مجله تفریحی ، مجله سرگرمی ، تفریحی و سرگرمی ، مجله اینترنتی ، تبلیغات در مجله اینترنتی

آیسام علم و دانشیک میلیاردر در تلاش است که تا سال ۲۰۴۵، بشر را به زندگی ابدی برساند!
شناسه خبر :152492
جمعه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۸
104
 

یک میلیاردر روسی با گرداوری یک تیم تحقیقاتی و خرج هزینه‌های بسیار، در تلاش است زندگی ابدی را تا سال ۲۰۴۵ برای انسان‌ها به ارمغان بیاورد! مفهوم مرگ را می‌توان به تعبیری، اصلی‌ترین و مهمترین شاخصه جهان هستی دانست. اگر مرگ وجود نداشت، جهان هستی هم انقدر متفاوت می‌شد که ذهن ما انسان‌ها هرگز نمی‌تواند […]


یک میلیاردر روسی با گرداوری یک تیم تحقیقاتی و خرج هزینه‌های بسیار، در تلاش است زندگی ابدی را تا سال ۲۰۴۵ برای انسان‌ها به ارمغان بیاورد!

مفهوم مرگ را می‌توان به تعبیری، اصلی‌ترین و مهمترین شاخصه جهان هستی دانست. اگر مرگ وجود نداشت، جهان هستی هم انقدر متفاوت می‌شد که ذهن ما انسان‌ها هرگز نمی‌تواند حتی ذره‌ای از آن را تصور کند. اما چه می‌شد اگر مرگ، فقط برای انسان‌ها از بین می‌رفت؟ این موضوعی است که احتمالا می‌توانیم تصورش کنیم و احتمالا هم همه ما، حداقل یک‌بار در طول زندگیمان، تصورش کرده‌ایم! زندگی ابدی چیزی است که از دیرباز، ذهن انسان‌ها را به خودش مشغول کرده و افسانه‌هایی که بر محوریت زندگی جاویدان ساخته شده، در سرتاسر تاریخ، محبوبیت فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.

همچنین بخوانید

موجوداتی که نمی میرند: با ۷ موجود زنده نامیرا آشنا شوید

زندگی ابدی، یک جنبه علمی و یک جنبه فلسفی دارد. جنبه فلسفی آن موضوعی فوق‌العاده پیچیده و درگیرکننده است اما جنبه علمی دست‌یافتن به زندگی ابدی، خیلی هم پیچیده نیست! از نظر تئوری، اگر انسان بتواند اندام‌های حیاتی بدنش را به صورت دستی خلق کند و به عنوان مثال، هر وقت قلبش با مشکل مواجه شد، آن را با قلبی کاملا سالم و نو معاوضه کند، آن‌وقت زندگی ابدی یا دیگر حداقل چندبرابر شدن عمر انسان، خیلی هم دور از دسترس نخواهد بود! حداقل این چیزی است که دیمیتری ایتسکوف (Dmitry Itskov)، میلیاردر روسی به آن اعتقاد دارد!

همچنین بخوانید

آپلود مغز انسان روی کامپیوتر و رسیدن به جاودانگی به روشی مرگ‌بار!

ایستکوف با گرداوری یک تیم تحقیقاتی تحت عنوان ابتکار ۲۰۴۵ (۲۰۴۵ Initiative) قصد دارد تا سال ۲۰۴۵میلادی، زندگی ابدی را به واقعیت تبدیل کند. از نظر ایستکوف، زندگی ابدی هم تنها یک تکنولوژی است که بشر توانایی دست یافتن به آن را دارد. اما ابتکار ۲۰۴۵ دقیقا چگونه می‌خواهد زندگی جاودانه را به انسان هدیه دهد؟

تیم ۲۰۴۵ در تلاش است تا یک مرکز تحقیقاتی بین‌المللی ایجاد کند. این مرکز قرار است به صورت اختصاصی، وقف تحقیقات در زمینه‌ ساخت ربات‌های انسان‌نما، تلفیق ربات و انسان، کنترل ربات‌ها توسط ذهن انسان و مدل‌سازی سیستم‌های زنده شود. ابتکار ۲۰۴۵ بر مبنای این ایده شکل گرفته که انسان می‌تواند روزی با ماشین ادقام شود؛ تنها کافی است زیرساخت‌های مغز انسان شناسایی و در یک محیط دیجیتال، بازتولید شود

ابتکار ۲۰۴۵، معتقد است چهار مرحله برای رسیدن انسان به زندگی جاویدان وجود دارد:

  1. ساخته شدن نرم‌افزارهایی که بتواند به مغز انسان توانایی کنترل یک آواتار رباتیک را بدهد
  2. اختراع آواتارهای رباتیکی که بتوانند میزبان مغز انسان باشند و به طور مستقیم، از این مغز دستور دریافت کنند
  3. کنترل ربات‌ها توسط مغزهای مصنوعی ساخت بشر که شخصیت فرد مورد نظر را هم در خود جای داده باشند
  4. سپس هولگرامی ساخته خواهد شد که صرفا وسیله حمل و نقل مغز انسان است. این هولوگرام، می‌تواند در هر شکل، ابعاد یا ظاهری ساخته شود

با اینکه برنامه‌های تیم ابتکار ۲۰۴۵ بسیار جاه‌طلبانه است و ثروت ایستکوف هم آزادی عمل برای جاه‌طلبی را فراهم کرده است، اما نباید فراموش کنیم که بخش زیادی از برنامه‌های ایستکوف و تیمش، وابسته به پیشرفت تکنولوژی است. درست است که ثروت می‌تواند نقش بسزایی در پیشرفت تکنولوژی ایجاد کند؛ اما مقوله بسیار مهم دیگری هم در پیشرفت تکنولوژی اثر گذار است که حتی از ثروت هم به مراتب مهمتر است و آن هم علم است. نه تنها ثروت ایستکوف، بلکه تمام پول‌های دنیا هم نمی‌توانند علم را چندین نسل جلوتر ببرند. پیشرفت علم ملزم طی شدن مسیری است که هیچکس نمی‌داند چقدر طول می‌کشد.

دو مشکل اساسی‌ای که برنامه‌های تیم ابتکار ۲۰۴۵ دارد این است که اولا از بین ۴مرحله‌ای که این تیم برای دستیابی به زندگی ابدی درنظر گرفته است، علم بشر تنها نزدیک به رقم زدن مورد اول است و سه مرحله بعدی، هنوز هم فاصله بسیار زیادی با دانش و تکنولوژی کنونی بشر دارند. مشکل دوم هم این است که حتی اگر تکنولوژی و علم بشر به سطحی برسد که بتواند مراحل ۴گانه ابتکار ۲۰۴۵ را عملی کند، باز هم این احتمال کاملا وجود دارد که ما کماکان هیچ چیزی از نحوه عملکرد مغز انسان و مفاهیمی مثل خوداگاه و ناخوداگاه نیافته باشیم. مغز و آگاهی انسان چیزهایی هستند که هنوز برای بشر کاملا ناشناخته هستند و اگر با گذشت هزاران سال، بشر نتوانسته از این اسرار آگاه شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که در عرض کمتر از ۳۰سال بتواند!

اما درنهایت نظر شما کاربران آیسام چیست؟ آیا ابتکار ۲۰۴۵ می‌تواند انسان را به زندگی ابدی برساند یا علم بشر هنوز چندین نسل از رسیدن به زندگی جاویدان عقب‌تر است؟

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    با عضویت در کانال تلگرامی ما علاوه بر دریافت خلاصه ای از بهترین خبرها ، ما را حمایت کنید عضویت
    +