مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام فیلم و سریالنگاهی به سریال Undone ؛مجموعه‌ای عمیق‌ و جاه طلب
شناسه خبر :190987
یکشنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۸
93
 

سریال Undone برای اولین بار از تکنیک انیمیشنی روتوسکپی در تلویزیون استفاده کرده‌است اما این سریال تنها یک انیمیشن با تصاویر توهم‌زا نیست. این طرح اولیه را در نظر بگیرید: سریالی که هر قسمت آن یک و نیم ساعت است به سازندگی رافائل باب واکسبرگ (Raphael Bob-Waksberg) و کیت پردی (Kate Purdy) که با یکنواختی […]


سریال Undone برای اولین بار از تکنیک انیمیشنی روتوسکپی در تلویزیون استفاده کرده‌است اما این سریال تنها یک انیمیشن با تصاویر توهم‌زا نیست.

این طرح اولیه را در نظر بگیرید: سریالی که هر قسمت آن یک و نیم ساعت است به سازندگی رافائل باب واکسبرگ (Raphael Bob-Waksberg) و کیت پردی (Kate Purdy) که با یکنواختی زندگی بزرگسالان، بار سنگین روابط، آسیب‌هایی که از سوی والدین به ارث می‌بریم، بیماری‌ روانی و افسردگی. پس ممکن است بگویید پس تقریبا همان بوجک هورسمن (BoJack Horseman) اما نه، یک اسب سخن گو حتی به سطوح اولیه این سریال تکان دهنده شبکه آمازون نمی‌رسد.

سریال Undone  حول محور آلما با بازی روزا سالزار (Rosa Salazar) می‌چرخد. او یک دختر ۲۸ ساله است که همراه با دوست پسرش سم زندگی را سپری می‌کند. پس از اینکه خواهرش، بکا، تصمیم به ازدواج می‌گیرد آلما نسبت به زندگی خسته کننده‌ و آینده از پیش تایین شده‌اش بی‌تاب می‌شود. پس از یک دعوای شدید با بکا که در آن بحث راه خود را به مرگ ناهنگام پدر آن‌ها، جیکوب – با نقش آفرینی باب اودنکرک (Bob Odenkirk) – پیدا می‌کند، آلما در هنگام رانندگی تصادف می‌کند.

هنگامی که بیدار می‌شود، متوجه‌ می‌شود او علاوه بر قابلیت صحبت با جیکوب قدرت حرکت در زمان و مکان به صورت غیر خطی را دارد. اگر فهمید این موضوع سخت است پس شما با خود آلما در یک تیم هستید. آلما که حال زندگی‌اش را به حالتی جدید تجربه می‌کند، با خاطراتی درهم و یا حتی از دید شخصی دیگر.

سریال Undone

هیسکو هالسینک (Hisko Hulsing) طراح تولید سریال Undone است. او تک تک سکانس‌ها را که به نظر می‌آید فیلمبرداری شده‌اند برمی‌دارد و ماهرانه رویشان نقاشی می‌کند تا به یک انیمیشن تبدیل شود. این همان تکنیکی است که در فیلم یک پوینده تاریک (A Scanner Darkly) از آن استفاده شد و Undone حتی از تیم مینو ماونتین گروهی ساخت انیمیشن آن فیلم را برعهده داشت استفاده می‌کند. سریال Undone اولین سریالی است که در آن از تکنیک روتوسکپی استفاده می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود اولین سریال انیمیشنی آمازون برای بزرگسالان خاص و منحصر به فرد باشد. هنگامی که آلما پس از حرکت در امواج واقعیت‌های گوناگون و پرسه در گذشته خود بالاخره به زمان حال بازمی‌گردد، با تصویرسازی خیره کننده هالسینگ مواجه می‌شویم. همین تصویر سازی کافی است تا به سراغ دیدن این سریال برویم.

اما این تصویرسازی خیره کننده و گاهی توهم‌زا تنها یکی از نکات مثبت سریال است. بازیگر نقش آلما، سالازار، پر انرژی و آتشین، پویا، بامزه و اعصاب خردکن است. یکی از برترین شخصیت‌های پس از شخصیت فیبی والر بریدج (Phoebe Waller-Bridge) در فلیبگ (Fleabag). پس از آنکه رسما به نقطه‌ی عطف در فیلم آلیتا: فرشته جنگ (Alita: Battle Angel) تبدیل شد شاید زمان آن فرا رسیده باشد که فیلمسازی به سالازار نقشی را پیشنهاد بدهد که در آن نیازی به پوشاندن چهره‌اش نباشد.

آلما تیز است اما به دل می‌نشیند. او که به سختی در حال نجات دادن چیزهای مختلف در زندگی‌اش است ناگهان خود را وارد موقعیت‌های سرسام‌آور و عجیب می‌کند. اودنکرک نیز در نقش جیکوب، پدر آلما، می‌درخشد. گرم و مهربان و سپس جدی، جیکوب در تلاش است تا به آلما در کنترل قدرتش یاری دهد تا آلما بتواند به گذشته برود و از راز مرگ جیکوب پرده بردارد. اما انگار که جیکوب فقط یک پدر دلتنگ نیست و حقایق بزرگی است که او از آن‌ها صحبت نمی‌کند.

سریال Undone

درست مثل بوجک، نوشته‌ی رافائل باب-واکسبرگ و کیت پردی بُرنده و سوزناک است. پردی با استفاده از تجربیات شخصی خود با بیماری روانی و علاقه‌اش به عرفان تلاش می‌کند به بُعد عاطفی و احساسی داستان آلما بیافزاید و همینطور این سفر درونی را جذاب‌تر کند. آلما از تن دادن به زندگی سنتی، ازدواج کردن با سم و سپس بچه دار شدن می‌ترسد چرا که مادربزرگ پدری‌اش دچار بیماری اسکیزوفرنی بود و پس از به دنیا آوردن فرزندانش حالش بدتر شد. آلما می‌ترسد به همان سرنوشت دچار شود اما به نظر جیکوب وضعیت مادرش و ویژگی‌های آن تفاوتی با مشخصاتی که شمن‌ها یا عرفا بین مردمان خود برای آن والامرتبه دانسته می‌شوند نداشت. آلما باید سر در بیاورد که آیا واقعا دارای قدرت‌های عرفانی است یا او از بیماری روانی رنج می‌برد و نزدیک به یک فروپاشی روانی است.

سریال Undone یکی از عمیق‌ترین و جاه طلبانه‌ترین سریال‌های امسال است و در بیست و دو دقیقه هر قسمت یک سفر پر سرعت و بی‌نهایت هیجان انگیز و خیره‌کننده به بیننده ارائه می‌دهد. پر از بازی‌های آتشین و تصویرسازی هوش‌ربا، سریال Undone تو را به سمت خود می‌کشد و سپس به مکان‌هایی می‌برد که با وجود احساس نزدیکی به آن‌ها هر کدام خاص و منحصر به فرد هستند. علاوه بر نگاه به بیماری‌های روانی، زمان و مکان و عرفان، Undone همچنین روی مسائلی همچون برابری جنسیتی، تشابهات و تفاوت‌های فرهنگی و همچنین اهمیت خانواده دست می‌گذارد. Undone بی‌اندازه ژرف و تحسین برانگیز است و اگر به درستی برایش تبلیغ شود به یکی از موفق‌ترین سریال‌های آمازون تبدیل می‌شود.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

 
برچسب ها:
  • هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

      با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
      +