صفحه اصلی اخبار روز اخبار سیاسی عاملی: کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها تشکیل شد- اخبار سیاسی – مجله آیسام

عاملی: کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها تشکیل شد- اخبار سیاسی – مجله آیسام

0

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در اولین جلسه کمیته تخصصی ستاد هماهنگی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور با بیان اینکه مهندسی فرهنگی برنامه محاسباتی یکپارچه در حوزه فرهنگ است، اظهار داشت: این سند در دو دولت به تصویب رسیده است و برای اجرایی شدن آن یک ستاد راهبری و هماهنگی در عالی‌ترین سطح تشکیل شده است که این ستاد تنها شورای تخصصی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است که ریاست آن را شخص رئیس‌جمهور عهده‌دار است و در غیاب وی، معاون اول رئیس‌جمهور جلسات را برگزار می‌کند.

وی با اشاره به تأخیر پنج ساله در اجرای این سند، گفت: تدوین و تصویب این سند با هدف کمک به ارتقای حوزه فرهنگ در کشور بود که در دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، تشکیل این ستاد به عنوان اولویت اول شورا قرار داده و از رئیس‌جمهور چند بار تشکیل ستاد مهندسی فرهنگی را پیگیری کردم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با پیگیری‌های به عمل آمده و نامه‌ای که توسط دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس‌جمهور نوشته شد که در آن ضمن تشریح وضعیت جامعه و اهمیت تشکیل این ستاد در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و رشد وضعیت فرهنگی از ایشان درخواست کردم که جلسات به ریاست معاون اول تشکیل شود که با آن موافقت شد.

عاملی با اشاره به تشکیل اولین جلسه ستاد راهبری مهندسی فرهنگی به ریاست جهانگیری در تاریخ ۲۸ تیرماه، اظهار داشت: وزرای کشور، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت و درمان، ورزش و امور جوانان، آموزش و پرورش، رؤسای کمیسیون مربوطه مجلس، نظیر کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و فرهنگی، رؤسای سازمان‌های صداوسیما، تبلیغات اسلامی، برنامه و بودجه، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، یکی از معاونین قوه‌قضائیه، چهار نفر نماینده از شورای عالی انقلاب فرهنگی و دو نفر نماینده از شورای عالی حوزوی از اعضای ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور هستند و تمامی دست­‌اندرکاران حقیقی و حقوقی در حوزه فرهنگ در فرآیند تصمیم‌‌گیری ستاد راهبری نقش دارند.

وی افزود: با توجه به سطح بالای اعضای ستاد راهبری مهندسی فرهنگی ضرورت دارد که تصمیماتی که برای تصویب وارد صحن این جلسه می‌شود، از پختگی و اتقان کافی برخوردار باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تصویب آئین‌نامه داخلی ستاد در اولین جلسه آن، گفت: طبق این آئین‌نامه، تشکیل ماهیانه جلسات منوط به تشکیل پیش جلسه‌ای با عنوان کمیته تخصصی ستاد راهبری مهندسی فرهنگی و بررسی دستور جلسات ستاد قبل از ورود به صحن جلسه اصلی است.

عاملی تأکید کرد: ضرورت دارد که دستور جلسات قبل از طرح شدن در کمیته تخصصی و صحن ستاد راهبری مهندسی فرهنگی در کمیته‌های کارشناسی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.

وی با تأکید بر اهمیت تشکیل کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌های عضو ستاد راهبری، تصریح کرد: مواردی که از جانب ستاد به دستگاه‌ها ارجاع داده می‌شود در این کارگروه‌ها بررسی شده و نظرهای تخصصی دستگاه‌ها به تصمیم‌گیری بهتر و متقن در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی منجر خواهد شد.

همچنین در ادامه جلسه، اسحاقی به بیان فرآیند تدوین و تصویب نقشه مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخت.

وی با بیان اینکه نیازهای عینی فرهنگی کشور در بیست و پنج سال الی پنجاه سال آینده کشور در این سند پیش‌بینی شده است، گفت: در تدوین نقشه، همه جنبه‌های فرهنگی کشور و اسناد بالادستی مورد توجه قرار گرفته شده است.

مشاور عالی فرهنگی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سند مهندسی فرهنگی کشور یک نقشه جامع است که مبتنی بر مبانی نظری در حوزه فرهنگ است و بر مسائل اجتماعی، اقتصاد و سیاست، تأثیرگذار خواهد بود.

اسحاقی گفت: تمام دستگاه‌ها اعم از اقتصادی و سیاسی دارای ابعاد فرهنگی هستند و باید فعالیت‌های آنها مورد توجه قرار گیرد؛ حداقل ۱۰۰ برنامه جامع برای اجرای این سند، مانند سند معماری اسلامی ایرانی باید اجرا شود.

وی گفت: اجرای این سند غیر از اعضای سطح اصلی ستاد، در سطح دوم در بخش استان‌ها نیز توسط شورای فرهنگ عمومی پیگیری خواهد شد.

همچنین در ادامه این جلسه، عاملی با بیان اینکه دستور کار اصلی این جلسه بحث تقسیم کار ملی است، گفت: باید بر‌اساس سند مهندسی فرهنگی یک تقسیم کار ملی بین نهادها صورت گیرد که چگونگی مدل و الگوی تقسیم کار، دارای اهمیت فراوان است.

همچنین، پس از سخنان عاملی و معرفی اعضای جلسه، بنیانیان به ارائه گزارش درباره وظایف کمیته تخصصی ستاد مهندسی فرهنگی پرداخت.

وی افزود: اولین وظیفه معین برای این کمیته، تقسیم کار ملی و ایجاد هماهنگی برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی در سطح ملی و استانی و پیش‌بینی ساز و کارهای لازم برای تحقق آن در قالب برنامه‌های پنج ساله و قوانین بودجه سالانه کشور است که باید ساز و کاری برای هماهنگی بین سازمان برنامه و بودجه و برنامه پنج ساله، یک ساله دستگاه‌های اجرایی پیدا کنیم.

پس از ارائه این گزارش، عاملی با بیان اینکه سند مهندسی فرهنگی اگر بخواهد اجرایی شود باید در دل برنامه‌های پنج ساله گنجانده شود، گفت: الآن در سال سوم برنامه توسعه هستیم و باید برای برش‌های سالیانه آن که موضوع مهندسی فرهنگی در آن گنجانده شود، فکر کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در خودِ سند مهندسی فرهنگی اتصال سند به برنامه‌های پنج ساله پیش‌بینی شده است و با توجه به اینکه قصد نداریم تکلیف اضافی برای بودجه کشور ایجاد کنیم، امیدواریم در اتصال سند به برنامه‌های پنح ساله موفق شویم.

عاملی افزود: برای اجرای کامل و فراگیر سند، نیاز به شوراهای استانی داریم و برای اینکه تشکیلات جدید در کشور ایجاد نکنیم، این وظیفه را به شورای فرهنگ عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها واگذار کرده‌ایم.

همچنین غفاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه با طرح این سوال که باید رسالت نظام آموزش عالی کشور در اجرایی سازی سند مهندسی فرهنگی مشخص شود، گفت: در دانشگاه‌ها با سه عرصه فرهنگ عمومی، ملی و حرفه‌ای مواجهیم که مأموریت‌های شناختی و ترویجی و بازشناسی آسیب‌ها در این حوزه متوجه آموزش عالی می‌‌شود.

وی تصریح کرد: در این راستا، آموزش زبان و ادبیات فارسی، آموزش آموزه‌های دینی و انقلابی، بازشناسی فرهنگ دینی و ترویجی از جمله مأموریت‌های خاص وزارتخانه تعریف می‌شود و خودباوری، تقویت علم‌باوری و عقلانیت، اخلاق‌مداری، اُنس با قرآن و مکتب اهل بیت مأموریت‌های عام وزارتخانه خواهند بود.

یاقوتی نماینده قوه‌قضاییه نیز در این جلسه اظهار داشت: عملکرد دستگاهی خوب است، اما نباید به شکل جزیره‌ای عمل کرد و باید همه دستگاه‌ها در یک جایی با هم جمع شوند و برای فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی منسجم کنند.

براساس این گزارش، در ادامه جلسه، احمدی نماینده وزارت ورزش و جوانان، گفت: باید از دستگاه‌ها نسبت به بندهای تکلیفی آنها در سند مهندسی فرهنگی مطالبه به عمل آید و تکالیف متوجه هر دستگاه به آن ابلاغ شود.

خزعلی نماینده شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده نیز با تأکید بر ضرورت گنجانده شدن بندهای سند در برنامه‌های پنج ساله و برنامه و بودجه سالانه برای اجرایی شدن آن، گفت: پیشنهاد بنده تعبیه یک بخش نظارتی  و یک بخش اجرا با استفاده از ظرفیت اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

همچنین نوروزی نماینده سازمان برنامه و بودجه نیز گفت: باید خودِ دستگاه‌ها برنامه‌های خود و سطح و نوع اجرای آن را پیشنهاد دهند و برای تخصیص اعتبار شرایط بهره‌وری رعایت شود.

باستانی نماینده معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری نیز بر مشخص کردن رابطه سند با اسناد بالادستی دیگر، رابطه سند با سند تحکیم خانواده و به امضای رئیس‌جمهوری رساندن مصوبات ستاد برای قابلیت اجرایی بیشتر تأکید کرد.

همچنین سعیدی نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی و جامعه نخبگانی و همچنین ظرفیت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد را یکی از راهکارهای مهم برای تحقق سند مهندسی فرهنگی دانست.

فریده اولاد‌قباد نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز بر نظارت بر حسن اجرای مصوبات و اهمیت بالای آن تأکید کرد.

رنجبر نماینده دانشگاه آزاد اسلامی نیز ایجاد اراده در مرحله اول و برنامه‌ریزی دقیق برای اجرا در مرحله بعد را به عنوان مهم‌ترین عوامل موفقیت اجرایی‌سازی سند مهندسی فرهنگی نام برد.

همچنین بنا بر اظهار ناظمی‌اردکانی در ادامه جلسه؛ تقسیم کار ملی، آوردن برنامه پنج ساله، تمرکز روی اقدامات سند، عدم ورود به اسناد بالادستی دیگر و تعیین و تصریح برنامه پنج ساله فرهنگی دستگاه‌ها، مهمترین موارد برای تحقق سند مهندسی فرهنگی است.

همچنین در انتهای جلسه، عاملی تأکید کرد که بنابر اعلام معاونت حقوقی رئیس‌جمهور ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور در حکم ابلاغ رئیس‌جمهور بوده و ستاد راهبری نقشه مهندسی فرهنگی تنها شورای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در سطح معاون اول و رئیس‌جمهور برگزار می‌شود و مصوبات آن لازم‌الاجراست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نامه وی خطاب به اقشار جامعه، به‌ویژه صاحبنظران و کارشناسان برای اظهار‌نظر و نقد سند مهندسی فرهنگی، گفت: راه برای بازنگری و روزآمدسازی سند باز است و همانطور که مقام معظم رهبری مدظلهالعالی فرموده‌اند درباره تمام مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع به روزرسانی وجود دارد.

عاملی افزود: طی جلسه‌ای با رؤسای سیزده دانشگاه برتر کشور کمیسیون معینی برای همین منظور شکل گرفت و نگاه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که هر چه تعداد لوایح در مصوبات بیشتر باشد بهتر است و تصمیم‌سازی از بدنه و ذی‌نفعان بسیار مثمرثمر‌تر خواهد بود.

وی گفت: نگاه تصمیم‌سازی از ذی‌نفعان منافاتی با بررسی موضوع در کمیسیون‌های تخصصی ندارد.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به حضور رؤسای دانشگاه‌های کشور به عنوان عضو اصلی در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، اظهار داشت: در حال اصلاح مسیر برای حضور مؤثرتر و مشارکت بیش از پیش عوامل ذی‌نفع در تصمیم‌سازی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.

همچنین در ادامه جلسه، در جمع‌بندی نظرات اعضا درباره الگوهای پیشنهادی پنج‌گانه مطرح شده برای ایجاد سازوکار هماهنگی بین برنامه‌های سالانه و پنج ساله کشور و سند مهندسی فرهنگی، پیشنهاد تشکیل کمیته تلفیق و هماهنگی برنامه‌های پنج ساله برای تمام دستگاه‌ها با مسئولیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دبیری معاون سازمان برنامه و بودجه و معاون دستگاه اجرایی ذی‌ربط بر حسب موضوع دستور جلسه، به تصویب رسید.

همچنین عاملی تصریح کرد: ضرورت دارد توسط معاون اول رئیس‌جمهور نحوه مشارکت این کمیته با سازمان برنامه و بودجه در قالب یک توافق‌نامه اجرایی‌سازی و قانونی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به درخواست نمایندگان دستگاه‌ها برای مشخص شدن مأموریت‌های آنها در سند مهندسی فرهنگی، گفت: این وظایف احصاء شده است که به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

تشکیل کمیته‌های تخصصی اجرایی‌سازی نقشه مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها و آئین‌نامه داخلی کمیته دیگر مصوبات این جلسه بود.

انتهای پیام/ 

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *