صفحه اصلی عوارض و مقدار مصرف جینسینگ

عوارض و مقدار مصرف جینسینگ

0

عوارض و مقدار مصرف جینسینگ

جینسینگ چیست؟

11 گونه گیاه جینسینگ وجود دارد که همه متعلق به Panax خانواده Araliaceae هستند. نام گیاهی Panax به معنای “تمام درمانی” در یونانی است. نام “جینسینگ” برای اشاره به هر دو جینسینگ آمریکایی و جینسینگ آسیایی یا کره ای استفاده می شود. گیاه جنسینگ واقعی متعلق به Panax است، بنابراین گونه های دیگر، مانند جنسینگ سیبری خواص مختلفی دارند. ترکیبات منحصر به فرد و سودمند گونه های Panax گینسنوزیدها نامیده می شوند و در حال حاضر تحت تحقیقات بالینی برای بررسی پتانسیل آنها برای استفاده در پزشکی هستند. هر دو جینسینگ آسیایی و آمریکایی حاوی ginsenosides هستند، اما آنها شامل انواع مختلفی در مقادیر مختلف هستند. تحقیقات متنوع بوده و بعضی از متخصصان هنوز معتقد هستند که اطلاعات کافی برای نشان دادن توانایی های پزشکی جینسینگ وجود ندارد.

ترکیبات جینسینگ چیست؟

گیاه جینسینگ

جینسینگ آمریکایی تا زمانی شش ساله شود قابل استفاده نیست؛ این گیاه وحشی در معرض خطر انقراض قرار دارد، اکنون در مزارع کاشت می شود تا انقراض آن محافظت شود. گیاه جینسینگ آمریکایی دارای برگ هایی است که به صورت دایره ای در اطراف ساقه رشد می کنند. گل آن زرد سبز و شبیه چتر است؛ آنها در مرکز گیاه رشد می کنند و توت های قرمز تولید می کنند. این گیاه در اطراف گردن چروکیده می شود – گیاهان قدیمی تر با ارزش تر و گران تر هستند، زیرا خواص جنسینگ در ریشه های سالم آن جمع شده است.

جینسینگ حاوی ترکیبات مختلف فارماکولوژیک شامل یک سری از تتراسایکلین تتریرپوئین (گینسنوزید)، پلی استیلن، ترکیبات پلی فنول و پلی ساکارید اسید است.

تاریخچه جینسینگ و حقایق جالب

جینسینگ در اصل به عنوان یک گیاه دارویی در چین باستان استفاده می شده است؛ حتی سوابقی در مورد خواص آن وجود دارد.در قرن شانزدهم، جنسینگ بسیار محبوب بود به طوری که کشت آن کنترل شده انجام می شد. در سال 2010، تقریبا تمام 80،000 تن جنسینگ جهان در چهار کشور – کره جنوبی، چین، کانادا و ایالات متحده تولید شد. امروزه جینسینگ در بیش از 35 کشور جهان فروخته می شود و بیش از 2 میلیارد دلار فروش دارد که نصف آن مربوط به کره جنوبی است.

کره همچنان بزرگترین ارائه دهنده جینسینگ در جهان است و چین بزرگترین مصرف کننده است. امروزه اکثر جنسینگ آمریکای شمالی در انتاریو، بریتیش کلمبیا و ویسکانسین تولید می شوند. جینسینگ کشت شده در کره بسته به فرایند تولید آن به سه نوع تقسیم می شود:

  • جینسینگ تازه که کمتر از چهار سال عمر دارد.

 

  • جینسینگ سفید بین 4 تا 6 ساله و پس از لایه برداری خشک می شود.

 

  • جینسینگ قرمز وقتی که شش ساله است برداشت، بخار و خشک می شود.

 

از آنجایی که سن ریشه های جینسینگ مهم است، ریشه 400 ساله جینسینگ مانچواری از کوه های چین در سال 1976 به قیمت 10،000 دلار در هر اونس فروخته می شود.

 خواص اثبات شده جینسینگ

خواص جینسینگ

مزایای جینسینگ: استرس کمتر و عملکرد بهتر مغز

جینسینگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان است و برای قرن ها در آسیا و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است. آمریکایی های بومی از ریشه آن برای درمان سردرد استفاده می کنند، همچنین برای درمان ناباروری، تب و سوءهاضمه؛ امروزه حدود 6 میلیون آمریکایی به طور منظم از مزایای اثبات شده جنسینگ استفاده می کنند. جینسینگ برای بهبود تفکر، تمرکز، حافظه و استقامت فیزیکی استفاده می شود. همچنین برای کمک به افسردگی، اضطراب (پروپرانولول و اضطراب )  و درمان طبیعی خستگی مزمن استفاده می شود. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن، مبارزه با عفونت و کمک به مردان با اختلال نعوظ نیز استفاده می شود.

بهبود حالت و کاهش استرس

– یک مطالعه کنترل شده که در مرکز تحقیقاتی مغز و تغذیه در انگلستان انجام شد، بر روی 30 داوطلب که سه دوره درمان جنسینگ و تلقین را دریافت کردند، انجام گرفت. مطالعه به منظور جمع آوری اطلاعات در مورد توانایی جینسینگ برای بهبود خلق و خو و عملکرد ذهنی انجام شد. نتایج نشان داد مصرف 200 میلی گرم جنسینگ به مدت هشت روز باعث کاهش خلق و خوی بد می شود. 400 میلی گرم از این ماده باعث آرامش و بهبود ریاضی ذهنی در طول مدت درمان هشت روزه شد.

– مطالعه دیگری که در بخش فارماکولوژی در مرکز تحقیقات مرکزی مواد مخدر انجام شده است، اثرات جینسینگ Panax را در موش های صحرایی با استرس مزمن آزمایش کرد و دریافت کرد که دارای خواص ضد استرس قابل توجهی است و می تواند برای درمان اختلالات ناشی از استرس مورد استفاده قرار گیرد. 100 میلی گرم دوز جینسینگ Panax شاخص زخم، وزن غده آدرنال و سطوح قند خون را کاهش می دهد و این باعث می شود که گزینه های دارویی قوی برای استرس مزمن و درمان طبیعی زخم بزرگ و نحوه درمان خستگی آدرنال باشد.

بهبود عملکرد مغز

– جینسینگ سلول های مغزی را تحریک می کند و تمرکز و فعالیت های شناختی را بهبود می بخشد. شواهد نشان می دهد رژیم جنسینگ Panax روزانه به مدت 12 هفته می تواند عملکرد ذهنی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را بهبود بخشد. یک مطالعه انجام شده در گروه مغز و اعصاب در موسسه تحقیقات بالینی در کره جنوبی بررسی اثر جینسینگ را بر عملکرد شناختی بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر مورد آزمایش قرار داده است. پس از درمان جنسینگ بهبود مشاهده شد، درمان به مدت سه ماه ادامه یافت. پس از قطع درمان جنسینگ، پیشرفت به سطح کنترل کاهش یافت.

– این پیشنهاد جینسینگ به عنوان درمان طبیعی آلزایمر عمل می کند. اگر چه مطالعات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است، یک مطالعه اولیه نشان داد که ترکیبی از جنسینگ آمریکایی و جینکوبوبوبا به طور طبیعی به درمان ADHD کمک می کند.

خواص ضد التهابی

– یک مطالعه جالب در کره، اثرات مفید جنسینگ قرمز کره را در کودکان پس از شیمی درمانی یا پیوند سلول های بنیادی برای سرطان پیشرفته اندازه گیری کرد. این مطالعه شامل 19 بیمار که روزانه 60 میلی گرم جنسینگ قرمز کره را به مدت یکسال دریافت کردند بود. نمونه های خون هر شش ماه جمع آوری شد و در نتیجه درمان، سیتوکین ها یا پروتئین های کوچک که مسئول ارسال سیگنال به مغز و تنظیم رشد سلول بودند، به سرعت کاهش یافتند که تفاوت معنی داری نسبت به گروه شاهد بود. این مطالعه نشان می دهد که جنسینگ قرمز کره ای پس از شیمی درمانی دارای اثرات ثبات دهنده سیتوکین های التهابی در کودکان مبتلا به سرطان است.

– مطالعه ای در سال 2011 در مجله آمریکایی پزشکی چینی بر روی موش صحرایی انجام شد و اثرات جنسینگ قرمز کره ای را بر روی سیتوکین های التهابی اندازه گیری کرد. پس از دادن 100 میلیگرم عصاره جنسینگ قرمز به موش، به مدت هفت روز، جنسینگ به میزان قابل توجهی میزان التهاب را کاهش داد  و آسیب وارده به مغز را بهبود بخشید.

– مطالعه دیگری بر روی حیوانات مزایای ضد التهابی جنسینگ را بررسی می کند. جنسینگ قرمز کره ای برای خواص ضد آلرژیک آن در 40 موش دارای آلرژی مورد آزمایش قرار گرفت که یک بیماری التهابی معمولی دستگاه گوارش فوقانی است که معمولا در کودکان و بزرگسالان دیده می شود. شایع ترین نشانه ها شامل احتقان، خارش بینی و عطسه است. در پایان آزمایش، جنسینگ قرمز کره، واکنش التهابی آلرژیک بینی را در موش ها کاهش داد.

 کمک به کاهش وزن

– یکی دیگر از مزایای جنسینگ توانایی آن به عنوان یک مهار کننده طبیعی است. همچنین متابولیسم شما را افزایش می دهد و به بدن کمک می کند تا چربی را با سرعت بیشتری بسوزاند. یک مطالعه انجام شده در مرکز تحقیقات گیاهان تانگ در شیکاگو اثرات ضد دیابت و ضد چاقی Panax ginseng  در موش بالغ را اندازه گیری کرد. به مدت 12 روز 150 میلیگرم عصاره جنسینگ به موش ها تزریق شد. در روز پنجم، موش هایی که عصاره جنسینگ را دریافت می کردند، میزان قند خون ناشتا را به میزان قابل توجهی کاهش دادند. پس از روز 12، تحمل گلوکز در موش ها افزایش یافت و سطح قند خون به طور کلی 53 درصد کاهش یافت. موشهای درمان شده نیز کاهش وزن را با شروع از 51 گرم و پایان دادن به درمان در 45 گرم نشان دادند.

– مطالعه مشابهی انجام شده در سال 2009 نشان داد که جنسینگ Panax نقش مهمی در ضد چاقی ( رژیم لاغری | چگونه لاغر شویم؟) در موش دارد، که نشان دهنده اهمیت بالینی بهبود چاقی و سندرم متابولیک مرتبط با جنسینگ است.

 درمان اختلال جنسی

– به نظر می رسد جنسینگ قرمز کره ای پودر شده باعث افزایش التهاب جنسی ( چگونگی افزایش میل جنسی) و درمان اختلالات نعوظ ( قرص ویاگرا (سیلدنافیل) در مردان می شود. در سال 2008 بررسی سیستماتیک شامل 28 مطالعه بالینی تصادفی اثربخشی جنسینگ قرمز را برای درمان اختلال نعوظ مورد بررسی قرار داد؛ این بررسی شواهد استفاده از جنسینگ قرمز را ارائه می دهد، اما محققان معتقدند مطالعات دقیق تر برای نتیجه گیری قطعی ضروری است.  از 28 بررسی انجام شده، 6 مورد بهبود عملکرد نعوظ در هنگام استفاده از جنسینگ قرمز در مقایسه با کنترل تلقین گزارش شده است. در چهار مطالعه، اثرات جنسینگ قرمز بر عملکرد جنسی با استفاده از پرسشنامه ها در مقایسه با تلقین مورد آزمایش قرار گرفت و در همه آزمایشات اثرات مثبت جینسینگ قرمز گزارش شد.

– تحقیقات انجام شده در سال 2002 در گروه فیزیولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه ایلینوی جنوبی نشان می دهد که اجزای گینسنوز جنسینگ باعث ایجاد نعوظ آلت تناسلی می شود که به طور مستقیم باعث ایجاد وازادی شدن و آرام سازی بافت نعوظ می شود. انتشار اکسید نیتریک از سلولهای اندوتلیال و اعصاب پریواسکولار به طور مستقیم بر بافت نعوظ تاثیر می گذارد. تحقیقات دانشگاه همچنین نشان می دهد که جینسینگ بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و به طور قابل توجهی باعث تغییر فعالیت مغز می شود که رفتار و ترشح هورمونی را تسهیل می کند.

بهبود عملکرد ریه

– درمان جنسینگ به طور قابل توجهی باکتری ریه را کاهش می دهد و مطالعات مربوط به موش صحرایی نشان داده است که جنسینگ می تواند رشد فیبروز کیستیک و عفونت شایع ریه را متوقف کند. در یک مطالعه در سال 1997، تزریق جنسینگ به موشها انجام شد و پس از دو هفته، گروه تحت درمان بهبود یافتند.

– تحقیقات همچنین نشان می دهد که یکی دیگر از عوارض جنسینگ استفاده از توانایی آن در درمان بیماری ریه است که به نام بیماری مزمن انسدادی ریوی است که به عنوان جریان هوای نامطلوب نامناسب شناخته می شود و در طول زمان بدتر می شود. بر اساس تحقیقات، استفاده از جینسینگ Panax خوراکی عملکرد ریه و برخی از علائم COPD را بهبود می بخشد.

کاهش سطح قند خون

– مطالعات متعدد نشان می دهد که جینسینگ آمریکایی سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد و به عنوان درمان طبیعی دیابت عمل می کند.  به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، یک مطالعه نشان داد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که قبل و یا با نوشیدنی قند بالا جنسینگ می خورند، افزایش گلوکز خون کمتری نشان می دهند.

– تحقیقات دیگری که در واحد علوم انسانی شناختی اعصاب در انگلستان انجام شد، دریافتند که جینسینگ Panax سبب کاهش سطح قند خون یک ساعت پس از مصرف گلوکز می شود و تایید می کند که جین سنگ دارای خواص گلوکزیک است.

– یکی از مشکلات اولیه دیابت نوع 2 ( علائم و درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چگونه است) این است که بدن برای انسولین به اندازه کافی پاسخگو نیست. یک مطالعه نشان داد جنسینگ قرمز کره ای حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. جنسینگ به کاهش سطح قند خون ( قند خون نرمال چند است؟)  و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.

جلوگیری از سرطان

– تحقیقات نشان داده است که جنسینگ به علت توانایی آن برای مهار رشد تومور، خواص ضد سرطانی قوی دارد. اگر چه مطالعات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است، گزارش ها بهبود در ایمنی سلولی شامل سلول های T و سلول های NK  (سلول های قاتل طبیعی) همراه با مکانیسم های دیگر مانند استرس اکسیداتیو، آپوپتوز و آنژیوژنز را نشان می دهد که جنسینگ خواص ضد سرطانی آن را به ارمغان می آورد.

– تحقیقات علمی حاکی از آن است که جنسینگ از طریق مکانیزم های ضد التهابی، آنتی اکسیدان و آپوپتوزی سرطان را کاهش می دهد و رشد تومور را متوقف می کند. جنسینگ ممکن است به عنوان درمان طبیعی سرطان عمل کند. تعدادی از مطالعات بر روی اثر خاص جنسینگ بر روی سرطان کولورکتال متمرکز شده اند، زیرا حدود 1 در 21 نفر در ایالات متحده آمریکا در طول عمر خود، دچار سرطان کولورکتال خواهند شد. محققین سلول های سرطانی سرطان روده را با عصاره جنسینگ درمان کردند و دریافتند اثرات ضد انفلوانات برای سلول های HCT-116  98درصد و برای سلول های  SW-480 99درصد بود. وقتی محققان ریشه گیاه جنسینگ آمریکایی را بخار دادند، نتایج مشابهی با عصاره توت بخار دیده مشاهده کردند.

 تقویت سیستم ایمنی

– یکی دیگر از مزایای مورد استفاده جنسینگ توانایی آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن است که به بدن کمک می کند تا از عفونت و بیماری جلوگیری کند. ریشه ها، ساقه ها و برگ های جنسینگ برای حفظ هومیوستاز ایمنی و افزایش مقاومت در برابر بیماری یا عفونت مورد استفاده قرار می گیرند.

– چندین مطالعه بالینی نشان داده است که جنسینگ آمریکایی عملکرد سلول هایی را که نقش ایمنی را بازی می کنند، بهبود می بخشد. جنسینگ هر نوع سلول ایمنی را شامل ماکروفاژها، سلول های قاتل طبیعی، سلول های دندریتیک، سلول های T و سلول های B را تنظیم می کند.

– عصاره جنسینگ تولید ترکیبات ضد میکروبی می کند که به عنوان یک مکانیسم دفاعی علیه عفونت های باکتری و ویروسی عمل می کنند. مطالعات نشان می دهد ترکیبات پلی آتییلن جنسینگ در برابر عفونت های باکتریایی موثر هستند.

– تحقیقات مربوط به موش ها نشان داد که جنسینگ تعداد باکتری های موجود در طحال، کلیه و خون را کاهش می دهد. عصاره جنسینگ موش ها را از مرگ سپتی در اثر التهاب محافظت می کند. گزارش ها نشان می دهد که جنسینگ همچنین دارای اثرات مهاری بر رشد بسیاری از ویروس ها، از جمله آنفولانزا( آنفولانزا | علائم، درمان و واکسن آنفولانزا) ، اچ آی وی ( آشنایی با ایدز، درمان و راه های انتقال ایدز)  و روتا ویروس است.

کاهش علائم یائسگی

علائم مزمن مانند گرگرفتگی، عرق شبانه، نوسانات خلقی، تحریک پذیری، اضطراب، علائم افسردگی، خشکی واژن، کاهش میل جنسی، افزایش وزن، بی خوابی و ریزش مو علائم همراه با یائسگی ( دوران یائسگی زنان چیست؟)  می باشند. برخی از شواهد نشان می دهد که جنسینگ می تواند به کاهش شدت و رخداد این علائم کمک کند. بررسی سیستماتیک کارآزمایی های بالینی تصادفی نشان داد که در سه آزمایش مختلف، جنسینگ قرمز کره ای برای تقویت تحریک جنسی در زنان یائسه، افزایش سلامتی و سلامت عمومی، کاهش علائم افسردگی و بهتر شدن علائم یائسگی تاثیر می گذارد. در مطالعه چهارم، اختلاف معنی داری در فراوانی گرگرفتگی بین گروه جنسینگ و تلقین مشاهده نشد.

چند نوع جینسینگ وجود دارد؟

انواع جینسینگ

در حالی که خانواده Panax  (آسیایی و آمریکایی) تنها نوع “واقعی” جنسینگ در سطح بالای مواد گینسنوزید فعال هستند، دیگر گیاهان adaptogenesis دارای خواص مشابهی هستند که به عنوان وابستگان به جنسینگ شناخته شده است.

1- جینسینگ آسیایی: جنسینگ Panax  که به عنوان جنسینگ قرمز و جنسینگ کره ای نیز شناخته می شود، کلاسیک و اصلی است و هزاران سال است شهرت دارد. اغلب در طب سنتی چینی برای افرادی که در معرض کم چی، سردی و کمبود یانگ هستند، که می تواند به عنوان خستگی نشان داده شود، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع جنسینگ همچنین ضعف، خستگی، دیابت نوع 2، اختلال عملکرد نعوظ و حافظه ضعیف را برطرف می کند.

2- جینسینگ آمریکایی: panax quinquefolius، در سراسر مناطق شمالی آمریکای شمالی، از جمله نیویورک، پنسیلوانیا، ویسکانسین و انتاریو کانادا، رشد می کند. نشان داده شده است که جنسینگ آمریکایی برای مبارزه با افسردگی، تعادل قند خون، حمایت از ناراحتی گوارشی ناشی از اضطراب، بهبود تمرکز و تقویت سیستم ایمنی بدن مناسب است. در مقایسه، جنسینگ آمریکایی ملایم تر از جنسینگ آسیایی است اما هنوز هم بسیار درمانی است و معمولا برای کمبود یین به جای کمبود یانگ استفاده می شود.

3- جینسینگ سیبری: eleutherococcus senticocus که در روسیه و آسیا به صورت وحشی رشد می کند و همچنین به عنوان فقط eleuthro شناخته می شود، حاوی مقادیر بالایی از الکترودها است که منافع بسیار مشابهی را برای ginsenosides موجود در گونه های پاناکا جنسینگ دارند. مطالعات نشان می دهد که جنسینگ سیبری ممکن است VO2 حداکثر برای بهینه سازی استقامت قلب و عروق، بهبود خستگی و حمایت از ایمنی را به همراه داشته باشد.

4- جینسینگ هندی: بابیا somnifera، همچنین به عنوان ashwagandha شناخته شده است، یک گیاه شناخته شده در پزشکی آیورودا برای افزایش طول عمر است. این گیاه دارای مزایای مشابه به جنسینگ کلاسیک است، اما تفاوت هایی نیز دارد. می توان آن را در طولانی مدت مصرف کرد و نشان داده شده است که به تنظیم سطح هورمون های تیروئید، تسکین اضطراب، تعادل کورتیزول، بهبود کلسترول، تنظیم قند خون و بهبود سطح تناسب اندام می پردازد.

5- جینسینگ برزیلی: pfaffia paniculata، همچنین به عنوان ریشه خشک شناخته می شود و در سراسر جنگل های بارانی آمریکای جنوبی رشد می کند و به معنای “برای همه چیز” در پرتغالی به دلیل مزایای متنوع آن است. ریشه سوما حاوی اکدیسترون است که سطح سالم تستوسترون را در مردان و زنان حمایت می کند و همچنین ممکن است باعث سلامت عضلانی، کاهش التهاب، مبارزه با سرطان، بهبود عملکرد جنسی و افزایش استقامت شود.

چگونه می توان جینسینگ را پیدا کرد؟

– محصولات جنسینگ از ریشه تهیه می شود و برش هایی که موهای ریشه نامیده می شوند می باشد. می توانید جنسینگ را در شکل های خشک شده، پودر، کپسول و قرص پیدا کنید.

– جنسینگ بدون ترکیبات گیاهی در شکل های ترکیبی نیز موجود است. با این حال، آگاه باشید که محصولات جنسینگ Panax همیشه آنچه ادعا می کنند نیستند. محتویات محصولات حاوی جنسینگ حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای Panax می باشد.

– برچسب محصول را با دقت بخوانید و همیشه محصولات را از یک شرکت معتبر خریداری کنید. هنگام خرید جنسینگ آسیایی، به دنبال جنسینگ کره ای، قرمز یا Penax باشید. هنگام خرید جنسینگ آمریکایی، Pinex quinquefolius را جستجو کنید.

چگونه چای جینسینگ تهیه کنیم؟

چای جینسینگ

– آیا می خواهید جنسینگ را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید؟ چای جنسینگ را امتحان کنید.

– در چین، مردم جینسینگ را از 5000 سال پیش می نوشیدند. در طب گیاهی چینی، تمرین کنندگان توصیه می کنند که بزرگسالان بالای 40 سال هر روز یک فنجان چای جنسینگ مصرف کنند.

– چای جنسینگ، مانند مکمل های جنسینگ و عصاره ها، برای بهبود قدرت ذهنی و حافظه مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام ساخت چای جنسینگ، ابتدا نوع جنسینگ مورد نظرتان را انتخاب کنید: آمریکایی (که در طول ماههای گرمتر بهتر است) یا کره ای (در طول ماههای سردتر بهتر است). می توانید کیسه های چای جنسینگ را از فروشگاه مواد غذایی محل خود خریداری کنید، اما ساخت آن از ریشه گیاه بیشترین سود را دارد.

می توانید از ریشه تازه استفاده کنید، اما ممکن است پیدا کردن آن سخت باشد، بنابراین ریشه خشک یا پودر آن نیز مناسب است.

  1. اگر از ریشه استفاده می کنید، شروع به لایه برداری از ریشه کنید.

 

  1. یک قاشق غذاخوری از پودر ریشه را بردارید و آن را داخل فیلتر فلزی بریزید.

 

  1. آب را به جوش بیاورید و سپس آن را خاموش کنید – بگذارید 2-3 دقیقه بماند تا خنک شود.

 

  1. آب را داخل یک فنجان چای بریزید و فیلتر را داخل کنید. اجازه دهید به مدت 5 دقیقه یا بیشتر بماند.

 

  1. بعد از نوشیدن چای، می توانید چیپس جینسینگ را برای بهینه سازی مزایای سلامتی بخورید.

 

عوارض مصرف جینسینگ چیست؟

– عوارض جانبی جنسینگ معمولا ملایم است. جنسینگ در برخی افراد ممکن است بعنوان یک محرک عمل کند، بنابراین ممکن است باعث عصبانیت و بی خوابی شود. مصرف طولانی مدت یا دوزهای بالا جنسینگ ممکن است باعث سردرد، سرگیجه و معده درد شود. زناني كه از جينسینگ استفاده مي كنند، ممكن است تغييرات قاعدگي را تجربه كنند و بعضي گزارشاتي از واكنش هاي آلرژيك به جينسینگ گزارش شده است.

– با توجه به عدم شواهد در مورد ایمنی آن، جنسینگ برای زنان یا کودکان حامله یا شیرده توصیه نمی شود.

– جنسینگ ممکن است سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید قبل از مصرف جنسینگ با پزشک خود مشورت کنند. جنسینگ می تواند با وارفارین و برخی داروهای افسردگی( راه های نجات از افسردگی) تداخل داشته باشد؛ کافئین ممکن است اثرات محرک جنسینگ را تقویت کند.

جنسینگ ممکن است با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

  • داروها برای دیابت

 

  • داروهای ضد انعقاد خون

 

  • داروهای ضد افسردگی

 

  • داروهای ضد روان پریشی

 

  • تحریک کننده ها

 

  • مورفین

 

– استفاده بیش از حد جنسینگ میتواند منجر به سندرم سوءمصرف ژینژون شود که با اختلالات عاطفی، آلرژی، مسمومیت قلبی عروقی و کلیوی، خونریزی واژن تناسلی، سندرم تخمدان، مسمومیت پپتیک، فشار خون بالا و مسمومیت تولید مثل همراه است.

– برای جلوگیری از عوارض جانبی جنسینگ، بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که جنسینگ بیش از سه ماه مصرف نشوند. در صورت لزوم، پزشک توصیه می کند به مدت چند هفته یا چند ماه جنسینگ را متوقف کرده و دوباره مصرف آن را شروع کنید.

مقدار مصرفی مجازبرای جینسینگ

مقدار مصرفی مکمل جینسینگ

دوزهای جنسینگ زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

  • برای درمان دیابت نوع 2، 200 میلی گرم هر روز مصرف کنید.

 

  • برای اختلال نعوظ، 900 میلی گرم جینسینگ Panax را سه بار در روز مصرف کنید.

 

  • برای انزال زودرس، SS-Cream حاوی جنسینگ Panax و سایر مواد دیگر را یک ساعت قبل از مقاربت و قبل از رابطه جنسی مصرف کنید.

 

  • برای استرس، تنش یا خستگی، 1 گرم جنسینگ به صورت روزانه یا 500 میلی گرم دو بار در روز مصرف کنید.

 

منبع: draxe.com

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *