0

دولت کرونا را رها کرد/ عادی انگاری خطرناک برای مردم استان سمنان

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: روزگار امروز استان سمنان چقدر شبیه جمله از منسوب به حضرت علی (ع) است که می‌فرمایند «مردم به کیش حاکمان خود هستند» به آن معنی که اگر قرار باشد رعایت و تقوایی در جامعه اسلامی باشد ابتدا باید در منش و رفتار و تصمیم سازی های مسئولان آن جامعه دیده شود.

مصداق بارز این امر طی روزهای آخر دولت دوازدهم در استان سمنان مانند دیگر نقاط کشور دیده می‌شود. دولتی که کار را رها کرده، دیگر نه پاساژی بسته می‌شود و نه ترددها لغو می‌شود نه بازارها تعطیل می‌شوند نه شیوه نامه‌ای ابلاغ می‌شود و در نتیجه مردم هم وقتی می‌بینند اینگونه اقدامات اجرایی نمی‌شود، به یک نوع عادی انگاری خطرناک نسبت به شیوع ویروس کرونا رسیده‌اند.

آمارها خبر از وخامت اوضاع می‌دهند

از بدو شیوع ویروس کرونا تا ابتدای مرداد ماه ۱۴۰۰ در سراسر استان سمنان یک هزار و ۱۶۰ نفر فوت کرده‌اند و آمارهای غیر رسمی خبر از فوت بیش از ۲۰ نفر فقط در ده روز اخیر به دلیل کرونا در شهرستان‌های هشت‌گانه استان سمنان می‌دهد.

در این بازه زمانی همچنین بیش از ۴۵ هزار نفر در استان کرونا گرفتند و این فقط شامل افرادی که نام آنها با تشخیص کرونای قطعی در مراکز درمانی به ثبت رسیده و کسانی که یا به مراکز درمانی مراجعه نکرده و در منزل استراحت کرده‌اند و یا تشخیص دیگری برایشان داده شده، در این فهرست نیست که اگر آنها را نیز لحاظ کنیم به عددی بیش از ۱۰۰ هزار نفر یعنی یک هفتم جمعیت کل استان سمنان خواهیم رسید و امروز هم شیوع کرونای دلتا که دو ویژگی بارز دارد نخست اینکه جوانان را درگیر می‌سازد و دوم به سرعت ریه‌ها را درگیر و فرد را روانه «آی سی یو» می‌کند؛

سوال اساسی که در این بین پیش می‌آید این است که دیگر کرونا باید چه کار کند که مسئولان و مردم استان سمنان آن را جدی بگیرند؟ این ویروس منحوس که هر چه در چنته داشته رو کرده تا خطرناک بودنش را نشان دهد اما چه می‌شود که همزمان با موج پنجم که به اذعان کارشناسان خطرناک‌ترین موج به دلیل شیوع سه نوع ویروس کرونای معمولی موسم به چینی، کرونا هندی و کرونای دلتا محسوب می‌شود، دقیقاً رعایت پروتکل‌ها نیز کاهش یافته و امروز از هر ده نفر در استان سمنان خوش‌بینانه چهار تا پنج نفر ماسک می‌زنند؟

شیوع کرونا سرعت یافته است

در این گزارش سعی داریم به ترک فعل و همچنین عادی انگاری‌های صورت گرفته که سبب کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها در سراسر استان سمنان نسبت به شیوع ویروس کرونا شده می‌پردازیم. ویروسی که نزدیک هزار و ۲۰۰ نفر از مردم استان سمنان را (بنا به اعلام رسمی وزارت بهداشت) به کام مرگ کشانده است اما پیش از آن شمایی از شرایط کنونی را باید مورد بررسی قرار دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان درباره شیوع ویروس کرونا، به خبرنگار مهر گفت: در ۲۴ ساعت منتهی به یکشنبه دهم مرداد ماه ۱۵۵ بیمار جدید کرونایی در شهرستان‌های تابعه دانشگاه شناسایی شده‌اند که آماری بسیار زیاد و نگران کننده است.

نوید دانایی با بیان اینکه در ۷۲ ساعت منتهی به دهم مرداد ماه ۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید -۱۹ در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند، تاکید کرد: متأسفانه نگاهی به آمار و اسامی بستری شدگان نشان می‌دهد که بسیاری از افراد که در یک مقطع به بیمارستان مراجعه می‌کنند نام خانوادگی یکسانی دارند و این خبر از فاجعه جمع‌ها و مراسم و مهمانی‌های خانگی دارد که مدام اعلام کرده‌ایم مردم از آن دوری کنند.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا با تجمعات، مهمانی‌ها و مراسم متأسفانه شدت و افزایش می‌یابد، بیان داشت: مردم علی رغم توصیه‌های اکیدی که صورت می‌گیرد، هنوز هم در مجالس و محافل خانوادگی حضور می‌یابند و هم خود را گرفتار می‌کنند و هم خانواده‌ها به صورت دسته جمعی به کرونا مبتلا می‌شوند.

جاده‌هایی که کرونا را جابجا می‌کنند

هم اکنون شهرستان‌های دامغان، شاهرود، سمنان، مهدی شهر و گرمسار در وضعیت قرمز، سرخه در وضعیت نارنجی و میامی و آرادان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد اما نگرانی بیشتر این است که تمام شهرستان‌های بزرگ و مهم حول و هوش استان سمنان که روزانه با آنها ترددهای زیادی صورت می‌گیرد مانند تهران، ساری، گرگان و مشهد و… در شرایط حاد کرونایی قرار دارند و لذا بیم آن می‌رود که در هفته جاری تمام هشت شهرستان استان سمنان به وضعیت قرمز هشدار کرونایی وارد شوند.

در حالی شرایط بیم و امید در استان سمنان از لحاظ کرونا حاکم است که گویا هیچ نظارتی بر محورهای مواصلاتی استان صورت نمی‌گیرد و روزانه شاهد ترددهای بی شمار از این محورها هستیم به طوری که احسان منصور کیایی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سمنان با بیان اینکه طی سه ماه نخست امسال ۲۹ میلیون و ۸۸۳ هزار خودرو در محورهای استان تردد داشتند، گفت: سه میلیون و ۸۵۱ هزار خودرو در این بازه زمانی در جاده‌های استان تردد کردند که نسبت به سال قبل در همین مدت نزدیک ۱۵ درصد بیشتر بوده است.

وی با بیان اینکه ۵۶ دوربین تردد شما در محورهای مواصلاتی استان سمنان حجم قریب به ۳۰ میلیون تردد را طی سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به ثبت رسانده‌اند، بیان داشت: بیشترین سهم تردد پلاک‌های ثبت‌شده در محورهای مواصلاتی استان مربوط به خودروهای با پلاک استان سمنان، تهران و خراسان رضوی است.

دولت کرونا را رها کرد/ عادی انگاری خطرناک برای مردم استان سمنان

دولت کار را رها کرده است

کارشناس بهداشت عمومی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه عملکرد دولت در قبال کرونا را باید در دو بازه زمانی جستجو کرد نخست شیوع کرونا تا پیک سوم که حتی در زمانی شرایط در همین استان سمنان همزمان با تیرماه ۹۹ به زرد و سفید هم تغییر کرد و مردم به شدت رعایت می‌کردند زیرا مسئولان همواره پای کار بودند و برهه زمانی دوم بعد از پیک سوم تا کنون که گویا همه چیز رها شده و مردم به امان خدا سپرده شده شده‌اند

مهرناز صادقیان با بیان اینکه شرایط سال گذشته با امسال در زمینه شیوع کرونا بسیار متفاوت است، بیان داشت: اگر عملکرد مسئولان و مردم ما مانند چهار ماهه ابتدایی شیوع ویروس کرونا بود امروز به جرأت می‌توان گفت پنج شهرستان استان سمنان در وضعیت زرد و مابقی در شرایط آبی بودند اما متأسفانه دیگر از محدودیت‌ها، تعطیلی اصناف، ساعتی کردن ترددها، نصب پلاستیک در بانک‌ها، تفکیک اتاق‌های ادارات، کاهش حجم کارکنان دولتی و… خبری نیست و این امر سبب شده تا مردم هم شرایط را عادی انگاری کنند.

وی با بیان اینکه در بازه زمانی ۲۰ روزه منتهی به موج پنجم کرونا در شهر شاهرود طی تحقیق میدانی که صورت گرفت استفاده از ماسک در معابر اصلی به ۴۰ درصد به صورت میانگین کاهش یافته است همچنین استفاده از ماسک در اتوبوس‌های بین شهری حتی دیگر مانند سابق آن سخت گیری‌ها را ندارد، افزود: مردم از عملکرد دولت در زمینه مدیریت کرونا، گرمای هوا، کلافگی اجتماعی ناشی از عدم رسیدن به موقع و درست واکسن، سرخوردگی اجتماعی از وعده‌های دولتی‌ها، نمایش ویدئوهای مجازی از کشورهای دیگر که همه مردم بدون دغدغه واکسن می‌زنند و… به یک نوع بی تفاوتی رسیده‌اند که این خطرناک است.

کرونا حالا حالاها مهمان ما است

این کارشناس بهداشت در پاسخ به این سوال که با شرایط کنونی چقدر شانس ریشه کنی کرونا و یا دست کم کاهش آن وجود دارد، گفت: اگر با همین منوال یعنی فقدان یک برنامه جامع واکسیناسیون عمومی، کاهش پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، عدم اجرای محدودیت‌های سفت و سخت از سوی ستاد مقابله کرونا و مهمانی‌ها و تجمعات مردم در کنار سفرهای بین شهری ادامه دهیم دست کم پنج الی شش سال دیگر با کرونا همراه خواهیم بود و پیش بینی من این است که هر پنج الی هفت ماه یک موج را شاهد باشیم در نتیجه می‌بایست گفت تقریباً کرونا شش موج دیگر هم خواهد داشت.

صادقیان با بیان اینکه سال گذشته سپاه و بسیج با همراهی جوانان نسبت به ضدعفونی کردن معابر اقدام می‌کرد، تمام فروشگاه‌ها بسته شده بودند، مردم کرونا را تهدیدی جدی می‌دانستند از سوی دیگر دولت همه پاساژها و تالارهای عروسی و سفرها را تعطیل کرده بود هیچ قطاری حرکت نمی‌کرد و در نتیجه شاهد بودیم که بلافاصله پنج شهرستان استان سمنان طی تیرماه ۱۴۰۰ به وضعیت زرد و سه شهرستان در شرایط آبی قرار گرفتند و آمار شناسایی بیمار روزانه در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به سه و در سمنان به پنج نفر کاهش یافته بود اما امروز باید گفت در یک شبانه روز فقط ۳۰ الی ۴۵ نفر با تشخیص کرونای مثبت در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند تا جایی که هم اکنون نزدیک ۵۰۰ تخت بیمارستانی در استان تحت اشغال بیماران کرونایی است عددی که حتی در موج اول و دوم کرونا هم شاهد آن نبودیم.

وی با بیان اینکه هنوز هم دیر نشده و دولت باید مسافرت‌های قطار و اتوبوس را مسدود کند، اجازه تردد به شهرستان‌های استان سمنان را ندهد، تفرجگاه‌ها برای مدت ۲۰ روز بسته شوند، ضدعفونی معابر عمومی بار دیگر راه بیفتد که اگر هیچ فایده‌ای نداشته باشد از لحاظ روانی یک بار دیگر مردم را نسبت به ویروس کرونا واقف می‌سازد و آن دلهره مفیدی که باید جامعه را از این عادی انگاری بیرون بیاورد را به مردم تزریق می‌کند، افزود: مسئولان ستاد کرونا هر روز که به این ترک فعل‌ها دست بزنند مسئول جان مردم استان سمنان هستند.

عادی انگاری سم مهلک جامعه

دلایل کاهش پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم زیاد است اما بارزترین آنها به نظر می‌رسد رها کردن و ترک فعل‌هایی است که از سوی مسئولان ستاد کرونای استان سمنان صورت گرفته تا جایی که حتی در تعطیلات بین عید سعید قربان و غدیر شاهد برگزاری عروسی‌های متعدد در سراسر استان سمنان بودیم. علیرضا معصومی جامعه شناس در این زمینه می‌گوید: طولانی شدن سیر شیوع ویروس کرونا این باور را بین مردم استان ترویج داد که دولتمردان توان مقابله با ویروس کرونا را ندارند زیرا نه از واکسیناسیون همگانی خبری است و نه از محدودیت‌ها.

وی با بیان اینکه در پیک نخست کرونا حتی کتابخانه ها، تالارهای عروسی و ده‌ها مرکز خرید و تجمع مردم تعطیل شد اما در پیک پنجم که خطرناک‌تر از پیک نخست است ترک فعل مسئولان ستاد کرونا سبب شده تا هیچ مکانی تعطیل نشود، بیان داشت: شب‌های تابستان مردم در تفرجگاه‌های استان سمنان بدون ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی حتی غذا می‌خورند و مسافران هم در کنارشان چادر می‌زنند و این نتیجه عدم مدیریت درست جامعه در گذار از بحران‌ها نسبت به ترک فعل‌های مکرر است.

این جامعه شناس گفت: در بروز بحران‌های جمعی مانند بیماری کرونا زمان حرف اول را می‌زند زیرا هر چه از لحظه وقوع بحران بگذریم و تبعات منفی آن طولانی‌تر شود مردم به مرور از رعایت مسائل دور می‌شوند چرا که ابتدا خسته می‌شوند، سپس از خود می‌پرسند وقتی دولت از مدیریت شرایط عاجز است شاید این وضعیت تا پنج سال دیگر هم طول بکشد در نتیجه نمی‌توان زندگی را تعطیل کرد و این ماحصل همان طولانی شدن سیر مدیریت یک بحران اجتماعی است.

معصومی با بیان اینکه وقتی مردم به عادی انگاری می‌رسند که نوعی سرخوردگی اجتماعی را تجربه کنند، بیان داشت: فضای مجازی این روزها بازتاب نوع تفکر مردم است که در آن مدام صحبت از چرایی عدم کنترل بیماری کرونا و واکسیناسیون می‌شود، تاکید کرد: مردم را وقتی می‌توانید با خود همراه کنید که گام‌های عملی دولت و ستاد مقابله با کرونا را شاهد باشند لذا این نمی‌شود که مسئولان فقط پشت میزهای خود نشسته نه در فکر واکسیناسیون عمومی باشند و نه محدودیتی را اعمال کنند و از مردم که دچار نوعی سرخوردگی اجتماعی و قیاس شرایط شأن با اوضاع دیگر کشورها شده‌اند، توقع داشت.

دولت کرونا را رها کرد/ عادی انگاری خطرناک برای مردم استان سمنان

محدودیت‌هایی که رعایت نمی‌شود

به این جملات که از سوی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان و عضو ستاد مقابله با کرونا است دقت کنید: در طرح کنترل هوشمند مبتلایان به کرونا از ورود و ارائه خدمات به افراد مبتلا به کرونا در همه دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان، شهرداری‌ها، شعبات مرکزی و پرتراکم بانک‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، شرکت‌های مسافربری، پایانه‌های مسافربری، راه‌آهن، دفاتر فروش بلیط و دفاتر پیشخوان و خدمات الکترونیک خودداری خواهد شد در این طرح ارائه خدمات به مبتلایان به بیماری کرونا که باید دوران قرنطینه را سپری کنند در مراکز مشمول طرح ممنوع است و همه مراجعان ملزم به ارائه کارت یا شماره ملی هستند لذا در صورت مثبت بودن افراد به کرونا که در اپلیکیشن ماسک مشخص خواهد شد از ورود جلوگیری خواهد شد.

و البته به این جمله از استاندار سمنان که روز گذشته در مراسم افتتاح دو طرح عمرانی در حوزه بهداشت اعلام کرد: اینکه ما در کریدور شرق به غرب کشور قرار داریم، خود می‌تواند در صورت عدم توجه به ترددها و ورود و خروج‌ها، باعث افزایش سرایت بیماری شود که لازم است اعمال محدودیت‌ها در این حوزه با جدیت انجام شود.

تفاوت به اندازه زمین تا آسمان

درباره سخنان مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان باید گفت حضور و بررسی میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد که نه تنها کنترلی بر ورود و خروج افراد به دستگاه‌های اجرایی نیست بلکه بعضاً شرایط آشفته‌ای در شهرداری‌ها، ادارات خدماتی مانند مخابرات، آب، گاز و… وجود دارد که اتاق‌های کارکنان را مملو از جمعیتی کرده که از هر ده نفر شش نفرشان ماسک به دهان دارند. عجیب‌تر اینکه نامه تردد بین شهری از سوی فرمانداری‌ها نیز به پیشخوان‌های دولت داده شده تا صبح‌ها پیشخوان‌های دولت مملو از جمعیت شوند تا جایی که در یک فضای ۳۰ متری شاهد حضور ۲۰ نفر باشیم

وضعیتی که مسئولان استان سمنان درباره آن سخن می‌گویند یعنی استانی که ادارات آن قبل از ورود افراد آنها را کنترل می‌کند، سوابق بیماری آنها رصد می‌شود، فردی جلوی درب ورودی ماسک همه را کنترل می‌کند و از ارائه خدمات به افراد کرونایی اجتناب می‌شود همگی در واقعیت محلی از اعراب ندارند و وقتی این سخنان را مطالعه می‌کنیم و در واقعیت به بوته قیاس می‌گذاریم فکر می‌کنیم که نکند اعضای ستاد مقابله با کرونا درباره استان دیگری سخن می‌گویند!؟

صحبت‌های استاندار سمنان نشان می‌دهد که وی و همکاران خود در ستاد استانی مقابله با کرونا به خوبی به این امر واقف هستند که شیوع موج پنجم کرونا در استان سمنان دو دلیل واضح داشت نخست بستن جاده‌ها و سیل تردد مردم از شهرهای مجاور به استان سمنان و دوم کاهش پروتکل‌ها و تجمعات مردمی؛ شگفت آور اینکه استاندار سمنان این موضوعات را می‌داند اما هر روز در سطح استان شاهد برگزاری همایش‌ها، نشست‌ها، جلسات، جشن‌ها و… هستیم که نمونه آن در آرادان رخ داد تا بازهم از خودمان بپرسیم چرا بین صحبت‌های مسئولان و واقعیت تفاوت‌های فاحشی وجود دارد؟ آیا مسئولان ستاد کرونا برای ترک فعل‌هایی که سبب شده تا جان مردم این استان به خطر بیفتد پاسخی دارند؟

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر