صفحه اصلی درمان ناباروری با دستگاه فوق دقیق ساخت محققان دانشگاهی/شکست انحصار ۴ کشور دنیا

درمان ناباروری با دستگاه فوق دقیق ساخت محققان دانشگاهی/شکست انحصار ۴ کشور دنیا

0

جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت دستگاه میکرو مانیپولاتور (سامانه‌ تزریق و عملیات درون سلولی) شدند؛ این دستگاه که ۵۰ درصد ارزانتر از نمونه خارجی آن است، با بهره‌گیری از تکنولوژی حرکتی فوق دقیق، سبب درمان ناباروری می‌شود.

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، میکرو مانیپولاتور (Cell Injection and manipulation Device) ، ابزاری برای انجام عملیات فوق دقیق روی نمونه‌های بسیار کوچک زیر میکروسکوپ است. جایی که دست انسان، ظرافت حرکتی لازم برای آن عملیات را ندارد.

در عرصه‌ تحقیقات نوین پزشکی و بیولوژی، فناوری انجام عملیات‌های درون سلولی، پنجره‌ای را به سوی ابداع روش‌های جدید تشخیص و درمان گشوده است. امکان تزریق به درون سلول و یا نمونه‌برداری از سیتوپلاستم سلول نیاز به ابزاری با دقت حرکتی و کنترل پذیری از مرتبه میکرون دارد.

سامانه‌ میکرومانیپولاتور با بهره‌گیری از تکنولوژی حرکتی فوق دقیق، قادر است حرکات دست اپراتور را به مقیاس میکرونی منتقل کند.

این دستگاه دارای دو بازو، هر یک با سه محور حرکتی XYZ، دقت حرکتی یک میکرون برای پویش اجزای درون سلولی، کنترل ساده‌ موتورهای محرک توسط دو جوی استیک، قابلیت حمل دو پراب میکروپیپت ویژه‌ مکنده و تزریق‌کننده، قابلیت نفوذ به درون سلول به کمک نوسانات عملگر پیزو الکتریک است.

هزینه بالای خرید این دستگاه که در انحصار کشورهای آلمان، انگلیس، ژاپن و امریکا بوده و مشکلات ارائه‌ خدمات پس از فروش توسط تولیدکنندگان خارجی، جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف را بر آن داشت تا با تلاش‌های ۲ ساله خود نمونه بومی و فوق دقیق این دستگاه را ساخته و با کاهش ۵۰ درصدی هزینه واردات آن سبب خودکفایی کشور در این زمینه و ایجاد صرفه‌جویی ارزی شوند.

درمان ناباروری، میکروبیولوژی و میکروالکترونیک

شایع‌ترین کاربرد این دستگاه، کاربرد در روش ICSI یا همان تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسم تخمک است. در این روش که از آن با نام Micro-Injection نیز یاد می‌شود، اسپرم با ابعاد حدود ۳ میکرون به داخل تخمک با ابعاد حدود ۱۰۰ میکرون تزریق می‌شود. این روش در درمان مواردی که اسپرم توانایی حرکتی لازم برای آمیزش با تخمک را ندارد، بسیار مؤثر است.

کاربرد دیگر استفاده از این تجهیز، تست یا اصطلاحاً پرابینگ مدارات مجتمع میکرو الکترونیک است. مشابه روشی که برای تست مدارات الکترونیک در مقیاس عادی بکار گرفته می‌شود، مدارات ریز تراشه‌ها نیز باید پس از ساخت تست و عیب‌یابی شود. با کمک این سامانه می‌توان با دقت بالا پراب اندازه‌گیری را به هر نقطه از مدار اتصال داد و اندازه‌گیری مد نظر را انجام داد.

از دیگر کاربردهای این محصول بومی می‌توان به میکروبیولوژی و تحقیقات سلولی انسانی، دامی و گیاهی، تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد، تحقیقات سلول‌های بنیادی، صنعت اپتیک، چیدمان میکرولنزها، انبرک نوری (optical tweezer)، نانوتکنولوژی و میکرو اسمبلی و میکروالکترونیک اشاره کرد.

ابعاد نیاز داخلی

کشور ما یکی از کشورهای پیشرو در زمینه درمان ناباروری است. وجود پزشکان مطرح در عرصه جهانی، مراکز درمان متعدد و هزینه‌ درمان رقابتی نسبت به سایر کشورهای پیشرفته، باعث شده است که در این زمینه صادرکننده خدمات درمانی نیز باشیم.

هم اکنون بیش از ۶۰ مرکز درمان ناباروری در سطح کشور داریم و موسسات خصوصی بسیار توانمندی نظیر رویان و ابن سینا در این رابطه فعال هستند. به علاوه هزینه‌ هر سیکل خدمات درمانی در داخل حدود ۲ تا ۴ میلیون تومان است، در حالی که این هزینه در اروپا و امریکا بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار است. مجموع این عوامل سبب شده کشور ما در این زمینه پیشرو باشد.

از سوی دیگر ابعاد نیاز داخلی درمان ناباروری در کشور ما بسیار گسترده است. آمار ناباروری اولیه در ایران ۲۰ درصد است که بالاتر از متوسط جهانی (۱۲ تا ۱۵ درصد) است. طبق آمار بالغ بر سه میلیون زوج نابارور در کشور داریم که سالانه ۱۵۰ هزار زوج به آنها افزوده می‌شود. حدود ۴۰ درصد از موارد ناباروری مربوط به فاکتور مردانه است که نیاز به درمان از طریق روش میکرواینجکشن یا ICSI دارد. لذا داشتن این تجهیز از ملزومات تاسیس یک مرکز ناباروری است. توجه به بالا رفتن سن باروری و پیر شدن جامعه، نیاز روزافزون به این تکنولوژی درمانی باید پاسخ داده شود.

هم‌اکنون عامل قیمت و تحریم باعث شده با کمبود تجهیزات میکرواینجکشن مواجه باشیم. این کمبود علاوه بر ایجاد مشکل در خدمت‌رسانی به بیماران، آموزش عملی برای متخصصان را نیز با مشکل مواجه کرده است.

هزینه بالای واردات میکرومانیپولاتور و مشکلات موجود

دستگاه‌های میکرومانیپولاتور یا میکرو اینجکتور مورد استفاده توسط مراکز درمان ناباروی، به طور کامل وارداتی هستند. در حال حاضر تکنولوژی تولید این دستگاه‌ها در انحصار کشورهای آلمان، انگلیس، ژاپن و امریکا است.

قیمت نمونه‌های خارجی بین ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار است که تامین آن برای بسیار از مراکز درمانی سنگین است. باید در نظر داشت که هزینه‌های واردات بین ۲۰ تا ۵۰ درصد با این هزینه می‌افزاید. لذا در حال حاضر تنها مراکزی که بنیه مالی مناسبی داشتند، این دستگاه را خریداری کرده‌اند. همچنین مشکلات ارائه‌ خدمات پس از فروش توسط تولیدکنندگان خارجی، هزینه‌های بیشتری را نیز به مصرف‌کننده تحمیل می‌کند.

با ساخت این دستگاه بومی با قیمتی ۵۰ درصد ارزانتر از نمونه خارجی توسط پژوهشگران دانشگاه شریف، می‌توان امکان استفاده از این تکنولوژی را برای تعداد بیشتری از مراکز داخلی فراهم کرد. به علاوه، مراکزی که هم اکنون نمونه‌ خارجی دستگاه را دارند می‌توانند با افزایش ظرفیت خود، زمان انتظار بیماران را کاهش دهند.

با بررسی اجزای این سامانه، مشاهده می‌شود تکنولوژی حرکت فوق دقیق، پیزوالکتریک و کنترل سروو، فناوری‌های کلیدی این محصول هستند و تیم حاضر روی این حوزه‌ها تجربیات عملی متعدد و تسلط کامل دارد و به عبارت دیگر هیچ ریسک فنی در جهت دستیابی به این محصول وجود ندارد.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *