0

استفاده اجباری از ماسک در حمل و نقل عمومی آمریکا تا دی ماه امسال تمدید شد

دولت جو بایدن به دلیل گسترش سویه دلتای ویروس کووید ۱۹ در سطح ایالات متحده، اجبار استفاده از ماسک در هواپیما، قطار و اتوبوس در کنار ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها را تا تاریخ ۲۸ دی ماه تمدید کرد. مقررات قبلی اجبار استفاده از ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی را تا ۲۲ شهریور ماه اعلام کرده بود.

خطوط هوایی اصلی ایالات متحده در شرف اجرای قوانینی هستند که به تازگی توسط اداره امنیت حمل و نقل آمریکا و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری به آن‌ها اعلام شده است. در ابتدای سال جاری میلادی نیز دستوری از سوی CDC صادر شده بود که تمامی مسافران و خدمه ناوگان حمل و نقل عمومی را موظف به استفاده از ماسک می‌کرد که شامل سفرهای داخلی در کنار سفرهای خارجی با مبداء یا مقصد آمریکا می‌شد. همچنین بهره‌گیری از ماسک یا سایر تجهیزات پوشاننده صورت در اماکن عمومی مرتبط با جابه‌جایی مسافران مانند فرودگاه، ترمینال‌های اتوبوس و کشتی و ایستگاه‌های قطار و مترو ضروری اعلام شده بود.

اما با گسترش واکسیناسیون در خاک ایالات متحده، شرایط کمی تغییر کرد و CDC اعلام کرد که دیگر نیازی به استفاده از ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی نخواهد بود؛ اگرچه هنوز به افرادی که به طور کامل واکسینه نشده بودند توصیه می‌شد تا از ماسک استفاده کنند. اکنون برای بار دیگر، گسترش سویه دلتا موجب افزایش نگرانی‌ها و تغییر تصمیم مقامات سلامت در آمریکا شده است. سرایت‌پذیری بسیار بالای سویه نسبتاً جدید کووید ۱۹ توانسته است افراد واکسینه شده را به ناقلین بالقوه تبدیل کند و خطر بزرگی برای افراد واکسینه نشده محسوب شود. همچنین هنوز مشخص نیست که آیا خطوط هوایی مجبور به واکسینه کردن تمامی کارمندان خود خواهند شد یا نه. در حالی که در آن سوی مرزها، کانادا قوانینی را تصویب کرده است که واکسینه شدن تمامی مسافران هواپیماها را اجباری می‌داند.

در هفته گذشته حدود ۱۳۹ هزار مورد ابتلای جدید در هر روز به صورت میانگین در ایالات متحده گزارش شده است که جهش ۵۲ درصدی را نسبت به دو هفته پیش از این تاریخ نشان می‌دهد. همچنین تعداد موارد مرگ و میر مرتبط با کووید ۱۹ افزایش ۸۷ درصدی را تجربه کرده است و اکنون به میانگین ۶۹۶ مورد در روز رسیده است. در همین راستا برخی از ایالت‌ها مانند علاوه بر پیروی از تصمیمات دولت فدرال، قوانین محلی جدیدی را نیز تصویب کرده‌اند که طبق آن استفاده از ماسک در تمامی اماکن سربسته عمومی شامل رستوران‌ها، کلاب‌ها و اماکن مشاع در ساختمان‌های مسکونی اجباری خواهد بود. ایالت‌های گفته شده شامل شیکاگو، نیومکزیکو، لوئیزیانا، اورگان، پورتوریکو و هاوایی می‌شوند. 

مسئولین شهر لس آنجلس نیز اعلام کرده‌اند که استفاده از ماسک برای شرکت‌کنندگان در رویدادهای خارج‌ از محیط بسته با بیش از ۱۰ هزار نفر هم اجباری خواهد بود؛ اما این محدودیت شامل زمان‌های صرف شده برای خوردن و آشامیدن نمی‌شود. با وجود این که احتمال انتقال ویروس در محیط‌های باز بسیار کمتر از اماکن سربسته محسوب می‌شود اما کارشناسان همچنان پیرامون سرایت سویه دلتا در محیط‌های باز و شلوغ هشدار می‌دهند. سویه دلتا حداقل دو برابر بیشتر از سویه رایج ویروس کووید ۱۹ (آلفا) سرایت‌پذیر است و می‌تواند تا هزار برابر بار ویروسی بیشتری در سیستم تنفسی مبتلایان ایجاد کند. 

منبع خبر : دیجیاتو
مجله اینترنتی آیسام مرجع اخبار روز علمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر