صفحه اصلی تکنولوژی رم‌های DDR5 ای‌دیتا با سرعت چشمگیر ۸۴۰۰ مگاهرتز از راه می‌رسند

رم‌های DDR5 ای‌دیتا با سرعت چشمگیر ۸۴۰۰ مگاهرتز از راه می‌رسند

0

سال ۲۰۲۱، دنیای جدیدی به سوی سخت افزارها باز شده است؛ یکی از مهم‌ترین آنها، حافظه‌های رم DDR5، با انبوهی از ویژگی‌های جذاب و خاص است که سرعتی فراتر از انتظار را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کمپانی ADATA با همکاری MSI و گیگابایت، به سراغ رم‌های حیرت انگیز ۶۴ گیگابایتی را فرکانس ۸۴۰۰ مگاهرتز رفته‌اند.

سال ۲۰۲۱ را می‌توان آخرین سال عملیاتی برای رم‌های DDR4 دانست؛ این خانواده، با حافظه‌های DDR5 جایگزین خواهند شد. آن‌طور که پیداست نخستین پلتفرمی که از رم‌های DDR5 پشتیبانی می‌کنند، پردازنده‌های نسل دوازدهمی Alder Lake شرکت اینتل هستند که آزمایش‌های اولیه آنها به پایان رسیده و کمپانی‌ها در حال طراحی نهایی هستند.

حافظه‌های رم DDR5 به دلیل افزایش ملموس نرخ انتقال داده و همچنین بهبود کارایی، عملکردی بسیار متفاوت با رم‌های DDR4 ارائه می‌دهند. کمپانی‌های سازنده حافظه‌های رم در پی پیشبرد دو هدف هستند؛ نخست افزایش ظرفیت هر ماژول به ۶۴ گیگابایت و دوم بالا بردن فرکانس در کنار تایمینگ مناسب. از این رو ADATA به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سازندگان حافظه‌های رم، با دو شرکت سازنده مادربرد یعنی MSI و Gigabyte وارد همکاری شده است.

انتظار می‌رفت که نخستین حافظه‌های رم DDR5 با فرکانس‌های اولیه ۴۸۰۰ تا ۵۲۰۰ مگاهرتز همراه باشند؛ سپس به مرور و با بهبود توسعه، شاهد افزایش فرکانس‌ها به ارقامی بالاتر باشیم. اما ADATA تصمیم دارد تا این مسئله را با حافظه‌های ۶۴ گیگابایتی در فرکانس ۸۴۰۰ مگاهرتز آغاز کند. ای دیتا تأیید کرده که در کنار MSI و گیگابایت، در حال توسعه رم‌های DDR5 با فرکانس ۸۴۰۰ مگاهرتز و ظرفیت ۶۴ گیگابایت برای هر ماژول هستند. رم‌های فوق به طور خاص برای پردازنده‌های نسل دوازدهمی Alder Lake توسعه پیدا می‌کنند.

افزون بر فرکانس و ظرفیت، حافظه‌های DDR5 ویژگی‌های افزودنی دیگری را نیز به همراه دارند؛ به عنوان مثال می‌توان به پشتیبانی از Single Error Correction یا SEC، سیستم تصحیح خطای ECC و Decision Feedback Equalizer یا به اختصار DFE نیز اشاره کرد. تا پیش از این، شرکت Micron تخمین زده بود که حافظه‌های DDR5 با افزایش سرعت ورودی/خروجی (I/O) بین ۲۸ تا ۳۶ درصد به نسبت حافظه‌های DDR4 همراه خواهند بود.

پردازنده‌های Alder Lake را می‌توان نخستین نسل از پردازند های ۱۰ نانومتری اینتل دانست که با هسته‌های پیشرفته Golden Cove همراه هستند. این خانواده، نخستین گروه از پردازنده‌های هیبریدی جهان در کلاس دسکتاپ هستند. آنها از رم‌های DDR5 پشتیبانی کرده و به نظر می‌رسد که در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ وارد بازارهای جهانی خواهند شد. تا پیش از ورود آنها، شاهد نسل یازدهم موسوم به Rocket Lake هستیم که به زودی از سوی اینتل معرفی خواهد شد.

این رم به زودی با گارانتی آونگ در بازار ایران عرضه خواهد شد.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *