صفحه اصلی چهره ها جایزه‌ی شوخی با نوبل (Ig Nobel) به یک ایرانی رسید

جایزه‌ی شوخی با نوبل (Ig Nobel) به یک ایرانی رسید

0

وب‌سایت آیسام – حسین مرادی: جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel Prize) هر ساله با اهدای جوایز به اختراعات و اکتشافات عجیب و غریب برگزار می‌شود که امسال یک ایرانی توانست با اختراع دستگاه تعویض پوشک نوزاد به این جایزه دست پیدا کند.

اخیرا در دانشگاه هاروارد برندگان بیست و نهمین جوایز نوبل Ig Nobel Prize) Ig) معرفی شدند و به آن‌ها جوایزی اهدا شد. اما در بین برندگان این جایزه یک ایرانی توانست با اختراع جالب خود به جایزه شوخی با نوبل دست پیدا کند.

ایمان فرحبخش یک دستگاه تعویض پوشک نوزادان را اختراع کرد و این اختراع جالب برای وی جایزه مهندسی Ig Nobel Prize را به همراه داشت. گفتنی است این مخترع ایرانی در سال ۲۰۱۸ حق امتیاز این اختراع را در آمریکا به نام خود به ثبت رسانده بود.

جزئیات جایزه شوخی با نوبل یا Ig Nobel Prize

جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel Prize) به یک ایرانی رسید

جوایز نوبل Ig Nobel Prize) Ig) را در واقع به نام شوخی با جایزه نوبل می‌شناسند که مخترعان با اختراعات و اکتشافات عجیب و غریب خود در آن شرکت می‌کنند و هر ساله نیز به برندگان جوایزی اهدا می‌شود. در این مراسم علاوه بر این که یک مخترع ایرانی توانست این جایزه را کسب کند، یک جایزه نیز به دانشمندان ترک و هلندی به دلیل کشف بدطعم‌ترین اسکناس رایج در یک کشور اهدا شد.

یک دانشمند ایتالیایی به نام سیلوانو گولاس نیز در بررسی جدید خود به این نتیجه رسید که اگر پیتزا فقط در ایتالیا پخت شود، برای بدن بسیار سودمند خواهد بود به همین بررسی به وی جایزه شوخی با نوبل اهدا شد.

جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel Prize) به یک ایرانی رسید

گروهی از محققان ژاپنی به دلیل اینکه توانستند میزان بزاق تولید شده در دهان کودکان در یک روز را اندازه‌گیری کنند، موفق به دریافت جایزه شیمی Ig Nobel Prize شدند. جالب است بدانید یکی دیگر از برندگان به دلیل تحقیق بر روی میزان لذت خاراندن بدن توانست این جایزه را به دست آورد. تمامی این جوایز در روز پنج شنبه هفته گذشته در دانشگاه هاروارد واقع در ماساچوست آمریکا به برندگان اهدا شد. گفتنی است به برندگان این جایزه مبلغی برابر با ۱۰ هزار میلیارد دلار زیمباوه اهدا می‌شود که در حقیقت ارزش خاصی ندارد.

جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel Prize) به یک ایرانی رسید

در این جایزه برندگان فقط اجازه دارند ۶۰ ثانیه در مورد اختراع خود سخنرانی کنند که اگر بیشتر از این مدت سخن بگویند، یک دختربچه ۸ ساله به آن‌ها خواهد گفت که «لطفا سخنرانی خود را متوقف کنید، حوصله‌ام سر رفته است». نکته جالب دیگر این است که برندگان واقعی نوبل این جوایز را به برندگان این جشنواره اهدا می‌کنند. به طور کلی این جایزه با هدف افزایش انگیزش و توجه مردم به علم، پزشکی و فناوری برگزار می‌شود.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *