صفحه اصلی اخبار روز اخبار سیاسی اردکانیان: فردا طرح آبرسانی به ۲۳هزار هکتار اراضی ایلام و کرمانشاه افتتاح می‌شود- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم

اردکانیان: فردا طرح آبرسانی به ۲۳هزار هکتار اراضی ایلام و کرمانشاه افتتاح می‌شود- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم

0

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران بیان کرد: فردا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، در دو استان کرمانشاه و ایلام حدود ۲۳ هزار هکتار و با سرمایه‌گذاری ۱۷۷۰ میلیارد تومان از مجموعه طرح‌های توسعه منابع آب و خاک مرزی افتتاح خواهد شد.

وی افزود: این هفته، پانزدهمین هفته از پویش هر هفته «الف ــ ب» ایران است که ما وعده کردیم تا پایان سال، ۲۵۰ پروژه بزرگ را با سرمایه‌گذاری ۵۰هزار میلیارد تومان افتتاح کنیم. تاکنون و در این ۱۴ هفته، حدود ۵۳ طرح به ثمر رسیده است و فردا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی ۲۳ هزار هکتار از اراضی استان‌های کرمانشاه و ایلام در دشت‌های مختلف سبز خواهند شد و نقشی مؤثر در تولید مواد غذایی و اشتغالزایی خواهند داشت.

وزیر نیرو گفت: ما کشوری هستیم که از تنوعی بسیار بالا در موضوع حوزه‌های آبریز مشترک و رودخانه‌های مرزی برخورداریم. ۴۷ رودخانه مرزی داریم و ۱۲ استان ما، همه استان‌هایی که مرز خشکی دارند، موضوع آب‌های مرزی و مشترک در آن‌ها وجود دارد. از استان سیستان و بلوچستان گرفته تا استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی، همچنین استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی، ایلام، کردستان، کرمانشاه و خوزستان و نظایر آن این موضوع مطرح است. تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ما فقط یک سد مرزی با ۶۵۰ میلیون مترمکعب قدرت تنظیم آب داشتیم و این در حالی بود که آب‌های فراوانی از کشور ما به‌سمت کشور‌های همسایه و همچنین بالعکس در جریان بوده است. برای همه این آب‌ها نیز توافقنامه‌ها و مقاوله‌نامه‌های رسمی بین‌المللی وجود دارد و همه حق‌آبه‌ها محترم است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: این مهم بوده است که ما در جهت تثبیت جمعیت در نواحی مرزی، ایجاد اشتغال، رفاه و آسایش بتوانیم سرمایه‌گذاری و طرح‌ها را در چارچوب این مقررات و حق‌آبه‌ها اجرا کنیم. از پیروزی انقلاب تا ابتدای دولت یازدهم، یعنی چهار دولت، ۲۸ سد از این مجموعه‌ها اجرا شده و این سد‌ها ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب را تنظیم کرده و می‌کنند. در این دولت به‌تنهایی تاکنون ۲۴ سد با قدرت تنظیم ۲ و نیم میلیارد مترمکعب اجرا شده است و تا پایان دولت طرح‌هایی را در حال اجرا داریم.

وی ادامه داد: طبیعتاً از محل این طرح‌ها که عمدتاً از سال ۹۳ به این سمت، با اجازاتی که مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی دادند، اجرا شده است در وهله نخست آب شرب ۴۶ شهر و هزار و ۳۶ روستا را تأمین کردیم. ۴۷۰ مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی نیز از محل اجرای این سد‌ها اضافه شده است و خواهد شد و ده‌ها هزار هکتار شبکه‌های مدرن آبیاری و زه‌کشی اجرا می‌شوند.

وزیر نیرو با اعلام اینکه “طرح‌های سازه‌ای بسیار پیچیده‌ای را اجرا کردیم”، یادآور شد: ۵۰ کیلومتر تونل موسوم به تونل «نوسود» که از بافت‌های مختلف زمین‌شناسی برخوردار است، مأموریت داشتند به اصلاح آب‌های سرزمین بپردازند و حق‌آبه‌های ما را استحصال کنند. بر اساس اطلاعاتی که بنده دارم، سال جاری گرم‌ترین و طولانی‌ترین تابستان را داشتیم و این‌که امسال معتدل‌ترین تابستان بوده، حتماً مقایسه‌ای با سال‌های خیلی گرم در نقاط دیگر دنیا مقایسه شده است.

اردکانیان تصریح کرد: رکورد‌های سازمان هواشناسی ما نشان می‌دهد که ما زودرس‌ترین تابستان را داشتیم، تقریباً از اواسط خردادماه دمای بالای مستمر داشتیم ولی در عین حال با همکاری وسیعی که از ناحیه مردم در بخش‌های وسیع صنعت، کشاورزی، خدمات و خانگی صورت گرفت، به‌هیچ‌وجه خاموشی برنامه‌ریزی‌شده در هیچ نقطه کشور نداشتیم.

انتهای پیام/+

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *