صفحه اصلی اخبار روز اخبار اقتصادی میزان مصرف بخش کشاورزی از آب کشور کمتر از ۷۰ درصد است- اخبار اقتصادی – مجله آیسام

میزان مصرف بخش کشاورزی از آب کشور کمتر از ۷۰ درصد است- اخبار اقتصادی – مجله آیسام

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی امروز در حاشیه افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی اظهار کرد: در برنامه توسعه کشور پیش‌بینی شده است که سالانه ۴۰۰ هزار هکتار به شرط تامین منابع مالی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شوند اما در طول دو سال برنامه گذشته منابع اجرایی ۴۰۰ هزار هکتار تامین نشده است و سالانه برای حدود ۲۰۰ هزار هکتار منابع در نظر گرفته شده است. با این وجود تا به امروز ۲۰ درصد از طرح ها اعتبار تخصیص یافته است اما ۵۰ درصد کارها انجام شده که این امر نشان می‌دهد که میزان اجرا از میزان تخصیص اعتبارات جلوتر است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۸ هزار پروژه اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در کشور در حال اجرا داریم که دو برابر بیشتر از منابعی است که دریافت کرده‌ایم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود ۹۰ هزار هکتار از پروژه‌ها در سالجاری اجرا شده است و ۱۳۰ هزار هکتار نیز در دست اجرا است.

* هنوز برآوردی درباره خسارات سیل به بخش کشاورزی نداریم/ روستاها محاصره‌اند

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در ارتباط با وضعیت خسارات سیل به اراضی کشاورزی و زیرساختها در مناطق جنوبی کشور و استان سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه هنوز روستاهای این منطقه در محاصره سیل هستند هنوز نتوانسته‌ایم برآوردی درباره میزان خسارت سیل داشته باشیم.

این مقام مسئول در ارتباط با میزان مصرف آب در بخش کشاورزی گفت: براساس برآوردی که وزارت جهاد کشاورزی انجام دادند ۶۵ تا ۷۰ درصد منابع براساس بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

اکبری افزود: طرحی تحت عنوان تامین مصرف آب کشاورزی در حال اجرا است که در آن ۳۵ محصول مورد بررسی قرار می‌گیرد که تا به امروز بر روی ۲۳ محصول مطالعه شده‌اند.

* میزان  مصرف کشاورزی از منابع آبی کشور کمتر از ۷۰ درصد است/ محصولات کشاورزی کم آبیاری دارند

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: اعداد و ارقام به دست آمده از این تحقیق و بررسی نشان می‌دهد که میزان مصرف آب کشاورزی کمتر از ۷۰ درصد است و ما شاهد کم آبیاری محصولات کشاورزی هستیم.

اکبری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: در محصولاتی مانند پسته و حتی گندم و کالاهای اساسی شاهد کم آبیاری هستیم که این کم آبیاری باعث کاهش عملکرد محصولات می‌شود.

وی افزود: براساس بررسی انجام شده این کم‌آبیاری در برخی از محصولات کشاورزی منجر به کاهش ۵۰ درصدی عملکرد شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در بیشتر بخشهای باغبانی با کم آبیاری مواجه هستیم و در محصولاتی مانند سیب و زعفران براساس پایش انجام شده کم آبیاری داریم که روی آنها تاثیرات مشخصی گذاشته است.

وی گفت: در حالی که متوسط تولید پسته در هر هکتار ۸۰۰ کیلوگرم است که برخی کشاورزان که در مناطق مناسبی قرار دارند ۱۳ تن در هکتار پسته برداشت می‌کنند.

اکبری یادآور شد: علاوه بر کم آبیاری کیفیت منابع آبی و شوری آن می‌تواند در عملکرد محصولات تاثیر بسزایی داشته باشد.

وی در ارتباط ابلاغ قانون حفاظت از خاک نیز گفت: بعد از ابلاغ قانون حفاظت از خاک توسط مجلس وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده است که آئین‌نامه اجرایی آن را ظرف ۶ ماه تهیه کند به همین منظور صدها جلسه با دانشمندان و محققان حوزه خاک برگزار کردیم و اکنون نتایج آن به دستگاه‌های مرتبط مانند محیط زیست، بهداشت و درمان و سازمان برنامه ارسال می‌شود تا آنها نیز نظرات خود را بگویند تا برای اجرا به دولت ببریم.

اکبری گفت: این برنامه می‌توند آثار مهمی در حفاظت از خاک و جلوگیری از آلودگی و فرسایش آن داشته باشد.

* جرائم سنگینی برای قاچاق خاک در آئین‌نامه حفاظت از خاک دیده شد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با مدیریت خاک می‌توان ۳۰ درصد میزان بهره‌وری را در محصولات کشاورزی افزایش دهیم که در واقع با این کار توان تولید خاک افزایش می‌یابد.

اکبری در پایان اشاره کرد در آئین‌نامه حفاظت از خام جرائم سنگینی برای قاچاق خاک دیده شده است.

انتهای پیام/

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *