صفحه اصلی کرونا آموزش معکوس در دانشگاه فردوسی/ امکان برگزاری کلاس حضوری را نداریم

آموزش معکوس در دانشگاه فردوسی/ امکان برگزاری کلاس حضوری را نداریم

0

خبرگزاری مهر ـ گروه استان‌ها: سال تحصیلی جدید دانشجویان در حالی از اواخر شهریورماه آغاز می‌شود که آموزش‌های مجازی قبل از شیوع ویروس کرونا فقط در چند دانشگاه کشور آن‌هم در برخی رشته‌ها فعال بود، اما با همه‌گیر شدن ویروس  کرونا در کشور و جهان که تعطیلی کلاس‌های حضوری را به همراه داشت، آموزش‌های الکترونیکی جایگزینی برای کلاس‌های حضوری شناخته شد.

این آموزش‌های مجازی در ترم گذشته چالش‌ها و مشکلات بسیاری برای اساتید و دانشجویان به همراه داشت؛ سراغ مسئولان دانشگاه فردوسی رفتیم تا پیگیری ها آن ها را در این خصوص جویا شویم.

کرونا و تغییر شکل رابطه استاد و شاگردی

رضا پیش‌قدم در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: کرونا علی‌رغم همه مشکلاتش، مزایایی هم داشت. کرونا ممکن است که ما را از هم دور کرد اما دل‌های ما را از هم دور نکرد و به رابطه استاد و شاگرد شکل دیگری داد و رابطه آن‌ها را قطع نکرد. وارد فضای مجازی و آموزش الکترونیکی شدیم، شکاف نسل‌های دیجیتالی جدید و قدیم کم‌رنگ شد و به نظر من ارزشمند بود.

معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: ما در نیم سال گذشته با بحران مواجه شدیم و سعی کردیم کمبودها را حل کنیم. همکاران ما تلاش کردند زیرساخت‌ها را تقویت کنند. کمی‌ها و کاستی‌هایی در روزهای اول بود اما به‌مرورزمان سعی کردیم آن‌ها را رفع کنیم.

وی در خصوص آنچه از ۲۹ شهریورماه که آغاز سال تحصیلی جدید قرار است اتفاق بیفتد، گفت: در ایام تابستان، همکاران ما تلاش کردند زیرساخت‌های مجازی را تقویت کنند، نرم‌افزارها بروز شدند. در دانشگاه فردوسی از چندین نرم‌افزار آموزش مجازی می‌توان استفاده کرد بدین‌جهت که اساتید بتوانند در صورت قطع شدن یک نرم‌افزار از نرم‌افزار دیگر استفاده کنند. سیستم برون‌خط و آفلاین ما نیز همچنان پابرجا است.

آموزش معکوس در سال تحصیلی جدید

پیش قدم با بیان اینکه در نیم سال روبه‌رو آموزش به شکل معکوس است، افزود: تلاش کرده‌ایم تا جایی که امکان دارد آموزش به شکل آموزش معکوس باشد، بدین معنی که دانشجویان قبل از کلاس مطالعه کنند و در کلاس بحث و گفت‌وگو شکل گیرد. آموزش الکترونیک مانند آموزش حضوری نیست و نباید انتظار داشته باشیم همان‌گونه که در کلاس درس حضوری حاضر می‌شدیم و استاد در کلاس تدریس می‌کرد همان‌گونه هم در کلاس درس الکترونیکی حاضر باشیم و استاد تدریس کند.

در سال تحصیلی جدید دانشجویان باید قبل از کلاس درس را مطالعه کرده و کلاس به شکل بحث و گفتگو برگزار شودوی بیان کرد: در ایام تابستان تلاش کردیم ویدیو برخی از دروس را آماده کنیم، مانند دروس عمومی، زبان انگلیسی، برخی دروس معارف، دروس پایه مانند ریاضی، فیزیک و شیمی که همه این‌ها یا تمام‌شده است یا در حال تمام شدن است، امیدواریم تا ۲۹ شهریورماه تمامی این دروس کامل شده باشند.

پیش‌قدم با بیان اینکه استادان باید از استرس دانشجویان بکاهند، ابراز کرد: این کارها و آماده‌سازی ویدیوها به این معنا نیست که ما قرار است ظرفیت کلاس‌ها را افزایش دهیم اما کیفیت آموزش را پایین بیاوریم بلکه بدین معناست که دانشجو قبل از کلاس، دسترسی به محتوای ویدئویی هم داشته باشد. دانشجو زمانی که وارد کلاس می‌شود، فشار روانی از او برداشته شود یا کمتر شود.

اساتید استرس دانشجو را مدیریت کنند

وی با بیان اینکه معمولاً محیط‌های جدید و محیط‌های الکترونیکی محیط‌های استرس‌زایی هستند، اظهار کرد: استادان باید تلاش کنند استرس دانشجو را تبدیل به خوش‌ترس کنند، یعنی بد ترس تبدیل به خوش‌ترس شود. میزانی از استرس برای یادگیری لازم است که به آن خوش‌ترس گفته می‌شود. زمانی که استرس منفی باشد، فلج‌کننده است و ممکن است در یادگیری اختلال به وجود بیاورد.

وی در آخر افزود: بروشوری آماده کرده‌ایم و در اختیار دانشجویان قرار می‌دهیم تا بدانند در کلاس درس چه اتفاقاتی قرار است بیفتد و همسو با این شیوه‌نامه مبسوط آموزش الکترونیکی را هم همکاران ما آماده کرده‌اند و تقدیم اساتید کردیم تا بدانند چه انتظاراتی در این نیم سال از آن‌ها می‌رود. تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا به کیفیت آموزش بپردازیم و آن را ارتقا دهیم.

همچنین احمدرضا اصغرپور ماسوله در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص مشکلات آموزش مجازی درترم قبل بیان کرد: یک دسته از مشکلات آموزش مجازی ترم قبل، مشکلات زیرساختی بود که مربوط به اینترنت و سرعت اینترنت هم در منازل و هم در دانشگاه‌ها و به‌خصوص برای دانشجوها در شهرهای کوچک و روستاها بود. همچنین برخی دانشجوها کامپیوتر مناسب یا گوشی همراه مناسب نداشتند. برخی از دانشگاه‌ها سیستم آموزش الکترونیکی نداشتند و تعدادی از دانشگاه‌ها هم مانند دانشگاه فردوسی که سیستم آموزش الکترونیک را داشت اما اکثر دانشجوها و اساتید از آن استفاده نکرده بودند.

هنجارهای مناسب و الگوهای مناسب با آموزش مجازی در ترم قبل وجود نداشت

عضو هیئت‌علمی علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه افزود: دسته دوم مشکلات در این خصوص است که آموزش مجازی درگذشته تابه‌حال انجام نشده بود و هنجارهای مناسب و الگوهای مناسب با آن وجود نداشت؛ به‌طور مثال دانشجویانی که هیچ کلاس الکترونیک نداشتند، ناگهان مجبور شدند تمام کلاس‌هایشان را الکترونیکی بگذرانند. به‌موقع شرکت کردن در کلاس، جدی گرفتن کلاس‌ها، هم از جانب اساتید و هم دانشجویان مشکلاتی بود که درترم پیش وجود داشت. در خصوص شیوه امتحان گرفتن و شیوه رساندن منابع درسی به دانشجویان‌ هم مشکلاتی وجود داشت.

امکان برگزاری کلاس ها به صورت حضوری حتی برای ۱۰ درصد دانشجویان نیست زیرا برای همین تعداد هم نیاز است که رستوران، خوابگاه، حمل و نقل دانشگاه فعال شودوی با بیان اینکه برخی دانشجویان منابع درسی ندارند، گفت: یکی از مشکلات دیگر این بود که دانشجویانی که در خانه هستند، کتابخانه ندارند و اگر منابع درسی و جزوه‌های الکترونیک نداشته باشند، چطور باید این منابع را به دستشان رساند؟ برخی دروس منابع متعددی دارند و در برخی دروس دیگر وظیفه دانشجو این است که تحقیق و پژوهش انجام دهد که لازمه آن کتاب است. 

آموزش مجازی در ترم مهر کیفیت بهتری خواهد داشت

اصغر پور در ارتباط با راهکارها برای حل مشکلات آموزش مجازی اظهار کرد: برخی از راهکارها در دست ما نیست، مانند بهبود وضعیت اینترنت که وزارت ارتباطات باید به مشکل آن رسیدگی کند و یا ضرورت تهیه تلفن همراه هوشمند توسط دانشجویان که باید وزارت علوم فکری برای آن کند. بسیاری از مشکلاتی که از دسته زیرساخت‌ها وجود داشت، برطرف شده است. اساتید و دانشجویان کار کردن با آموزش مجازی و سیستم الکترونیک را به‌خوبی یاد دارند و از همه مهم‌تر به آن عادت کرده‌اند و آشنایی کامل با سیستم‌ها دارند. بنابراین انتظار می‌رود که‌ آموزش مجازی در ترم مهر باکیفیت بالاتری نسبت به ترم قبل انجام شود.

وی با بیان اینکه امکان برگزاری کلاس حضوری وجود ندارد، ابراز کرد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حال حاضر رفت‌وآمد به دانشگاه و ارتباط حضوری با اساتیدشان دارند اما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اما در خصوص برگزاری کلاس‌ها به شکل حضوری حتی ۱۰ درصد هم وجود ندارد زیرا همان ۱۰ درصد هم اگر حضوری باشد به‌تبع آن باید رستوران دانشگاه و خوابگاه‌ها و حمل‌ونقل عمومی دانشگاه‌ها باز شود، بنابراین این امکان وجود ندارد.

عضو هیئت‌علمی علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: در ارتباط با دروس عملی نیز دانشگاه فردوسی آن را به استاد واگذار کرده است و استاد اگر تشخیص می‌دهد که می‌شود درس را به شکل آنلاین ارائه کرد، می‌تواند کلاس را به شکل مجازی برگزار کند اما در دروسی که کارگاهی هستند و نیاز به حضور دانشجویان دارد، تصمیم بر آن است که به تعویق افتد. استثنائا در ترم آینده نیاز نیست که ابتدا پیش‌نیازهایی که دروس عملی هستند، گذرانده شود.

همه این صحبت های بیانگر آن است که آموزش فضای مجازی برای دانشجویان شاید مانند آموزش حضوری نباشد اما اساتید  ومسئولان دانشگاه ها برای سال تحصیلی جدید آمادگی بیشتری نسبت به ترم گذشته کسب کرده اند و درصدد هستند تا بخشی از مشکلات آموزش مجازی را رفع کنند. حال باید دید با شروع سال تحصیلی، آیا تدابیر اندیشیده شده موثر بوده است یا خیر.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *