صفحه اصلی سلامت پزشکان عمومی در صدر آمار شهدای مدافع سلامت/احتمال وقوع بحران انسانی در آبان ماه

پزشکان عمومی در صدر آمار شهدای مدافع سلامت/احتمال وقوع بحران انسانی در آبان ماه

0

به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز:مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور با اعلام اینکه جامعه پزشکی ۶۰ درصد شهدای مدافع سلامت را به خود اختصاص داده اند، گفت:« حدود ۲۸ درصد از این آمار پزشکان عمومی بوده اند که بالاترین سهم را در میان پزشکان شهید خدمت داشتند.»

به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز، نشست خبری پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت با حضور دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، دکتر محمد جهانگیری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور و دکتر حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

دکتر حسین کرمانپور گفت:« افرادی که در خط مقدم مقابله با کرونا در حال خدمت هستند هر روز با صحنه های غم انگیز روبرو می شوند. باید بگویم مثل نبرد ۸ ساله جنگ دفاع مقدس همه ما در خط مقدم مقابله با کرونا نیاز به حمایت همه داریم. برای حمایت از جامعه پزشکی و کادر درمان پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت را شروع کردیم.ما چون نمی دانیم ویروس کرونا تا کی ماندگار است و از کجا آمده و خاستگاه آن کجاست و نمی دانیم چطور باید کنترل شود احساس ما این است که این جنگ فعلا ادامه دارد.»

وی درباره آمار شهدای مدافع سلامت گفت:« کادر درمان از مردم جدا نیستند. ۱۳۸ نفری که تاکنون از میان پزشکان شهید شدند اگر خانواده های آنها حمایت نشوند ممکن است در آینده آنها تاثیرگذار باشد. در آخرین آمار جمع آوری شده شهدای مدافع سلامت از سراسر کشور گروه پرستاری ۲۰.۳۷، سایر پرسنل از جمله فیزیوتراپیست ها و ازمایشگاهیان خدمات و تاسیسات ۱۹.۱۹ درصد و جامعه پزشکی که پزشکان و دندانپزشکان را شامل می شود ۶۰ درصد شهدا را به خود اختصاص داده اند که حدود ۲۸ درصد از این آمار پزشکان عمومی بوده اند که بالاترین سهم را در میان پزشکان شهید خدمت داشتند. پزشکان داخلی ۸.۴۵ درصد شهدای سلامت را به خود اختصاص داده و گروه زنان و زایمان با ۵.۲۸ درصد و بعد اطفال با ۴.۱۶ بوده اند. همچنین گروه بیهوشی با ۳.۲۹ درصد، قلب و عروق و جراحی و ماما دو ونیم درصد شهید داده اند.»

وی خاطرنشان کرد:« بار درمان کشور جدای از اینکه مسوولیت آن بر گردن پزشکان است بر گردن دستیاران رشته های مختلف نیز است که در بحث کرونا مشارکت می کنند و با کمترین حقوق و درآمد در صف مقدم کار می کنند.»

به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز در این نشست دکتر جهانگیری، گفت:« با همراهی که با دکتر علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت داشتیم تا پایان سال ۱۴۰۰ پروانه پزشکانی که نتواستند بازآموزی خود را بگذرانند تمدید خواهد شد و ۱۸۰ مجوز شهر دوم به پزشکان دادیم که برای خدمت از شهرهای برخوردار به شهرهای کمتر برخوردار بروند.»

به گزارش آیسام و به نقل از سلامت نیوز، دکتر جهانپور نیز در این نشست گفت:« با روند تصاعدی که در ابتلا به کرونا و موارد فوت ناشی از آن اتفاق افتاده بار مضاعفی به نظام سلامت کشور و شبکه بهداشت و مدافعان سلامت اعم از پزشکان و پرستاران وسایر همکاران تحمیل شده است. در این روزها و هفته ها که فشار چند برابر شده انچه که بیش از پیش نیاز آن احساس میشد بحث تقویت روحیه مدافعان سلامت در این بسیح ملی مقابله با کرونا بود و بر این منوال با این فلسفه پوش ملی همدلی با مدافعان سلامت در دستور کار نظام پزشکی با همکاری وزارت بهداشت و نهادهای دیگر قرار گرفت و هشتگ جان ما ایران ما به عنوان هشتگ محوری این کمپین ملی در همدلی در دستور کار قرار گرفت.»

در ادامه دکتر جهانگیری در پاسخ به نحوه نظارت بر مطب ها از ابتدای شیوع کرونا تاکنون و مسئله عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی مطب ها،‌گفت:«سازمان نظام پزشکی با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت در اردیبهشت ماه جاری پروتکل هایی را برای مطب ها تدوین کرد که این پروتکل ها در مورد دنداپزشک ها سختگیرانه تر است.مقرر شده در مطب ها تعداد بیماران از ۶ نفر در ساعت بیشتر نباشد و باید فاصله گذاری ها رعایت شود. اینکه پروتکل ها در مطب ها به صورت کامل رعایت نمی شود پیگیری می شود ولی نکته مهمتر این است که این رعایت صرفا از سوی پزشکان نمی تواند باشد بسیاری از بیماران از شهرستان ها می ایند و ماندنشان در شهر اسیب هایی به دنبال دارد لذا باید در روز ویزیت شوند و به شهر خود برگردند.»

وی با بیان اینکه ما نظارت ها بر مطب ها را تشدید خواهیم کرد، گفت:« اما باید امروز از تمام ظرفیت های موجود استفاده کنیم و نمی توانیم مطب ها را پلمپ کنیم. بین مردم و پزشک باید یک قسمتی دیگری شکل گیرد. معیار سنجش مطب با بقیه اقشار متفاوت است همه افراد مراجعه کننده بیمار هستند و مطب آلوده ترین جا است باید در این حوزه دقت لازم را داشته باشیم. پزشک به یک کمک نیاز دارد و صرفا پزشک و منشی نمی توانند با بیمارانی که رعایت اصول بهداشتی را کنند برخورد کنند. باید با وزارت بهاشت و بقیه اقشار در این کنترل به پزشکان کمک کنیم. بازنگری در پروتکل ها در دستور کار است اما نیازمند ارایه خدمت مستمر هستیم اگر برای یک مطب محدودیت ایجاد کنیم برای بیماران چه کنیم؟ از پزشکانی که در این روزهای سخت به خدمت می پردازند خواهش می کنیم بیشتر رعایت کنند.»

در ادامه نشست دکتر جهانپور درباره کاهش رعایت پروتکل ها از طرف جامعه و عدم توجه به توصیه ها و راهکارهای آن گفت:« در اواخر اسفند و فروردین ماه کاهش چشمگیر نمودار مبتلایان و تعداد موارد فوت ناشی از کرونا را داشتیم.متاسفانه بعد از آن بخشی از جامعه و بخشی از مسوولین دچار عادی پنداری شدند و بازگشایی ها که اتفاق افتاد اگرچه ناگزیر بود اما به عادی نمایی کمک کرد و ترس جامعه از کرونا جای خود را به عادی پنداری داد که در عمل تاثیر خود را در کاهش رعایت توصیه های بهداشتی گذاشت و در تیرماه آمار فوت مبتلایان به اندازه دوماه قبل شده و بیش از ۵ هزار نفر را از دست دادیم.»

وی خاطرنشان کرد:« برای امروز و فردا باید اندیشید و از تجارب ماه های اخیر درس گرفت عادی پنداری برای ماه ها و شاید سال های اتی مشکل ساز باشد، شرایط به هیچ وجه عادی نیست. پویش من ماسک می زنم راه اندازی شد و دولت هم ماسک زدن را در مکان های عمومی اجباری کرد که نتایج خود را نشان خواهد داد. اگر این کمپین ها با مشارکت جامعه همراه نباشد ممکن است دراواخر شهریور ماه به اعداد چندبرابر ابتلا و فوت برسیم و حتی در آبان ماه با یک بحران انسانی مواجه شویم. امیدواریم یک تعامل بین مردم و مسوولان باشد موارد ابتلا به خصوصا موارد فوت به یک ثباتی رسیده و انتظار داریم از میانه مرداد شاهد روند کاهشی باشیم.»

ادامه دارد..

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *