0

افزایش انواع جهش یافته ویروس هندی و آفریقایی نگران کننده است

به گزارش خبرنگار مهر، فریدون همتی شنبه شب در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا در هرمزگان با اشاره به نگرانی جدی ستاد ملی مقابله با کرونا از وضعیت سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر به دلیل وجود مرز دریایی و ترددها و همچنین مشاهده انواع ویروس های جهش یافته هندی و آفریقایی در این استان ها، عنوان کرد: هرمزگان در حال حاضر تنها استان کشور است که روند ابتلا به کرونا در آن همچنان افزایشی است و با بررسی و تحلیل های صورت گرفته علت اصلی این افزایش ابتلا، عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم و همچنین دورهمی های خانوادگی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر شاهد ابتلا و سرایت خانوادگی ویروس کرونا در هرمزگان هستیم و مراجعه به بیمارستان‌ها خانوادگی شده است که این امر ناشی از دورهمی ها و عادی انگاری شرایط و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که موجب شده این ویروس بین اعضای خانواده ها سرایت پیدا کند.

استاندار هرمزگان افزود: جوانان بسیاری در استان نیز در حال مبتلا شدن به این ویروس هستند و متاسفانه در مکان‌های عمومی مشاهده می‌کنیم که جوان‌ها به شکل گروهی و بدون ماسک و رعایت فاصله در کنار هم حضور دارند و وجود یک نفر مبتلا در میان آنها، می‌تواند به سرعت ویروس را به دیگران منتقل کند.

همتی با تاکید بر اینکه باید کانون‌های انتقال ویروس کرونا در استان شناسایی شوند، تصریح کرد: اگر مراقبت و رعایت بیشتری از سوی مردم در استان هرمزگان صورت نگیرد، در سطح وسیع تر دچار ابتلا به کرونا در هرمزگان خواهیم شد اما با رعایت تمامی اصول بهداشتی، میزان ابتلا به این بیماری در استان کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به گرمای هوا در استان و استفاده از کولر و سیستم های خنک کننده، گفت: در این شرایط عدم تهویه هوا در مکان های سربسته موجب ابتلای بیشتر به کرونا خواهد شد و با توجه به این موضوع باید هرچه بیشتر پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله گذاری در استان رعایت شود.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: در حالی که تمامی استان‌های کشور با کاهش میزان ابتلا مواجه هستند، اما روند ابتلا به کرونا در هرمزگان در حال افزایش است و در این استان، شهرستان‌های بندرعباس، میناب، رودان، جاسک و پارسیان در وضعیت قرمز، شهرستان‌های بندرلنگه، بستک، بندرخمیر و قشم در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های حاجی‌آباد، سیریک، بشاگرد و ابوموسی در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند که دلیل اصلی این وضعیت در استان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و برگزاری مراسم‌های عروسی و دورهمی های خانوادگی و رفت و آمد و تردد غیرضروری به مکان‌های عمومی از جمله بازارها است و موجب ایجاد دغدغه و نگرانی در استان شده است.

همتی اظهار داشت: پس از گذشت ۱۵ ماه از شیوع بیماری کرونا از مردم استان هرمزگان انتظار داریم تا برای ایمنی خود، خانواده و دیگران اصول بهداشتی را به درستی رعایت کنند و در این زمینه همکاری داشته و عادی انگاری نکنند.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی، مدیران، فرمانداران و بخشداران باید نظارت دقیق بر محیط های عمومی و فعالیت داشته باشند و همچنین در بنگاه های اقتصادی و تولیدی، بازار، اصناف و مشاغل مختلف باید تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی به دقت رعایت شود.

استاندار هرمزگان بیان داشت: باید گروه‌های مشاغل مختلف متناسب با وضعیت رنگ بندی هر شهرستان تعطیل شوند اما با توجه به اینکه زندگی بسیاری از افراد تحت تاثیر این تعطیلی ها قرار گرفته و کسب و کارهای گوناگون دچار خسارت فراوان شده‌اند، مشاغل، کسب و کارها و بازار به شرط رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی اجازه فعالیت دارند و فعالان اصناف به ویژه در پاساژها و بازارهای سربسته نباید اجازه حضور جمعیت زیاد را بدهند و بر این روند نظارت و بازرسی جدی خواهد شد و با متخلفان نیز برخورد می‌شود و باید همه با همکاری یکدیگر تلاش کنیم، روند ابتلا به این بیماری کاهش یابد.

همتی با تاکید بر اینکه در تمامی وسایل حمل و نقل عمومی از جمله شناورها، هواپیما، قطار، تاکسی و اتوبوس باید به طور جدی پروتکل های بهداشتی رعایت شود، عنوان کرد: در مکان هایی که تراکم جمعیت وجود دارد، مردم حتماً از دو ماسک استفاده و فاصله را رعایت کنند و ضدعفونی مکان های عمومی توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نیز باید دائماً در دستور کار باشد.

وی با اشاره به واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال در استان هرمزگان، خاطرنشان کرد: همچنین از امروز واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال نیز در همه مناطق و شهرها و روستاهای استان آغاز شده و از طریق شبکه مناسب بهداشت و درمان اجرایی خواهد شد.

استاندار هرمزگان یادآور شد: امیدواریم با رعایت تمامی اصول و پروتکل های بهداشتی توسط مردم و همچنین واکسینه شدن افراد، روند ابتلا، بستری و فوت ناشی از بیماری کرونا در استان کاهش پیدا کند و از همه مردم می‌خواهیم، همکاری جدی در این زمینه داشته باشند.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر