صفحه اصلی عشایر نگران تامین نهاده‌های دامی نباشند

عشایر نگران تامین نهاده‌های دامی نباشند

0

رئیس سازمان عشایری کشور گفت: عشایر نگران تامین نهاده‌های دامی نباشند.

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، کرمعلی قندالی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر نهاده به اندازه کافی وجود دارد و نهاده به اندازه کافی و با قیمت مناسب در اختیار جامعه عشایری قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه قرار بر این بود تا طی تیر ماه سال جاری سرشماری جمعیتی از عشایر این استان انجام شود، ادامه داد: اما از آنجاییکه این امر باید به صورت الکترونیکی انجام می شد، زیرساخت های لازم نیز فراهم نبود سرشماری جمعیت عشایر در تیرماه سال جاری انجام نشد.

وی اظهار کرد: بر همین اساس سامانه ای تعریف شد که در آن سامانه اطلاعات مکانی، اجتماعی، فرهنگی و … افراد جمع آوری شده است و در تیرماه سال آینده با روشی جدید و با استفاده از این اطلاعات سرشماری افراد انجام می شود.

قندالی درباره واگذاری ایل راه های عشایری نیز بیان کرد: واگذاری ایل راه های عشایری مطلقا ممنوع است اما متاسفانه طی سالیان گذشته به این موضوع توجه جدی نشده است.

وی تصریح کرد: برای حل این مشکل از سال ۹۲ نقشه ایل راه های عشایری کشور مصوب و تهیه شد و از حدود ۶۶ هزار کیلومتر ایل راه نقشه برداری شده است که باید اطلس ایل راه های کشور تهیه شود که با تهیه آن تجاوز به ایل راه های کشور به صورت مطلق ممنوع می شود.

وی درخصوص اسکان عشایر نیز توضیح داد: سازمان عشایری هیچ برنامه و سیاستی برای اسکان جمعیت عشایری ندارد و اگر این امر صورت می گیرد به صورت خودجوش است.

رئیس سازمان عشایری با اشاره به این سازمان ساخت کانون های اسکان خودجوش عشایر را برای بازه زمانی پنج تا ۱۰ سال برنامه ریزی کرده است، گفت: یکی از عللی که موجب شده تا ساخت این کانون ها با تاخیر صورت گیرد این است که در ابتدا به موضوع تولید و اشتغال جمعیت عشایری توجه ویژه داشته ایم.

به گفته وی، ۴۵۰ کانون اسکان هدایتی در کشور وجود دارد.

وی در ادامه به پدیده خشکسالی اشاره کرد و گفت: در کشور بین دام و مرتع تعدال وجود ندارد اما بیشترین تعادل میان دام عشایری و مرتع است.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت عشایری جزء گروه هایی بودند که در سال جاری چالش جدی برای تامین آب نداشتند و امسال برای حل این مشکل ۹۰ دستگاه تانکر آبرسانی به ناوگان حمل آب عشایری کشور افزوده می شود.

قندالی تصریح کرد: علاوه بر آن ۱۲۰ دستگاه کمک دار نیز مجهز به تانکر ۵۰۰ لیتری آب می شود.

وی جمعیت عشایری کشور را یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با ۲۱۳ خانوار اعلام کرد.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *