صفحه اصلی اخبار روز اخبار اقتصادی سیر تا پیاز داستان نمایشگاه بین‌المللی تهران؛ از فروش به «ساتا» و «صداوسیما» تا تبدیل شدن به پارک و حالا…- اخبار اقتصادی – مجله آیسام

سیر تا پیاز داستان نمایشگاه بین‌المللی تهران؛ از فروش به «ساتا» و «صداوسیما» تا تبدیل شدن به پارک و حالا…- اخبار اقتصادی – مجله آیسام

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تاریخچه تاسیس شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران به سال ۱۳۳۸ برمی‌گردد؛ پس از تاسیس این شرکت، اراضی نمایشگاه در مکان فعلی به منظور احداث فضای نمایشگاهی به شرکت نمایشگاه‌های بین المللی تهران اختصاص یافت و در سال ۱۳۴۶ فعالیت ساخت سالن‌های نمایشگاهی و اداری در محل فعلی نمایشگاه‌ بین المللی تهران آغاز شد و در نهایت با اتمام عملیات عمرانی، در سال ۱۳۴۸ اولین نمایشگاه بین‌المللی با نام نمایشگاه آسیایی به مدت ۲۱ روز و با حضور ۳۳ کشور در این محل برگزار شد.

در طول نیم قرنی که از عمر نمایشگاه بین المللی تهران می‌گذرد، نمایشگاه بین‌المللی تهران دچار افت و خیزهایی هم شد؛ افت‌وخیزهایی که یک طرف آن اصل ۴۴ قرار داشت و سوی دیگر آن مشکلات نمایشگاه برای شهروندان تهران؛ در ۵۰ سال گذشته نمایشگاه بین المللی تهران تبدیل به یکی از سایت‌های مهم نمایشگاهی در ایران و البته در منطقه شد و برگزاری عناوین متعدد نمایشگاهی در محل فعلی، با استقبال بسیاری همراه بود؛ اما این استقبال در حین برگزاری برخی از عناوین نمایشگاهی، دردسر ساز هم بود و «ترافیک» در حاشیه برگزاری نمایشگاه‌هایی همچون نمایشگاه کتاب و نمایشگاه‌های پرمخاطب دیگر، کار را به جایی رساند که حرف و حدیث‌هایی درباره جمع شدن سایت نمایشگاه بین المللی تهران از محل فعلی بیشتر و بیشتر شد تا جاییکه حتی واگذاری زمین‌های این نمایشگاه در دستور کار قرار گرفت.

آبان ۸۸| تصمیم دولت برای واگذاری نمایشگاه بین المللی به بخش خصوصی/ واگذاری نافرجام به ساتا و صداوسیما

شاید جدی‌ترین مباحث درباره واگذاری زمین‌های نمایشگاه بین المللی در یک دهه پیش مطرح شد؛ در آبان ماه سال ۱۳۸۸ بود که هیئت دولت مصوب کرد در راستای اجرای ماده ۲ قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و همسو با اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و تصویب‌نامه هیات عالی واگذاری، وزارت بازرگانی وقت ملزم به واگذاری شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی به بخش خصوصی شود.

بر همین اساس، شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی اعلام کرد بر اساس مصوبه ۲۷ اردیبهشت سال ۸۸، این شرکت به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) واگذار شده و پنج درصد از سهام آن نیز به کارکنان این شرکت اختصاص یافته است. اما اعلام این خبر واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت تا جاییکه نهایتاً محمود احمدی نژاد با ابلاغ دستوری به وزیر امور اقتصادی و دارایی این معامله را ابطال کرد.

بعد از لغو واگذاری نمایشگاه به ساتا، در ابتدای دولت دهم، این مجموعه کماکان به فعالیت خود ادامه داد، تا جاییکه نهایتاً در پایان دولت دهم، معاون اول رئیس جمهور وقت از مصوبه واگذاری زمین‌های نمایشگاه بین المللی به سازمان صدا و سیما خبر داد. او تاکید کرد: دولت برای توسعه کمی و کیفی شبکه های سازمان صدا و سیما از داخلی گرفته تا بین المللی، مصوب کرد زمین نمایشگاه در اختیار این سازمان قرار گیرد.

این بار انتقادات به این واگذاری، بیشتر از قبل بود و طیف وسیعی را از نمایندگان مجلس گرفته تا بخش خصوصی و حتی وزیر صنعت وقت را مجبور به مخالفت کرد. در نهایت این انتقادات باعث شد تا دولت یازدهم پس از روی کار آمدنش، این مصوبه را در مهر ماه ۹۲ پس گرفت و ماجرای پرحاشیه نمایشگاه بین المللی تهران تا اندازه‌ای فروکش کرد.

بهمن ۹۲ | واگذاری نمایشگاه بین المللی تهران به شهرداری پایتخت/ مترو از نمایشگاه سر در می‌آورد

اما این پایان ماجرا نبود و بلافاصله بحث مالکیت شهرداری تهران و احداث ایستگاه مترو در فضای نمایشگاه بین المللی مطرح شد؛ حسین اسفهبدی در دی ماه ۹۲ طی نشست خبری خود اعلام کرد: «نمایشگاه بین‌المللی تهران به شهرداری تهران واگذار می‌شود و خط ۷ مترو نیز تا داخل نمایشگاه می‌رسد و مردم می‌توانند با مترو به داخل نمایشگاه بیایند.» او همچنین تاکید کرد: با توافقی که با شهرداری انجام گرفته، خط ۷ متروی تهران که قرار بود تا میدان صنعت بیاید، تا داخل نمایشگاه بین‌المللی می‌رسد و مردم می‌توانند با مترو به نمایشگاه رفت‌ و آمد کنند که این امر تاثیر زیادی در کاهش ترافیک خواهد داشت.

از همان زمان نیز این موضوع مطرح شد که مقرر شده نمایشگاه بین‌المللی تهران با نمایشگاه پرند و نمایشگاه شهر آفتاب شریک شود تا با این حرکت بحث واگذاری نمایشگاه تهران به نوعی حل می‌شود، یعنی در واقع آن بخشی از نمایشگاه که باید واگذار می‌شد به شهرداری تهران واگذار می‌شود و بخش حاکمیتی در دست شرکت نمایشگاه های بین المللی می‌ماند.

شهریور ۹۵ | نمایشگاه بین المللی تهران «پارک» می‌شود

با همه این بحث‌ها، شهرداری تهران هم نتوانست مالکیت نمایشگاه بین المللی تهران را از آن خود کند و در نهایت موضوع دیگری به میان آمد؛ تغییر کاربری نمایشگاه بین المللی تهران. اواسط سال ۹۵ خبری منتشر شد که بر اساس آن عنوان شده بود کمیسیون ماده ۵ در آخرین جلسه خود با پیشنهاد شهردار وقت تهران مبنی بر تغییر پهنه نمایشگاه بین الملی به پهنه G یا همان فضای سبز موافقت کرده است. آن زمان پژمان پشمچی زاده، معاونت وقت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تأیید این خبر اعلام کرد: براساس طرح تفصیلی نمایشگاه بین المللی واقع در بزرگراه شهید چمران در پهنه‌بندی کار و فعالیت قرار داشت که به پیشنهاد شهردار تهران این پهنه به G111 (فضای سبز عمومی) تغییر کرد.

وی با بیان اینکه با این مصوبه شاهد هم‌پیوندی با بوستان ملت و اراضی باشگاه انقلاب خواهیم بود و نتیجه آن شکل‌گیری یک گستره ممتاز و ویژه برای بهره‌مندی مردم تهران است، گفت: در آخرین جلسه ‌ کمیسیون ماده ۵، کلیات پیشنهاد محمدباقر قالیباف شهردار تهران مبنی بر تبدیل ۳۴۷ هکتار از اراضی پایتخت از پهنه کار و فعالیت به پهنه سبز عمومی تصویب شد.

براساس این پیشنهاد محدوده نمایشگاه بین المللی تهران و سایر عرصه‌های این محدوده از پهنه s با کاربری «کار و فعالیت» به پهنه G111 یا همان کاربری «فضای سبز عمومی» تبدیل و مقرر شد طرح مصوب کمیسیون ماده ۵ برای تصویب نهایی به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ارسال شود.

نمایشگاه بین المللی تهران سرجایش باقی خواهد ماند

با گذشت ۲٫۵ سال از آن تصمیم، حالا بهمن حسین زاده مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، می‌گوید: این طرح مربوط به گذشته است و نمایشگاه بین المللی تهران که حدوداً ۱۸ هکتار فضای سبز دارد، هیچگونه تغییر کاربری نخواهد داشت.

او با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی تهران صد در صد در محل فعلی باقی خواهد ماند، با انتقاد از طرح‌های گذشته تصریح کرد: نمایشگاه بین‌المللی تهران با توجه به سابقه ۵۰ ساله آن و همچنین نمایشگاه‌هایی که با این محل به عنوان نمایشگاهی بین‌المللی ثبت شده است، به نوعی تبدیل به جزئی از هویت تاریخی تهران شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر نمایشگاه بین المللی از مکان فعلی آن منتقل شود، در زمین‌های محدوده نمایشگاه‌ بین‌المللی آپارتمان سازی خواهد شد.

انتهای پیام/

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *