0

حقایقی بسیار جالب در مورد هرم بزرگ جیزه

هرم بزرگ جیزه (Great Pyramid of Giza) یکی از مهم‌ترین سازه‌ها در تمدن بشری است. در این بخش، ۵۰ حقیقت جالب در مورد این هرم قدیمی و مهم را بیان خواهیم کرد.

هرم بزرگ جیزه از جمله سازه‌های حیرت انگیز مربوط به تمدن باستان است که اسرار بسیاری در خود دارد. این سازه متفاوت که از آن به عنوان شاهکار مهندسی مردمان باستان یاد می‌شود، به اندازه‌ای بزرگ و عجیب هست که امروز، ما نمی‌توانیم نمونه آن را بسازیم.

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهند که اهرام مصر، بین سال‌های ۲۵۸۹ و ۲۵۰۴ پیش از میلاد ساخته شده‌اند؛ در حالی که بسیاری از محققان می‌گویند زمان ساخت اهرام مصر و ابوالهول بزرگ جیزه، به بسیار قبل‌تر از ۲۵۰۰ پیش از میلاد مربوط است.

علی‌رغم مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای که برای قرن‌ها روی این سازه‌ها انجام شده است، هم‌چنان دانش‌آموزان نمی‌توانند درک کنند که سازندگان این سازه، چگونه موفق شده‌اند قطعات بزرگ سنگ را هزاران سال قبل و بدون استفاده از تکنولوژی و ابزار مدرن، این‌گونه در کنار یکدیگر قرار دهند. در پاسخ می‌توان گفت از مایلستون، سنگ گرانیت و سایر ابزار که متخصصان قادر به بازتولید آنها نیستند، استفاده شده است. هرچند، یوفولوژیست‌ها نظر کاملا متفاوتی را در این زمینه ارائه داده‌اند.

همچنین بخوانید:

دلایل محکم یوفولوژیست ها برای اثبات دخالت موجودات فضایی در ساخت هرم جیزه مصر

گفته می‌شود هرم بزرگ جیزه به دستور خوفو، دومین فرعون از دودمان چهارم فرعون‌های مصر باستان، به عنوان یک مقبره و طی بازه‌ای ۱۰ تا ۲۰ ساله (سال‌های حول ۲۵۶۰ پیش از میلاد) ساخته شده است. نام باستانی این هرم نیز “Khufu’s Horizon” به معنی «افق خوفو» بوده است.

البته، این تنها بخشی از حقایق شگفت‌انگیز هرم بزرگ جیزه هستند. افراد زیادی نسبت به دخالت فرازمینی‌ها در ساخت اهرام مصر، مشکوک بوده و دلایل زیادی را هم برای اثبات آن می‌آورند. با این حال، شاید حقایقی که در ادامه بیان خواهیم کرد، برای شما جذابیت بالاتری داشته باشند!

بزرگترین و قدیمی‌ترین هرم در میان اهرام ثلاثه

هرم خوفو که از آن با نام «هرم بزرگ جیزه» یاد می‌شود، بزرگترین و قدیمی‌ترین در میان اهرام ثلاثه بوده و ارتفاع آن به ۱۴۸ متر (۴۸۱ فوت) می‌رسد. باستان‌شناسان می‌گویند این هرم، بلندترین سازه برای ۳۸۰۰ سال گذشته بوده است. علاوه بر این، یونان باستان از هرم جیزه به عنوان اولین مورد از عجایب جهان یاد می‌کند. جالب است بدانید هرم جیزه تنها مورد از عجایب باستانی هفت‌گانه محسوب می‌شود که تا به امروز باقی مانده است.

شاید عجیب باشد، ولی در این هرم به اندازه‌ای سنگ هست که با استفاده از آنها بتوان دیواری با ارتفاع ۲ فوت (۶۱ سانتی‌متر) را دور کره زمین کشید.

برای اثبات این موضوع، می‌خواهیم از برخی معادلات دبیرستان استفاده کنیم که احتمالا بسیاری از شما، آنها را فراموش کرده‌اید.

ارتفاع این هرم، ۱۳۹ متر و عرض آن، ۲۳۰ متر است. محیط کره زمین نیز ۴۰ میلیون و ۷۵ هزار متر و هر فوت، برابر ۰٫۶۰۹۶ متر است. در نتیجه، حجم هرم این‌گونه محاسبه خواهد شد:

۲۳۰۲ * ۱۳۹ * (۱/۳) = ۲,۴۵۱,۰۳۳ m3 = ۲٫۴ x106 m3

حال اگر پهنای دیوار را X متر در نظر بگیریم، حجم دیوار برابر معادله زیر خواهد بود:

(۴۰,۰۷۵,۰۰۰ * ۰٫۶۰۹۶) * X = 24,429,720 * X m3 ~ 24×۱۰۶ * X m3

از آنجایی که از تقسیم ۱۰۶×۲٫۴ بر ۱۰۶×۲٫۴، عدد ۰٫۱ به دست می‌آید، می‌توان گفت ادعای مطرح‌شده صحیح است و عرض دیوار نباید بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر یا ۰٫۳۳ فوت باشد.منبع

در اینجا خبری از مومیایی یا مقبره نیست

جدای از این موضوع که بسیاری از محققان عمیقا معتقدند هرم بزرگ جیزه به عنوان محلی برای استقرار ابدی فرعون ساخته شده است، کارشناسان هیچ سندی که بتواند چنین ادعایی را ثابت کند، پیدا نکرده‌اند. در حقیقت، محققان هرگز موفق به پیدا کردن متون هیروگلیف یا باستانی که اهرام مصر را به مقبره‌ها ارتباط دهد، نشده‌اند. زمانی که نخستین بار، اعراب در سال ۸۲۰ پس از میلاد وارد این هرم شدند، چیزی جز یک جعبه گرانیتی خالی را که از آن با عنوان “coffer” یاد می‌شود، در خوابگاه پادشاه پیدا نکردند.

علاوه بر این، هیچ مومیایی یا باقی‌مانده از هر چیز دیگری در هرم جیزه کشف نشده است. ظاهرا هرگز هیچ مومیایی در این هرم وجود نداشته و بعید به نظر می‌رسد هرم جیزه در گذشته غارت شده باشد.

هرم بزرگ جیزه

منحصر به فردترین سازه ساخته‌شده تا به امروز

نه‌تنها هرم جیزه را می‌توان بابت بلوک‌های سنگی مگالیتیک و اندازه بسیار بزرگی که دارد، مثال زد، بلکه خود این سازه نیز کاملا منحصربه‌فرد بوده و تنها هرم هشت‌طرفه در مصر محسوب می‌شود.

مورد جذاب دیگر، مقعر بودن چهار وجه هرم جیزه است؛ چیزی که نمی‌توان آن را در اهرام دیگر پیدا کرد. البته، این انحنا به اندازه‌ای پایین هست که نمی‌توان آن را از روی زمین یا فاصله دور دید؛ در عوض، باید از بالا و در شرایط نوری مناسب، این طراحی را مشاهده کرد.

همچنین بخوانید:

۲۳ واقعیت اسرارآمیز در مورد تمدن مصر باستان

این پدیده برای چند هزار سال گذشته به یک معما برای بشر تبدیل شده است زیرا طراحی مقعر را فقط می‌توان از بالا، هنگام طلوع یا غروب خورشید و در روزهای اعتدالی فصول بهار و پاییز مشاهده کرد.

هرم بزرگ جیزه

به‌کارگیری میلیون‌ها سنگ در ساخت هرم بزرگ جیزه

تخمین زده می‌شود این هرم از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه بلوک سنگی که وزن هر کدام از آنها بین ۲ تا ۳۰ تن است، ساخته شده باشد. محققان می‌گویند وزن برخی از بلوک‌های سنگی به ۵۰ تن نیز می‌رسد.

سازندگان، این سازه عظیم را روی زمینی با مساحت ۵۵ هزار متر مربع (۵۹۲ هزار فوت مربع) بنا کرده‌اند. اندازه هر بخش از هر وجه از هرم نیز به بیشتر از ۲۰ هزار متر مربع (۲۱۸ هزار فوت مربع) می‌رسد.

دمای ثابت در بخش داخلی

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد هرم جیزه، دمای ثابت ۲۰ درجه سلسیوس (۶۸ درجه فارنهایت) در بخش داخلی است. این میزان، با دمای میانگین کره زمین تقریبا برابر است.

تقویم سالی

به نظر می‌رسد سازندگان هرم جیزه توجه ویژه‌ای به ریاضیات و ستاره‌شناسی داشته‌اند. ظاهرا طول هر طرف از این هرم، ۹ هزار و ۱۳۱ اینچ (۱ اینچ = ۲٫۵ سانتی‌متر) است. حال اگر این عدد را بر ۲۵ تقسیم کنیم، به عدد ۳۶۵٫۲۴ می‌رسیم؛ چیزی که گفته می‌شود نشانگر تعداد روزهای یک سال کامل است.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر