0

خوراکیهای مفید و مضر برای جلوگیری از “سقط جنین” از نگاه طب سنتی- اخبار طب سنتی – اخبار اجتماعی تسنیم

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر “مریم مشهدی”متخصص طب ایرانی در برنامه انارستان درباره علل سقط از دیدگاه طب سنتی و طب جدید اظهار کرد: سقط در طب جدید به معنای پایان دوران بارداری در زیر بیست هفته است و در طب سنتی از بین رفتن جنین در سن زیر شش ماهگی، گفته می‌شود.

وی افزود: دلایل سقط از دیدگاه طب سنتی به دوسته عوامل داخلی که در داخل بدن مادر اتفاق می‌افتد و مادر در آنها نقش دارد و عوامل خارجی از عوامل خارجی مانند صدای بلند، ضربه خوردن به رحم، حزن و اندوه ناگهانی، عصبانیت یا شادی تقسیم می‌شود.

مشهدی تصریح کرد: سقط انواع مختلفی دارد؛ سقط‌های خودبه خودی که غیر عامدانه هستند، سقط‌های مکرر که اگر در مادری سقط بیش از سه بار قبل از بیست هفته اتفاق بیفتد و حیات جنین با وزن زیر 500 گرم از دست برود، گفته می‌شود و سقط‌های القایی که به‌صورت عامدانه انجام می‌شوند و جدا از فضای سقط‌های غیراخلاقی، در دو مورد باید صورت بگیرند؛ اول زمانی است که جان مادر به خطر می‌افتد و مورد بعد، زمانی است که مادر به چنان سختی بیافتد که نگهداری جنین برای او غیر ممکن شود؛ در غیر این دو صورت، مواردی که بتوانیم سقط القایی انجام دهیم، نداریم.

این متخصص طب سنتی متذکر شد: دلایل سقط خودبه خودی در طب جدید به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ دلایلی که مربوط به مادر هستند، دلایلی که مربوط به اختلالات جنین و دلایلی که مربوط به کروموزوم‌های پدر می‌شوند.

وی افزود: بیشترین موارد سقط معمولاً مربوط به نواقص کروموزومی و ژنتیکی است که جنین دیگر قابلیت حیات ندارد و سقط می‌شود اما دلایلی که مربوط به مادر هستند، بسیار متنوع هستند؛ اعم از مشکلاتی که به صورت آناتومیک در دستگاه تولید مثل خانم وجود دارد یا مشکلاتی که بعداً به علت عفونتها و دستکاری‌هایی که در رحم به علل مختلف، شده است، اتفاق می‌افتد مثلا کورتاژهایی که باعث می‌شوند تا لانه‌گزینی در جای مناسب خودش انجام نگیرد.

مشهدی گفت: از دلایل دیگری که از ناحیه مادر باعث سقط خودبه خودی می‌شود، افزایش انعقادپذیری خون مادر است یعنی سیستم دفاعی بدن مادر، خون خود را به عنوان عامل بیگانه تلقی می‌کند و علیه آن شروع به دفاع می‌کند؛ این امر باعث افزایش انعقادپذیری خون در بدن مادر می‌شود که اصطلاحاً به آن سندرم آنتی فسفولیپید آنتی بادی گفته می‌شود و  باعث می‌شود تا خون مادر لخته شود، در نتیجه خون خوبی به جنین نخواهد رسید و جنین سقط خواهد شد.  

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: بعضی از خانمها از نظر آناتومیک، رحم تک‌شاخ ، رحم دوشاخ، یا مشکلات دیگری در ناحیه رحم دارند که باید جراحی شود تا برای نگهداری جنین آماده شود اما مواردی هم هستند که به‌صورت آناتومیک مشکل ایجاد نمی‌کنند اما در طول حاملگی مواردی را به‌وجود می‌آورند مانند کوتاهی دهانه سرویکس که باعث می‌شود تا مادر عمل دوختن دهانه رحم را انجام دهد.

یک مادر چطور می‌تواند آماده بارداری شود؟

وی متذکر شد: پزشکان معمولا یکسری آزمایش‌های روتین را در طب جدید برای برسی این موارد دارند  اما طب سنتی معتقد است علاوه بر آزمایش‌های روتین که بر اساس کمیتی به برسی آنزیم‌ها، وضعیت کم‌خونی، وضعین عفونت و شکل رحم می‌پردازد، طبیب طب سنتی نیازمند شرح حال دقیق‌تری از مادر دارد که در این مورد، طب سنتی به‌صورت تکمیلی به کمک طب جدید آمده است.

مشهدی تصریح کرد: طب سنتی بسیار جامع‌تر به بحث آمادگی یک خانم برای بارداری پرداخته است و علاوه بر تمام آزمایشهای روتین و سونوگرافی، میزان مشارکت دستگاه تولیدمثل زنانه را با دستگاه گوارش‌، معده، کبد، مغز و حتی با کلیه‌ها به طور دقیق برسی می‌کند.

علل سقط از دیدگاه طب سنتی

وی تصریح کرد: یکی از علل مهم سقط از دیدگاه طب سنتی، بی کیفیت بودن ماده‌ای است که به تشکیل تخم کمک می‌کند.که اصطلاحاً به آن منی گفته می‌شود؛ منی در خانم‌ها همان تخمکی است که لقاح در آن اتفاق می‌افتدو در آقایان، اسپرمی است که لقاح در آن اتفاق می‌افتد و نهایتاً جنین را بوجود می‌آورد.

مشهدی افزود: طب سنتی می‌گوید بعضی از افراد به صورت ذاتی، مستعد سقط هستند؛ عفونتهایی که مادر به آنها مبتلا می‌شود و به هم خوردن تعادل مزاجی لازم برای حفظ جنین در رحم از عوامل مهم سقط جنین از دیدگاه طب سنتی است.

این متخصص طب ایرانی متذکر شد: ما در مراحلی که با رشد جنین در بدن مواجه هستیم، با دو کیفیت رطوبت و گرما، در تعادل با یکدیگر نیازمندیم؛ این بدان معنی است که محیط رحم باید گرما و رطوبت لازم همچنین قوت کافی برای نگهداری و رشد جنین به صورت کامل داشته باشد و این موضوع با توجه به بدن هر فردی متفاوت است و ما نمی‌توانیم همه را با یک میزان گرما و رطوبت بسنجیم.

مشهدی ادامه داد: سوء مزاج‌ها در رحم می‌توانند مشکلات مختلفی به‌وجود بیاورند مثلا بالا رفتن کیفیت خشکی دیواره رحم را سفت می‌کند و رطوبت مضاعف، عاملی است که باعث کوتاه شدن دهانه سرویسک و شلی دهانه رحم می‌شود، علائم ایجاد رطوبت در رحم هم به‌صورت عضوی و هم به‌صورت عام و کلی خودش را نشان می‌دهد؛ به‌صورت عضوی افرادی هستند که بیش از حد دچار عفونت می‌شوند و ترشحات واژینال زیادی دارند و در شکل عام، کسانی هستند که چاقی‌هایی همراه با چربی دارند.

خوراکیهای مفید و مضر برای جلوگیری از سقط

این متخصص طب ایرانی متذکر شد: در طب سنتی برای جلوگیری از سقط از غذاهایی استفاده می‌کنیم که رطوبت کمتری دارند و کثیرالغذا هستند مثلا گوشت ماهیچه گوسفندی به‌صورت کبابی، مغزیجات به‌صورت بوداده، نانهای سالم و مقویات رحم مثل سیب، به، هویج و رب و مربای آن‌ها بسیار کمک‌کننده است.

وی افزود: مادر باردار باید از مصرف لبنیات و نان‌های فطیری پرهیز کند و از خوردن خوراکیهای غلیظ و لزج خودداری کند که شامل ماکارونی، رشته آشی، لازانیا، کله‌پاچه، حلیم و سوپ‌های چرب می‌شود؛ گوشت مانده، ماهی، خوراکی‌های نفاخ، غذاهای کنسروی، غذاهایی که دارای ادویه‌جات زیاد هستند نیز از پرهیزهای دوران بارداری است.

مشهدی افزود: همچنین استفاده مادر از یکسری از سنگهای قیمتی مثل مروارید، عقیق سبز، زمرد و یاقوت به حفظ جنین کمک می‌کند.

مشهدی تصریح کرد: از تدابیر کلی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که مادران مدت زمان استحمام را کوتاه کنند و اعمال یداوی مانند استفاده از فصد، حجامت، خون‌گیریهای زیاد که باعث تحریک بدن مادر برای سقط می‌شوند، خودداری کنند.

در حال حاضر، فصل سوم “انارستان” روزهای زوج ساعت 19 از شبکه افق در حال پخش است؛ این برنامه در حوزه سلامت مسائل را از منظر طب سنتی به بحث و گفت‌وگو می‌نشیند.

انتهای پیام/

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر