http://aysam.ir

پورتال خبری ، تفریحی و سبک زندگی آیسام گشایش نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران در فرابورس
شناسه خبر :86574
یکشنبه, ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
22 بازدید
پ

نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران امروز در سه نماد در بازار فرابورس ایران گشایش یافت. به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ملی ایران، در نشست گشایش نماد این اوراق که با حضور مسعود خاتونی عضو هیات‌مدیره بانک، هادی سالارخیلی رییس اداره کل سازمان و روش‌های بانک، محمدحسن ابراهیمی مدیرعامل شرکت کارگزاری […]


نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران امروز در سه نماد در بازار فرابورس ایران گشایش یافت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ملی ایران، در نشست گشایش نماد این اوراق که با حضور مسعود خاتونی عضو هیات‌مدیره بانک، هادی سالارخیلی رییس اداره کل سازمان و روش‌های بانک، محمدحسن ابراهیمی مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک و مسئولان فرابورس برگزار شد، سه نماد معاملاتی تملی ۶۱۱، تملی ۶۱۲ و تملی ۷۰۱ گشایش یافت.

در این نشست، سالارخیلی، با اشاره به شکست انحصار بازار اوراق مسکن با ورود بانک ملی ایران، درباره مزیت‌های اوراق این بانک نسبت به اوراق موجود در بازار گفت: اوراق تسهیلات مسکن تا امروز در انحصار بانک مسکن بود و ورود بانک ملی ایران، انحصار این بازار را می‌شکند؛ بنابراین قیمت برای استفاده‌کنندگان کاهش می‌یابد. از سویی محدودیتی برای خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران در نظر گرفته نشده است در حالی که اوراق موجود در بازار دارای محدودیت در این زمینه بودند.

وی درباره دیگر مزیت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران تصریح کرد: سال ساخت مسکن در بهره‌مندی از اوراق تسهیلات این بانک موثر نیست. منوط به اینکه ارزش‌گذاری مسکن متناسب با تسهیلات باشد.

رییس اداره کل سازمان و روش‌های بانک ملی ایران درباره هدف عرضه این اوراق و ورود بانک ملی ایران به این بازار بیان کرد: متقاضیان این اوراق در دو دسته قرار می گیرند. متقاضیان نخست آن دسته از افرادی هستند که با سرمایه گذاری در بانک به دنبال انتفاع از سود سپرده‌اند. دسته دوم نیز افرادی هستند که متقاضی استفاده از تسهیلات مسکن‌اند اما منابع خاصی را برای بهره‌مندی از این تسهیلات ندارند.

وی تاکید کرد: برای افتتاح سپرده کوتاه‌مدت در بانک حداکثر ۱۰ درصد سود تعلق می‌گیرد اما با سپرده‌گذاری در بخش مسکن و خرید این اوراق، علاوه بر کسب سود سپرده، اوراق تسهیلات نیز به فرد تعلق می‌گیرد که از سود خرید و فروش در بازار فرابورس بهره‌مند است.

سالارخیلی با بیان اینکه هدف از طراحی این اوراق در بانک ملی ایران خدمت به متقاضیان تسهیلات مسکن بوده است، تاکید کرد: سیاست بانک ملی ایران از ورود به بازار اوراق تسهیلات مسکن، به هیچ عنوان منفعت‌طلبانه نیست و هدف ما شکستن قیمت این اوراق در بازار و رضایتمندی استفاده‌کنندگان از تسهیلات مسکن بوده است.

وی ابراز کرد: قیمت اوراق مسکن تا مرز یکصد هزار تومان نیز رفته است اما طی روزهای گذشته که هنوز نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران گشایش نیافته بود، قیمت هر برگ اوراق به مرز ۶۲ هزار تومان نیز رسید.

سالارخیلی اضافه کرد: نرخ سود تسهیلات ۱۷.۵ درصد است و نرخ اوراق را نیز بازار تعیین می‌کند.

رییس اداره کل سازمان و روش‌های بانک ملی ایران درباره جزئیات این اوراق نیز گفت: در طرح یکم بانک ملی ایران، حداقل مبلغ سپرده‌گذاری ۱۶ میلیون تومان و نرخ سود ۱۰ درصد بوده و در طرح بعدی افتتاح حساب با ۵۰ هزار ریال نیز امکان‌پذیر است و نرخ سود نیز بر اساس میزان سپرده‌گذاری و نرخ سود بانکی مصوب بانک مرکزی تعیین می‌شود. ضمن اینکه همه افراد می‌توانند از این اوراق بهره‌مند باشند و علاوه بر دریافت اوراق، از نرخ سود متعادل برابر سپرده‌های کوتاه‌مدت منتفع شوند.

محمدحسن ابراهیمی مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک ملی ایران نیز در این نشست مهم‌ترین مزیت این اوراق را تاثیرگذاری آن هم در بازار پول و هم بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: بحث رقابتی شدن اعطای تسهیلات مزیت عرضه این اوراق از سوی بانک ملی ایران است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است که استقبال خوبی از این اوراق در بازار صورت گیرد و با گشایش نماد، افراد بیشتری با مزیت‌های آن آشنا خواهند شد. این اوراق ابزار مناسبی برای کسانی است که تمایل به خرید مسکن و یا سرمایه‌گذاری در این بخش دارند.

معاون عملیات و نظارت فرابورس ایران نیز با بیان اینکه اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران سال گذشته در بازار فرابورس پذیرش شد، گفت: تاکنون ۳۲ هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اوراق مسکن بانک مسکن خریداری شده و ۷۴۵ هزار نفر نیز با خریداری این اوراق، از تسهیلات مسکن استفاده کرده‌اند. امیدواریم این روند را در بخش اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران نیز شاهد باشیم.

بهنام محسنی اظهارکرد: بانک ملی ایران بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار در سال ۹۵ درباره واگذاری اوراق مسکن از سوی سایر بانک‌های تجاری جز بانک مسکن، تمهیدات لازم را برای عرضه این اوراق اندیشید و امروز هم نماد اوراق گشایش یافت.

وی بیان کرد: تا اواخر سال گذشته نرخ موثر تسهیلات حدود ۲۱ درصد بود اما با قیمت امروز اوراق، این نرخ به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پ
برچسب ها:

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
    +