مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام اخبار اجتماعیمشکل تأمین کاغذ کتاب‌های درسی ۹۹-۱۴۰۰ همچنان پابرجاست- اخبار اجتماعی – مجله آیسام
شناسه خبر :160228
یکشنبه, 25 آگوست 2019
106
 

به گزارش آیسام و به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام علی ذوعلم در نشست خبری با رسانه‌ها، اظهار کرد: مشکل کاغذ کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ به طور کامل حل نشده است و همه در تلاش برای حل مشکل هستند و سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت و ستاد اقتصادی دولت و معاون اول رئیس‌جمهور در […]


به گزارش آیسام و به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام علی ذوعلم در نشست خبری با رسانه‌ها، اظهار کرد: مشکل کاغذ کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ به طور کامل حل نشده است و همه در تلاش برای حل مشکل هستند و سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت و ستاد اقتصادی دولت و معاون اول رئیس‌جمهور در حال گفت‌وگو و تلاش هستند.

وی افزود: امیدواریم تلاش‌ها سریعتر به نتیجه برسد تا مبادا مهر ۹۹ در چاپ و تامین کتاب‌های درسی با تأخیر مواجه شویم. در حال حاضر ۴ ماه از زمان‌بندی تعیین شده عقب هستیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه اسفند سال گذشته مکاتبه برای تأمین ارز دولتی واردات کاغذ کتاب‌های درسی را شروع کردیم، گفت: زمان زیادی از این ماجرا می‌گذرد و نگرانی ما برطرف نشده است و قول مساعد برای حل مشکل از سوی سرپرست آموزش و پرورش و وزیر صمت برای تأمین ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی داده شد اما هنوز ابلاغیه حواله ارز حاصل نشده است.

ذوعلم بیان کرد: حداکثر میزان کاغذ تولیدکنندگان داخلی سه هزار تن و نیاز ما ۴۵ هزار تن است؛ از سوی دیگر برای جلد کتاب‌های درسی به نوعی مقوا احتیاج داریم که در داخل قابلیت تولید ندارد، اگر وزارت صمت از هم اکنون تدابیری بیاندیشد تا چند سال آینده از واردات کاغذ کتاب‌های درسی خودداری شود از آن استقبال می‌کنیم و باید تولید داخل به لحاظ کیفیت به گونه‌ای افزایش یابد که نیازی به واردات نباشد.

وی عنوان کرد: برای سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ فعلا نیاز به کاغذ فوری است که امیدواریم سریعتر حل شود البته برای کاغذ کتاب‌های درسی سال تحصیلی آینده مشکلی نداریم؛ کار ما در بحث چاپ کتاب‌های درسی بسیار سنگین است و به طور متوسط باید روزی ۵ کتاب درسی را به دو شرکت چاپ و نشر و افست برسانیم و روزی ۵۰۰ هزار جلد کتاب چاپ شود تا ۱۴۰ میلیون کتاب درسی اول مهر به دست دانش آموزان برسد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: وقتی کاغذ وارد می‌شود، حمل و نقل از مبادی تا چاپخانه‌ها عملیات سنگینی است، ۴۵هزار تن کاغذ وقتی با تریلی به سمت چاپخانه‌ها حمل می‌شود تصور کنید در شبانه روز چند تریلی کاغذ باید وارد چاپخانه‌ها شود، تلاش همکاران ما در سازمان پژوهش و دو شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی و افست به گونه‌ای شد که درسال تحصیلی ۹۸-۹۹ کمبود کتاب درسی نداریم.

چگونگی آموزش زبان مادری در قالب طرح بوم

ذوعلم در ادامه درباره آموزش زبان مادری در مدارس، بیان کرد: نگرانی ما این است که بچه‌های مناطق دو زبانه در فهم و آموزش زبان فارسی دچار عقب‌ماندگی تحصیلی شوند، مراکز آموزشی پیشرفته تأکید دارند در فضای آموزش، زبان آموزشی اصلی مطرح شود و آشنایی با ادبیات بومی و منطقه‌ای و مفاخر هر قومیت به زبان ترکی، عربی و کردی بنا بر صلاحدید مدیر مدرسه در قالب استفاده از ظرفیت طرح بوم عملیاتی می‌شود.

وی ادامه داد: بخشی از ظرفیت طرح بوم با صلاحدید مدیر مدرسه می‌تواند به آشنایی دانش‌آموزان با ادبیات منطقه خود اختصاص یابد اما فرصت طرح بوم برای پاسخ به نیازهای مغفول دیگر در بحث سبک زندگی، فرهنگ و هنر نیز است. البته برنامه‌ریزی ویژه برنامه یا بوم در اختیار مدیران مدارس است و شورای مدرسه در این رابطه تصمیم‌گیری می‌کند و ما فعلا نمی‌توانیم در این باره اظهار نظر کنیم.

ذوعلم در ادامه در پاسخ به این پرسشی درباره گنجاندن تربیت جنسی در کتاب‌های درسی بیان کرد: ما در اسناد تحولی، تربیت همه جانبه را باید دنبال کنیم و تربیت جنسی یکی از آنهاست. در حال حاضر درباره نحوه مواجهه با این مسئله مباحثی وجود دارد. ما نگاهی که غرب به این مسئله دارد را قبول نداریم و در مبانی اسلامی و فرهنگی خودمان ضوابطی را داریم که باید مبنا قرار دهیم شورای عالی انقلاب فرهنگی به این مسئله ورود کرده است و طرحی در حال تصویب است که بعد از ابلاغ به آموزش و پرورش، ما نیز به آن ورود می کنیم. در حال حاضر در مدارس تلاش می شود در حد اقتضائات به این مسئله پرداخت شود اما کافی نیست.

درباره برجام و وزرا در کتاب درسی حرف نمی‌زنیم

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه شنیده می‌شود درباره گنجاندن بحث برجام و نوشتن درباره محمد جواد ظریف در کتاب های درسی مطالبی مطرح شده است، افزود: من نمی دانم این بحث از کجا به میان آمده است اما ما تجربه‌ای نداریم درباره اینکه از وزرا در کتاب‌های درسی مطلبی منتشر کنیم و نقد و تحلیلی درباره‌شان داشته باشیم. ممکن است در تاریخ انقلاب به مباحثی ورود کنیم اما این مسائل را من تازه از شما می‌شنوم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره سخنان سرپرست آموزش و پرورش مبنی بر کاهش ساعت‌های آموزشی و اینکه در صورت عملی شدن این طرح چه اتفاقی برای حجم کتاب‌های درسی می افتد، بیان‌کرد: در حوزه کتاب‌های درسی و ساعات آموزشی دیدگاه‌های مختلفی مطرح می شود که باید مبتنی بر مطالعات و پژوهش ها آنها را بررسی و جمع بندی کنیم تا بتوانیم به یک مصوبه جدید نزدیک شویم. در حال حاضر ۲۵ ساعت در مقطع ابتدایی در هفته فرصت یادگیری فراهم شده است. ۲۵ ساعت باید ۲۵ ساعت ۴۵ دقیقه‌ای باشد. اگر این ۴۵ دقیقه به ۴۰ دقیقه کاهش پیدا کند، یعنی ۱۱ درصد از کل ساعت آموزشی کاسته شده است و ما نمی‌توانیم از این درصد صرفنظر کنیم باید فرصتی فراهم کنیم تا محتوای برنامه درسی به درستی به دانش آموز منتقل شود در صورت این کاهش، زمینه افت تحصیلی و تکرار پایه را فراهم می‌کنیم.

انتهای پیام/

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
    +