صفحه اصلی اخبار روز اخبار سیاسی لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است- اخبار سیاسی – مجله آیسام

لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است- اخبار سیاسی – مجله آیسام

0

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار “ماریل دوسارنز” رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه با تأکید بر اهمیت روابط اقتصادی با کشور فرانسه، گفت: کشور فرانسه به خوبی می‌تواند در منطقه نقش‌آفرینی کند.

وی ادامه داد: با وجود مذاکرات متعددی که وجود داشت، اما وعده رئیس‌جمهور فرانسه به رئیس‌جمهور ایران برای حفظ برجام محقق نشد، در واقع باید گفت مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است.

رئیس مجلس با اشاره به همکاری فرانسوی‌ها در کاشان، اظهار داشت: در شرایطی که روابط بین بانکی فراهم نیست، چگونه می‌توان فعالیت اقتصادی بین شرکت‌های دو کشور ایجاد کرد، شرکت توتال اولین شرکت فرانسوی بود که بعد از خروج ترامپ از برجام ایران را ترک کرد.

لاریجانی تأکید کرد: نمایندگان مجلس دو کشور می‌توانند نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ها ایفا کنند.

همچنین “ماریل دوسارنز” رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه در این دیدار، گفت: روابط و گفت‌وگوی پارلمانی اهمیت وافری دارد، چرا که نمایندگان دو کشور می‌توانند در شرایط سخت، نقش مؤثری ایفا کنند، از این رو روابط دو‌جانبه را بسیار مهم می‌دانیم.

وی افزود: ایران و فرانسه در سطوح مختلف از جمله علمی، فرهنگی، پزشکی و ورزشی روابط دارند که به دنبال توسعه آن هستیم، از سوی دیگر در این دیدار می‌خواهیم تعلق خاطر فرانسه به برجام را یادآوری کنیم، نیت و تلاش ما این است که اینستکس راه‌اندازی شود.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه ادامه داد: امنیت منطقه برای ما مهم است و می‌خواهیم مسئله سوریه با راه‌حل سیاسی خاتمه پیدا کند و شرایطی فراهم شود که صلح در یمن برقرار باشد.

“دوسارنز” با بیان اینکه حفظ برجام برای اروپا مهم است، اظهار داشت: تلاش‌هایی در حال انجام است که برجام حفظ شود و فرانسه برای رسیدن به این هدف مصمم بوده، این مهم است که طرفین مذاکره به نقطه نظرات مشترک برسند، اراده‌ای در اتحادیه اروپا وجود دارد که برجام حفظ شود.

انتهای پیام/

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *