0

انصراف همدان از حضور در لیگ برتر کشتی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، لیگ برتر کشتی آزاد کشورمان به‌عنوان مطرح‌ترین لیگ در سطح جهان از اهمیت بالایی برخوردار است و همه‌ساله شاهد حضور بهترین‌های کشتی المپیک و جهان در این عرصه از مسابقات هستیم.

استان‌ همدان نیز در ادوار گذشته توفیق حضور در این میدان بزرگ جهانی را پیدا کرد و سابقه کسب عنوان‌های نایب‌قهرمانی، چندین دوره سومی و چهارمی مسابقات را در کارنامه خود دارد.

بااین‌حال همدانی‌ها قصد ندارند در این دوره از مسابقات که قرار است اواخر مرداد یا شهریورماه امسال آغاز شود، شرکت داشته باشند.

انصراف همدان از حضور در لیگ برتر کشور در شرایطی است که اردیبهشت امسال سیدسعید شاهرخی استاندار همدان موافقت خود را مبنی بر تیم‌داری در این مسابقات اعلام کرده بود.

البته قرار بر این بود با جذب حامی مالی زمینه لازم برای حضور قدرتمند همدان در این دوره از مسابقات فراهم شود.

استاندار با این شرط موافقت خود را مبنی بر تیم‌داری در لیگ برتر کشتی آزاد اعلام کرد که نماینده همدان بتواند روی سکوی قهرمانی قرار بگیرد.

این خواسته استاندار مسئولیت سنگینی را بر دوش اهالی کشتی استان نشاند در شرایطی که نه از حامی مالی خبری بود و نه از ظرفیت فنی کشتی‌گیران بومی استان برای رسیدن به جام قهرمانی که سال‌ها از آن به دور بوده‌اند.

بااین‌حال هیات کشتی استان ‌همدان قید تیم‌داری در لیگ برتر کشتی آزاد کشور را زد و دلیل آن را نیز متفاوت بودن مسابقات امسال به نسبت سال‌های قبل دانست.

نبود تماشاگر نقطه کور لیگ

امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا امکان حضور تماشاگران در سالن مسابقات لیگ برتر کشتی وجود ندارد و این در حالی است که رویداد ورزشی بدون تماشاچی معنا ندارد.

یکی از دلایلی که لیگ برتر کشتی کشورمان را در سطح جهان نمونه و الگویی ناب معرفی کرده است، حضور پرشور تماشاگران و داغ بودن فضای مسابقات با تشویق‌های گرم آن‌ها است.

اما امسال شرایط متفاوت را شاهد خواهیم بود و امکان حضور تماشاگر در سالن مسابقات وجود ندارد.

رئیس هیات کشتی همدان دراین‌باره می‌گوید: وقتی حضور تماشاگران در مسابقات امکان‌پذیر نیست، رویداد کشتی نمی‌تواند جذابیت لازم را داشته باشد.

حمیدرضا یاری افزود: تماشاگران نیمی از جذابیت رویدادهای ورزشی هستند و اکنون با توجه به شیوع کرونا حضورشان در مسابقات میسر نیست.

وی بیان کرد: یکی از دلایل مهم که تمایل به تیم‌داری در لیگ برتر داشتیم، ایجاد شور و هیجان ورزشی در همدان با برگزاری مسابقات میزبانی بود اما اکنون ممنوعیت حضور تماشاگران که قانون مسابقات نیز هست، این لذت را از همگان گرفت.

یاری خاطرنشان کرد: معتقدم کشتی بدون تماشاگر لطف و هیجان ندارد به‌خصوص اینکه در لیگ برتر تیم‌داری شود و قرار است با صرف هزینه‌های بالا به دنبال فتح سکوهای قهرمانی باشیم.

به نام همدان به کام غیربومی‌ها

اگرچه حضور همدان در لیگ برتر کشتی کشور می‌توانست بازتاب خبری داشته باشد اما نبود تماشاگران از یکسو و فقر کشتی‌گیر مستعد و نام‌آور از سوی دیگر نمی‌توانست پازل موفقیت این استان را تکمیل کند.

همدان سال‌هاست به دلیل بی‌برنامگی و کم‌توجهی به طرح‌های پشتوانه سازی نتوانسته کشتی‌گیر شاخص را در سطح ملی و بین‌المللی مطرح سازد.

صادق گودرزی، جمال میرزایی و میثم مصطفی جوکار جزو آخرین داشته‌های کشتی همدان در ترکیب تیم ملی و حضور در میادین بین‌المللی بودند.

در سال‌های اخیر اگرچه شاهد رونمایی از چهره‌هایی در کشتی آن‌هم به‌صورت موقت بوده‌ایم اما هرگز در قامت یک کشتی‌گیر شاخص در ترکیب تیم ملی نبودند و همواره در حسرت دوبنده تیم ملی باقی‌مانده است.

همدان در شرایطی امکان حضورش در فصل جدید لیگ برتر کشتی آزاد کشور مهیا بود که باید با صرف هزینه‌های هنگفت و برای تکمیل تیمی قدرتمند و تراز اول نسبت به جذب کشتی‌گیران ملی‌پوش، خارج و عنوان دار اقدام می‌کرد.

باید بپذیریم که همدان با داشته‌های امروز نمی‌توانست در قامت تیمی قدرتمند و مدعی ظاهر شود و باید نسبت به جذب کشتی‌گیران غیربومی نیز اقدام می‌کرد.

در این شرایط هرچند موفقیت‌ها به نام همدان رقم می‌خورد اما کام غیربومی‌ها را با قراردادهای مالی مناسب شیرین می‌کرد.

کشتی‌گیران بومی همدان نیز نمی‌توانند ترکیب کامل را تشکیل بدهند و همین مسئله بار مالی زیادی را برای جذب کشتی‌گیران مطرح غیربومی به دنبال داشت.

رئیس هیات کشتی همدان دراین‌باره گفت: برای اینکه کشتی‌گیران مستعد استان از این وضعیت متضرر نشوند، شرایط حضورشان در سایر تیم‌های لیگ برتر مهیا شد.

حمیدرضا یاری افزود: به‌هرحال اگر می‌خواستیم در این مسابقات به سکوهای قهرمانی برسیم باید بودجه بسیار خوبی را تأمین می‌کردیم که از عهده هیات خارج بود.

وی بیان کرد: بااین‌حال کشتی‌گیران مستعد استان امکان حضورشان در سایر تیم‌ها مهیا شد و می‌توانند از این فرصت طلایی برای اثبات توانایی خود بهره‌مند شوند.

یاری خاطرنشان کرد: برای حامیان مالی نیز تبلیغات محصول خود بسیار حائز اهمیت است اما به دلیل منع حضور تماشاگران در مسابقات و اینکه آیا هر مسابقه از آنتن شبکه‌های سراسری امکان پخش داشت، شرایط را متفاوت کرد.

وی اضافه کرد: هیات کشتی نیز نمی‌توانست گام به مسابقاتی بگذارد که منجر به تعهدات مالی شود و بنابراین حضور نیافتن بهتر از شرکت در لیگ بدون برنامه‌ریزی منسجم بود.

به‌این‌ترتیب کشتی همدان از حضور در لیگ برتر کشتی آزاد منصرف شد تا یکی از قطب‌های اصلی کشور امسال نیز جزو غایبان بزرگ لقب بگیرد.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر