مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام اخبار اقتصادیوزارت بهداشت: آفلاتوکسین شیر تولید داخل کمتر از آمریکا و نزدیک استاندارد‌ اروپاست- اخبار اقتصادی – مجله آیسام
شناسه خبر :213085
یکشنبه, 19 ژانویه 2020
99
 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در واکنش به ادعای بازرس انجمن ایمنی غذا درباره وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی در کشور اظهار کرد: این امر مانند آن است چون امکان  تصادف در خیابان وجود دارد بگوییم مردم به خیابان نروید، هرچند که آمار تصادف در کشور رو به افزایش است. وی با […]


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در واکنش به ادعای بازرس انجمن ایمنی غذا درباره وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی در کشور اظهار کرد: این امر مانند آن است چون امکان  تصادف در خیابان وجود دارد بگوییم مردم به خیابان نروید، هرچند که آمار تصادف در کشور رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف شیر در ایران پایین است افزود: مردم با خیال راحت شیر پاستوریزه مصرف کنند و بهترین نوع این محصول شیر کم چرب است؛ افراد از مصرف غذاهای شور و شیرین، پیتزا و پنیر پیتزا به سمت مصرف شیر بروند.

* سلامت لبنیات داخلی بیش از سایر کشور‌ها

معاون وزیر بهداشت افزود میزان آفلاتوکسین در شیر تولید داخل کشور به مراتب از کشور‌ امریکا پایین‌تر و نزدیک به استاندارد‌های اروپایی است.

ایرج حریرچی گفت: سم آفلاتوکسین همواره در خوراک دام‌ها موجود بوده و میزان آن در شیر ۱۰۰ نانوگرم در لیتر است.

وی افزود: میزان این سم در لبنیات کشور‌های اروپایی ۵۰ نانوگرم در لیتر و در امریکا ۵۰۰ نانوگرم در لیتر است که مطالعات جهانی حاکی از نزدیک بودن لبنیات تولید داخل کشور به استاندارد‌های اروپایی و سلامت آن است.

حریرچی با بیان این که مردم درخصوص آفلاتوکسین نگران نباشند ادامه داد: بر اساس ۵۱ مطالعه اخیر در جهان، میزان آفلاتوکسین در لبنیات روزبه روز کاهش می‌یابد و تولیدکنندگان ما نیز استاندارد‌های بهتری را رعایت می‌کنند.

وی افزود: در شیر غیرپاستوریزه احتمال بالا بودن آفلاتوکسین بیشتر است، زیرا کنترل روی آن انجام نمی‌شود.

حریرچی گفت: برخلاف گفته‌هایی که مربوط به سرطان زایی آفلاتوکسین در لبنیات است، سرطان اولیه کبد در کشور کم است و آن چه مربوط به آفلاتوکسین است بسیار کم و نادر است که در سال‌های اخیر هم رو به کاهش بوده است.

وی افزود: مردم به تولیدکنندگان و همچنین به دستگاه‌های نظارتی اعتماد داشته باشند و با توجه به اینکه سرانه شیر و لبنیات در کشور پایین است، با اطمینان مصرف شیر را جایگزین مواد غذایی شور، شیرین و غذا‌های آماده کنند.

سازمان دامپزشکی کشور نیز طی اطلاعیه ای با رد وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی کشور اعلام کرد: اظهارات شخصی بعنوان کارشناس در برنامه شبکه سه  سیما کذب محض، غیر علمی ، غیر مستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومى است.

انتهای پیام/

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
    +