اخبار فرهنگی برنامه‌های هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری به مناسبت محرم- اخبار فرهنگی – مجله آیسام

برنامه‌های هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری به مناسبت محرم- اخبار فرهنگی – مجله آیسام

0

به گزارش آیسام و به نقل از خبرگذاری تسنیم، علی‌رضا زندوکیلی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره ویژه برنامه‌های این معاونت در ماه محرم گفت: نخستین سوگواره «اقوام عاشورایی» ویژه‌برنامه‌ای برای معرفی آیین‌های اقوام ایرانی در پاسداشت حماسه عاشوراست و شامل آیین‌هایی از جمله شروه‌خوانی، چاووشی‌خوانی، نخل‌گردانی و نقالی و پرده‌خوانی به زبان ترکی و عربی است که به دبیری فرهنگسرای خانواده برگزار می‌شود.

رونمایی از ۳ نمایش در پردیس تئاتر تهران

زندوکیلی از اجرای چهار نمایش در ماه محرم خبر داد و گفت: نمایش فاخر «خاتون» به کارگردانی حسین عالم بخش، نمایش «تا رقیه» به کارگردانی محراب رحمتی و نمایش «پای دیوار کودکی» به کارگردانی فهیمه میرزاحسینی با محوریت کودکان عاشورا همزمان با آغاز محرم در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می‌روند. همچنین نمایش «بازی تعزیه» نمایشی عروسکی ویژه کودکان و نوجوانان است که به همت مدیریت امور نمایشی در سه فرهنگ‌سرا اجرا خواهد شد.

 برپایی چهار نمایشگاه تجسمی

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری از برگزاری چهار نمایشگاه تجسمی همزمان با آغاز محرم خبر داد و گفت: نمایشگاه عکس «با کاروان» با موضوع عزاداری عاشورا در دهه قاجار در باغ‌موزه هنر ایرانی برگزار می‌شود. این موزه همچنین با ویژه‌برنامه «شور حماسه» با هنر مفهومی در حوزه قیام کربلا میزبان علاقه‌مندان است. نمایشگاه عکس‌های آیینی همراه با نشست‌های پژوهشی ویژه در نگارخانه لاله برپا خواهد شد. مجموعه‌ای از آثار خوشنویسی «علی شیرازی» با عنوان نمایشگاه «کتیبه‌های عاشورایی» در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار می‌شود و همچنین نمایشگاهی از عکس‌های عاشورایی «مهدی توکلیان» دیگر رویدادی است که ویژه ماه محرم برپا می‌شود.

 رونمایی از نوای نی‌نوا

وی در تشریح برنامه‌های مدیریت امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری به مناسبت سالگرد واقعه عاشورا گفت: «نوای نی‌نوا» با آهنگ‌سازی بابک ربوخه و با صدای متین رضوانی‌پور قطعه‌ای عاشورایی است که به همت مدیریت امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری تولید شده و آیین رونمایی از آن در ماه محرم برگزار می‌شود. همچنین ویژه‌برنامه «آوای محرم» برای معرفی و بررسی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی و مناسبت آنها با موسیقی دستگاهی ایرانی با تقدیر از چهار  چهره برجسته این هنر برگزار خواهد شد.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همزمان با ماه‌های محرم و صفر سال ۱۴۴۱ هجری قمری مصادف با ۱۳۹۸ هجری شمسی، ۳۵ عنوان برنامه در قالب ۳ هزار اجرای متنوع با عنوان کلی «جلوه سوگ» را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برگزار می‌کند.

انتهای پیام/

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *