مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام آشپزیبمب ویتامین با دسر سنتی کرمان
شناسه خبر :171541
یکشنبه, 15 سپتامبر 2019
122
 

چنگمال یکی از میان وعده‌های خوشمزه ایست که در کرمان تهیه می‌شود و در واقع از دسر‌های سنتی این استان است. این خوراک از خرما، نان سنتی و روغن حیوانی تشکیل شده است. مهمترین ماده این غذا خرما است همان طور که می‌دانید خرما دارای خاصیت‌های زیادی است که در اینجا به تعدادی از آن‌ها […]


چنگمال یکی از میان وعده‌های خوشمزه ایست که در کرمان تهیه می‌شود و در واقع از دسر‌های سنتی این استان است. این خوراک از خرما، نان سنتی و روغن حیوانی تشکیل شده است. مهمترین ماده این غذا خرما است همان طور که می‌دانید خرما دارای خاصیت‌های زیادی است که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

خرما انواع مختلف دارد که شامل: رطب، خارک، پیارم و … است. هر شهری در جنوب ایران خرمای خاص خودش را دارد که نام‌های زیادی برای هر کدام وجود دارد.
 
درخت خرما در نواحی گرمسیری ایران، عربستان و شمال آفریقا پرورش می‌یابد در واقع زادگاه خرما مناطق گرمسیری ست. میوه و هسته خرما هم از نظر غذایی ارزش داشته و هم در طب و درمان بیماری‌ها کاربرد دارد.
 
مهمترین خواص خرما شامل خاصیت تب بر، آرامبخش به ویژه هسته آن، ضد سرطان، محرک و تقویت کننده قوای جسمانی و نیروی جنسی است. مصرف خرما ضعف، سستی و بیحالی را از بدن دور میکند. خرما منبع بسیار خوبی برای تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن مانند عناصر ضروری پتاسیم، منگنز، آهن، روی است و همچنین تامین کننده ویتامین‌های (آ)، (ای)، (ب) و (ث) است. پلی فنولها، مشتقات پیپرین، فیبر گیاهی، آنتی اکسیدان‌ها و استرول از دیگر مواد موثر موجود در میوه خرما است.
 
مزاج خرما گرم و‌تر است. خرمای رطب رطوبتش از حرارتش بیشتر است؛ بنابراین کسانی که مزاج گرم دارند بهتر است از نوع تازه آن استفاده کنند تا خرمای رسیده که قدری خشک شده باشد. یکی از مهمترین خواص خرما خاصیت خون سازی است. خرما غنی از آهن، فولات و اسید فولیک است که برای خونسازی بسیار مفید بوده و درمان مناسبی برای کم خونی ناشی از فقر آهن است. فولات موجود در خرما به عنوان یک ماده غذایی خون ساز معرفی شده است. خوردن خرما برای همه افراد به ویژه زنان باردار به دلیل سرشار بودن از فولیک اسید مفید است.

چی لازم دارم:

کره یا روغن حیوانی: ۵ قاشق غذاخوری
خرما (بدون هسته): ۱ کیلو
نان: ۱ عدد
کنجد: ¼ لیوان
تخم گشنیز: ¼ لیوان
دارچین: ۱ قاشق مربا خوری
زیره سیاه: به مقدار لازم
زیره سبز: به مقدار لازم

چه جوری درست میشه:

مرحله ۱
در یک تابه مقداری روغن یا کره بریزید تا داغ شود.

مرحله ۲
سپس خرما هسته گرفته شده را داخل آن تفت دهید.

مرحله ۳
در حین تفت دادن خرما، گردوی خرد شده را هم اضافه کنید و همچنان تفت دهید تا رنگ خرما تغییر کند.

مرحله ۴
سپس زیره و ادویه‌های گفته شده را به همراه نان خرد شده به خرما‌ها اضافه کنید و هم بزنید تا جایی که روغن به خورد نان‌ها برود.

مرحله ۵
در این مرحله تابه را از روی حرارت بردارید و پس از کمی سرد شدن مواد، آن را با دست ورز دهید و به شکل توپک‌های کوچکی در بیاورید.

مرحله ۶
اگر دوست داشتید میتوانید کمی تخم شنبلیله هم به آن اضافه کنید تا طبع گرم خرما و گردو کمی خنک‌تر شود.

مرحله ۷
روی توپک‌ها کمی نارگیل یا پودر پسته بریزید و آن را در ظرف مورد نظرتان بچینید.

 
منبع:غذالند

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام