صفحه اصلی سبک زندگی معایب ازدواج سفید در جامعه

معایب ازدواج سفید در جامعه

0

ازدواج سفید

ازدواج سفید (Mariage blanc) در ایران اکثرا به این معنی است. که یک دختر و پسر بدون نکاح شرعی و رسمی و بدون خواندن صیغه ( چه با اذن پدر یا بی اذن پدر ) در زیر یک سقف با هم زندگی کنند. هدف اینها جدایی در اینده است. اما اگر بقول خودشان در ۵۰ درصد هدف اشنا شدن باشد باز هم ۴۵ درصد جدا می شوند و ان ۵ درصد باقیمانده که بعدا یادشان میافتد که عقد هم کنند باز هم بدبخت می شوند.

در آلمانی که کسی از دین و دیانت و حقوق بشر نسبت به ایران چیزی سر در نمیاورد ازدواج سفید پیش‌زمینه‌ای برای بسیاری از ازدواج‌های رسمی است. ولی در ایران …

بنظر شما ازدواج سفید و زنا چه فرقی دارد؟

یک تعریف دیگر برای ازدواج سفید اینست :

زندگی مشترک زناشویی بدون ازدواج که طرفین همدیگر را همسر و متعهد به یکدیگر نمی‌دانند.

کاربرد کهن‌تر «ازدواج سفید» در زبان فرانسه Mariage blanc و انگلیسی White marriage می‌باشد. در این دو جا ازدواج سفید به معنی ازدواج بدون وصال یا ثبت شده و قانونی است. به دلایل مختلف بدون رابطه جنسی است. حتی برخی ها میگویند در فرانسه به این دلیل به این ازدواج ازدواج سفید می گویند چون به پرده بکارت دختر در شب عروسی هیچ اسیبی نخواهد رسید. ولی خب در ایران بعید است یک زوج یکسال با هم زندگی کنند ولی …

باز فرض می کنیم در ازدواج سفید رابطه ای نباشد. باز هم به ۱۰۰۱ دلیل این ازدواج غلط است . ما فقط از دید مذهبی به این قضیه نگاه نمیکنیم . بلکه همه جوانب احساسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، انسانیت ، خدا و … را با هم در نظر میگیرم.

اگر خدا را قبول دارید ولی نماز نمیخوانید بدانید که ازدواج سفید ۱۰۰ درصد خطاست. حتی اگر خدا را هم قبول ندارید ولی خودتان را دوست دارید و از انسانیت چیزی می فهمید باز هم بدانید ازدواج سفید خطاست .

متاسفانه ازدواج سفید به صورت مخفیانه در کشورمان مخصوصا تهران رواج پیدا کرده است. نه از نظر سنت و نه از نظر شرع برای خانواده های اصیل ایرانی پذیرفتنی نیست.

متاسفانه ازدواج سفید در دنیای غرب هم . با توجه به تغییر سبک زندگی و در کنار آن، افزایش فشارهای اقتصادی بیشتر بر پایه ارضای غرایز و آزمایش گونه شکل می گیرد.

نکاح عرفی یا ازدواج شرعی ثبت نشده . اهل تسنن نباید با ازدواج سفید اشتباه گرفته شود. انها ازدواجشان شرعی است . فقط ثبت نمی شود.

علت ازدواج سفید چیست؟

 • نبود مسئولیت‌ پذیری حداقل در یک طرف از رابطه
 • مسائل اقتصادی
 • افزایش شهوت در جوانان بدلیل لباسهای بد ، مهمانی های بد ، فیلم های بد ، دنیای مجازی بد
 • مناسب نبودن شرایط ازدواج به هر دلیلی . ازدواج سفید چیست ؟
 • موافق نبودن خانواده ها برای ازدواج به هر دلیلی مثلا اینکه دهانت بوی شیر میدهد . یا تو باید درس بخوانی یا  نوبت خواهر و برادر بزرگترت است یا …
 • کسانی که چنین سبکی از زندگی هم خانگی فاقد پیوند را انتخاب می کنند . کارکردهای خانواده را باور ندارند زیرا نزد نزدیکان خود آن را تجربه نکرده اند.

مزایای ازدواج سفید چیست؟

ما مزایایی برای این ازدواج نمی بینیم . مثل اینست که یک مشت قرص اکس بخوریم . و چنان حس سرخوشی و لذت به ما دست دهد که از خود بی خود شویم. ولی بعدش بمیریم.

این لذت یک لذت تلخ است. زندگی همراه با دلهره و …

شاید مزایای این ازدواج از نگاه خیلی ها رفع نیاز جنسی و همچنین محبت و عشق ورزیدن به کسی باشد . عشق ورزیدنی که هر لحظه ممکن است منجر به جدایی شود چه فایده ای دارد . جز وابستگی و بعد هم افسردگی و … به چه قیمت ؟ لطفا کمی به عنوان یک انسان به این قضیه فکر کنید . ازدواج سفید چیست ؟

معایب ازدواج سفید و پیامدهای ازدواج سفید چیست؟

 • چنین رابطه ای زنا تلقی می شود و فرزند ناشی از آن فاقد مشروعیت قانونی است . چون نسبت فرزندی او با پدر قابل اثبات نیست.
 • در چنین مواردی اغلب زن به خاطر پرهیز از بی آبرویی به دنبال اثبات رابطه ابویت فرزند و والد نمی رود و حتی اگر ادعا کند که صیغه بوده است . در صورت انکار مرد، ادعای زن، به خاطر ثبت نبودن، قابل اثبات نیست.
 • در این میان فرزندان بی پدر و بی خانواده ای باقی می مانند که نه آن ها از والدین ارث می برند . و نه والدین از آن ها. گرچه سایر حقوق این کودکان چون بقیه کودکان است، اما معمولاً کسی حضانت آنان را بر عهده نمی گیرد، مگر اینکه یک پروسه پیچیده قانونی طی شود.
 • در این موارد سپردن حضانت به مادر محتمل تر است و زن چه از نظر روانی و چه از نظر حقوقی شکست خورده و بلاتکلیف باقی می ماند.
 • این نوع روابط مسلماً تدوام ندارد و تنها تا زمانی ادامه پیدا می کند که دختر بر و رویی دارد . در حقیقت این زنان تبدیل به روسپی می شوند . دختران و زنان ایرانی لطفا مراقب خودتان باشید . اسیب این ازدواج بیشتر برای شماست . بعدا شما پیر می شوید و هیچ کس با شما ازدواج نمی کند . ولی پسر سریع می رود و زن میگیرد.
 • چنین افرادی برداشت درستی از خانواده و کارکردهای آن ندارند.
 • این ها خانواده تشکیل نمی دهند . بلکه یک خانوار را شکل می دهد، چراکه خانواده به معنای وصلت دختر و پسر و تشکیل یک زندگی است اما خانوار زمانی استفاده می شود . که افرادی زیر یک سقف زندگی می کنند، مانند سربازان یک سربازخانه.
 • خیلی دیر به بلوغ فکری لازم برای تعهد و مسئولیت پذیری ازدواج می رسند و از آن می گریزند.
 • زنان در چنین رابطه هایی بیش از انواع دیگر ازدواج دچار خشونت خانگی می شوند
 • چنین روابطی زودتر از ازدواج های رسمی و شرعی از هم می پاشد.
 • کاهش آمار ازدواج رسمی و «سست شدن نظام ارزشی»
۰
۰
vote
Article Rating

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *