صفحه اصلی تکنولوژی سند صیانت از کودکان تصویب شد: تعیین رده‌بندی محتوای سنی پلتفرم‌ها تا سال آینده

سند صیانت از کودکان تصویب شد: تعیین رده‌بندی محتوای سنی پلتفرم‌ها تا سال آینده

0

جلسه شورای‌ عالی فضای مجازی به ریاست رئیس جمهور برگزار شد و طی آن سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی به تصویب نهایی رسید. همچنین در کنار این موضوع تصویب سند چشم‌انداز فضای مجازی در افق ۱۴۱۰ نیز در دستور کار قرار گرفت.

بر اساس سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، مقرر شده که کلیه پلتفرم‌ها و ارائه‌دهندگان محتوا و خدمات فضای مجازی در مدت یک‌ سال، نسبت به صیانت از داده‌ها، رده‌بندی و تفکیک محتوا و خدمات ویژه هر رده سنی از خدمات عمومی اقدامات لازم را انجام دهند.

به موجب این مصوبه همچنین وزارتخانه‌ها مکلف شده‌اند که به شکل غیرانحصاری، در رابطه با پلتفرم‌ها و خدمات صیانت شده برای خردسالان اطلاع‌رسانی کنند. با این حساب تا سال ۱۴۰۱ تمامی وبسایت‌ها و پلتفرم‌های ارائه‌دهنده محتوا و خدمات مجازی باید هر چه ارائه می‌دهند را برای کودکان و نوجوانان به روشنی تفکیک کنند.

البته بعضی استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری پیش از این دستور، اقدامات مؤثری در زمینه تفکیک محتوا برای کودکان و بزرگسالان انجام داده بودند که از جمله برجسته‌ترین آن‌ها می‌توان به کافه‌بازار و آپارات اشاره کرد. کافه بازار در سال ۹۸ حالت کودک را به اپلیکیشن خود اضافه کرده بود و سرویس آپارات برای کودکان نیز چند سالی هست که فعالیت خود را مجزا از آپارات اصلی آغاز کرده است.

موضوع دیگر جلسه شورای عالی فضای مجازی بررسی و تصویب سند چشم‌انداز فضای مجازی در افق ۱۴۱۰ بود که بر اساس این چشم‌انداز مقرر شد فضای مجازی، پیشران پیشرفت سایر حوزه‌های کشور باشد و متکی بر ظرفیت‌های درون‌زای کشور توسعه یابد.

بر مبنای این سند چشم‌انداز، جمهوری اسلامی ایران تا سال ۱۴۱۰ به جایگاه قدرت برتر سایبری در تراز جهانی و مقام اول ارائه خدمات فضای مجازی در منطقه غرب و جنوب غرب آسیا خواهد رسید و همچنین تلاش خواهد کرد سلطه بیگانگان بر فضای مجازی کشور را نفی کرده و حکمرانی کشورهای سلطه‌گر بر شبکه جهانی را رفع کند.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *