مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام قوانین ایران به تأسی از دادرسی اسلامی مشتمل بر مترقی‌ترین اصول دادرسی منصفانه است
شناسه خبر :90962
سه‌شنبه, 26 ژوئن 2018
122
 

معاون حقوقی قوه قضاییه، مقررات حاکم بر دادرسی اسلامی را مشتمل بر مترقی‌ترین اصول دادرسی منصفانه دانست و گفت: از آن‌جا که قوانین جمهوری اسلامی با اقتباس از موازین اسلامی وضع شده، این اصول در قوانین موضوعه کشور به نحوی مطلوب پیش‌بینی شده است. به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، ذبیح‌الله خدائیان با […]


معاون حقوقی قوه قضاییه، مقررات حاکم بر دادرسی اسلامی را مشتمل بر مترقی‌ترین اصول دادرسی منصفانه دانست و گفت: از آن‌جا که قوانین جمهوری اسلامی با اقتباس از موازین اسلامی وضع شده، این اصول در قوانین موضوعه کشور به نحوی مطلوب پیش‌بینی شده است.

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، ذبیح‌الله خدائیان با حضور در چهارمین دور از گفت‌وگوهای قضایی و حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا که در تهران برگزار شد، به ایراد سخنانی مشروح با «محوریت دادرسی منصفانه در حقوق ایران و اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای» پرداخت.

خدائیان با اشاره به این‌که امروزه آیین دادرسی کیفری به ابزاری مؤثر برای تضمین حقوق بشر تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: در دهه‌های اخیر در پی برخی تحولات بنیادین، به سمت ایجاد اصول و قواعد واحد و کلی آیین دادرسی در کلیه دعاوی اعم از مدنی، کیفری و اداری حرکت شده است که این مهم را می‌توان تحت تأثیر تحولات کلی در حقوق داخلی کشورها و حقوق بین‌الملل با زمینه‌های حقوق بشری دانست.

وی، دادرسی منصفانه را مشتمل بر مجموعه‌ای از اصول و قواعدی دانست که نحوه رفتار با یک فرد را در برابر مرجع قضایی در مراحل مختلف آن مشخص می‌کند و خاطرنشان کرد: دین مبین اسلام در ۱۴۰۰ سال پیش، منادی اصول دادرسی عادلانه از جمله استقلال و بی‌طرفی قاضی، نظارت بر حسن انجام دادرسی، اصل قانونی بودن جرایم و مجازات‌ها (قبح عقاب بلابیان)، اصل اباحه، اصل مساوات، اصل علنی بودن دادرسی، اصل برائت و… بوده؛ این در حالی است که اصطلاح دادرسی منصفانه و اصول آن به عنوان حقوق بشر از دو قرن پیش به نظام‌های موضوعه راه یافته است.

معاون حقوقی قوه قضاییه اصل برائت، حق دسترسی به دادگاه مستقل و بی‌طرف، علنی بودن رسیدگی، حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی برای تهیه دفاعیه و… را از جمله اصول دادرسی منصفانه در اسناد بین‌المللی و داخلی کشورها برشمرد و خاطرنشان کرد: از آن‌جا که قوانین جمهوری اسلامی ایران مقتبس از شرع مقدس اسلام است، بر این اساس اصول دادرسی منصفانه در قوانین اساسی و عادی کشور به رسمیت شناخته شده است و شرایط و نحوه این اصول و ضمانت اجرای کوتاهی مقامات اجرایی و قضایی در تحقق وظایف خود مشخص شده است.

خدائیان در این باره افزود: قانون‌گذار در نظام جمهوری اسلامی ایران در خصوص ابعاد مختلف اصولی مانند برائت، حق دسترسی به دادگاه مستقل و بی‌طرف، منع اقرار با شکنجه، علنی بودن رسیدگی و حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی برای تهیه دفاعیه، در قانون اساسی، قانون آیین دادرسی کیفری، قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی و قانون مجازات اسلامی، مقررات دقیق و کارآمدی وضع کرده است.

شایان ذکر است، چهارمین دور از گفت‌وگوهای قضایی – حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا روزهای ۴ و ۵ تیر در تهران برگزار شد.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

 
برچسب ها:

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
    +