خانه اخبار همخوانی معیارهای سطح‌بندی دانشگاه‌ها با شاخص‌ نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دنیا

همخوانی معیارهای سطح‌بندی دانشگاه‌ها با شاخص‌ نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دنیا

1
0

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بررسی معیارهای سطح‌بندی وزارت علوم نشان می‌دهد که این معیارها با شاخص‌های نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دنیا همخوانی داشته و جهت‌گیری‌های اصلی در اسناد فرادستی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند؛ در نتیجه با توجه به تعدد نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی، این سطح‌بندی می‌تواند به عنوان مرجع اصلی ارزیابی دانشگاه‌ها در داخل کشور باشد و ضمن تحقق ارتقای جایگاه دانشگاه‌ها در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی، میزان وابستگی دانشگاه‌های داخلی را به نتایج آن نظام‌ها کاهش دهد.

دکتر محمد کافی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی توسط وزارت علوم در راستای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی توسعه آموزش عالی کشور در قالب نظام جامع نظارت، ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور صورت پذیرفته است. بر اساس معیارها و شاخص‌های تعریف شده در این ارزیابی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی به تفکیک دو دسته جامع و تخصصی در ۴ سطح شامل سطوح بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای و محلی دسته‌بندی شده و تراز عملکردی هر سطح و همچنین ماموریت‌محوری هر سطح مشخص شده‌ است.

وی ادامه داد: بر اساس این نتایج، دانشگاه‌ها از طریق ارزیابی از وضعیت عملکرد خود می‌توانند با استفاده از اطلاعاتی که به طور منظم و پیوسته در حوزه‌های مختلف تخصصی دریافت می‌کنند، مزیت‌های رقابتی خود را در راستای تحقق سندهای بالادستی توسعه ملی و تحول آموزش عالی رصد کنند.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به جایگاه این دانشگاه در سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی، تصریح کرد:  بر اساس این نتایج، دانشگاه فردوسی مشهد، هم‌تراز با دانشگاه‌های اصفهان، تبریز، تربیت مدرس، تهران، شهید بهشتی و شیراز در سطح اول دانشگاه‌های جامع قرار گرفته است و باید در تراز بین‌المللی فعالیت کرده و ماموریت توسعه علم وفناوری، گسترش مرزهای دانش و کمک به رفع چالش‌های ملی را بر عهده دارد. 

 کافی با اعلام اینکه بر اساس سطح‌بندی دانشگاه‌ها، دانشگاه فردوسی مشهد مامور به فعالیت در سطح بین‌المللی شده است، افزود: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانشگاه فردوسی یکی از دانشگاه‌های برتر مورد حمایت کشور جهت ارتقاء به تراز بین‌المللی است؛ در این راستا، توجه ویژه‌ای به ارتقای تراز بین‌المللی این دانشگاه شده است و این موضوع در سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های دانشگاه مورد تاکید قرار گرفته است. 

وی اضافه کرد: در همین راستا “برنامه و گزارش مدیریتی دانشگاه فردوسی مشهد در تراز بین‌المللی در افق ۱۴۰۴ ” تدوین شده است که تمام جهت‌گیری‌های دانشگاه جهت ایفای ماموریت در سطح بین‌المللی در آن لحاظ شده و مبنای عمل تمام فعالیت‌های دانشگاه قرار گرفته است. 

کافی خاطرنشان کرد: با سطح‌بندی اخیر دانشگاه‌ها اطمینان از تقسیم کار ملی در حوزه آموزش عالی کشور و تجانس و هم‌گرایی وظیفه‌ای بین دانشگاه‌ها در راستای تحقق اسناد فرادستی وجود خواهد داشت و هر دانشگاه با تلاشی معطوف به هدفی که در راستای اهداف عالی توسعه علم و دانش در کشور خواهد بود گام برمی‌دارد؛ به این ترتیب ماموریت هر دانشگاه مشخص بوده و پیشبرد اهداف آموزش عالی با بهره‌گیری از مزیت‌های هر یک از دانشگاه‌ها در هر حوزه محقق خواهد شد.


انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

(۱)

آیسای من با سلام خلاصه و مفید بگم ، علاقه به نویسندگی دارم ، ورزش مورد علاقم هندباله ولی استقلالیه دو آتیشه هستم ، کار طراحی وب رو هم حرفه ای انجام میدم

ارسال پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Link Market - Free Link Exchange, Link Building and Link Trade Royallinkup Free Website Link Directory چاپ مقاله isi