صفحه اصلی تکنولوژی نرم افزار دزدی گوشی چینی تکنو از کاربران خود با استفاده از بدافزارها

دزدی گوشی چینی تکنو از کاربران خود با استفاده از بدافزارها

0

دزدی گوشی چینی تکنو جدیدترین خبری بود که پلتفرم امنیتی Secure-D منتشر کرد. این گوشی چینی با استفاده از دو بدافزار از پیش لود شده از کاربران خود دزدی می‌کند.

این روزها بسیاری از کشورهای غربی نگران مشکلات امنیتی کمپانی‌های بزرگ چینی مثل هواوی هستند؛ اما بهتر است دولتمردان این کشورها کمی هم به کمپانی‌های کوچک‌تر چینی توجه کنند. یافته‌های پلتفرم امنیتی Secure-D و شبکه خبری BuzzFeed نشان می‌دهد که گوشی مقرون به صرفه تکنو W2 که در سراسر دنیا به فروش رفته به بدافزاری آلوده بوده است که از کاربران دزدی می‌کند.

براساس گزارش‌های موجود، دزدی گوشی چینی تکنو W2 از کاربران خود از طریق دو برنامه Triada و xHelper انجام گرفته است. این دو بدافزار بدون اطلاع کاربر اپلیکیشن‌هایی را دانلود کرده و کاربر را عضو سرویس‌های اشتراکی می‌کنند. این مسئله باعث اضافه شدن مبلغی بر قبض مصرفی کاربرانی شده است که در اکثر موارد جزء محروم‌ترین کاربران گوشی‌های هوشمند به حساب می‌آیند.

درحالی که بدافزار‌های از پیش لود شده یک مفهوم جدید در کلاهبرداری‌های آنلاین به حساب نمی‌آید اما تحلیلگر امنیتی، ناتان کولیر، به BuzzFeed گفته است دو  اپلیکیشن مخرب Triada  و xHelper بسیار مرموز عمل کرده و علیرغم اینکه نمایش pop-upها و سایر ویژگی‌هایی که از این نوع بدافزار‌ها سراغ داریم را شامل می‌شوند، اما نمی‌توان با استفاده از ریست کارخانه‌ای گوشی آن‌ها را از بین برد.

گوشی چینی بدافزار

تکنو W2 یک گوشی مقرون به صرفه است که بیشتر به بازارهای آفریقایی در کشورهای مصر، غنا و آفریقای جنوبی و همچنین برخی کشورهای آسیایی مثل اندونزی و میانمار عرضه شد. این درحالی است که Secure-D بیش از ۸۴۴ هزار نسخه از بدافزار را در بین ماه‌های مارچ و دسامبر سال ۲۰۱۹ (اسفند ۹۷ تا آذر ۹۸) بلاک کرده است.

ترنشن (Transsion) ، کمپانی مادر تکنو،  دزدی گوشی چینی با استفاده از بدافزار را بر گردن یکی از فروشندگان در چرخه تامین انداخته و اعلام کرده است که در  در اوایل سال ۲۰۱۸ برای Triada  و اواخر سال ۲۰۱۹ برای xHelper یک بسته برطرف سازی مشکل فرستاده است اما این اقدام کمپانی چندان موفق ظاهر نشده است. Secure-D اعلام کرده است که بلاک کردن برنامه‌های Triada و  xHelper تا سال ۲۰۲۰ نیز ادامه داشته است.

هنوز شواهدی مبنی بر اینکه ترنشن در دزدی گوشی چینی تکنو W2 نقش داشته است پیدا نشده است اما این مسئله به شکلی جدی به شهرت این برند آسیب وارد می‌کند. البته، تکنو یکی از محدود برند‌هایی است که گوشی‌های هوشمند بسیار مقرون را به بازارهای کشور‌های درحال توسعه عرضه می‌کند و به همین دلیل شاید خریداران این برند حتی گزینه دیگری را نیز برای جایگزینی آن نداشته باشند.

انتشار خبر دزدی گوشی چینی تکنو W2 بار دیگر نگرانی‌ها را در مورد اعتماد به برند‌های چینی افزایش داده است. این مسئله همچنین بار دیگر به همه ما یادآوری می‌کند که در محیط اینترنت هیچوقت امنیت کامل وجود ندارد و برای حفظ حریم خصوصی خود همواره باید در همه زمینه‌ها محافظه کارانه عمل کنیم.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *