صفحه اصلی تکنولوژی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل: آمریکا باید تسلیحات فضایی بیشتری بسازد

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل: آمریکا باید تسلیحات فضایی بیشتری بسازد

0

اندیشکده‌ای در ایالات متحده در گزارش جدید خود با اشاره به ظهور تسلیحات ضد ماهواره، خواستار تقویت سامانه‌های دفاعی آمریکا در مدار زمین شد.

محققان مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل (CSIS)، در گزارشی به کمبود سیستم‌های دفاعی آمریکا در برابر تهدیدات فضایی اشاره کرده و نسبت به آسیب‌پذیری های زیرساخت کنونی ماهواره‌های این کشور هشدار دادند.

با اینکه کمی بیش از یک سال از راه اندازی نیروی فضایی آمریکا می‌گذرد، ایده استقرار تسلیحات در مدار زمین از زمان جنگ سرد وجود داشته و برخی طرح‌ها به مسلح کردن ماهواره‌ها به موشک‌های بالستیک اشاره کرده‌اند. در نتیجه کشورها با سرمایه گذاری در فناوری‌های موشکی، اخلالگرها، لیزرها و سیستم‌های حمله سایبری، به فکر مقابله با این ماهواره‌ها افتاده‌اند.

این گزارش برای محافظت از ماهواره‌های مدار زمین در برابر تهدیدات، چندین راهکار دفاعی به دولت آمریکا پیشنهاد می‌کند که در دو دسته‌بندی فعال (Active) و منفعل (Passive) قرار می‌گیرند. بر اساس گزارش مورد بحث، سیستم‌های منفعل، هدف‌گیری ماهواره‌ها و زیرساخت‌های دیگر را مشکل‌تر کرده و مقاومت آن‌ها در برابر حملات را افزایش می‌دهند. از جمله سیستم‌های منفعل یا پسیو می‌توان به سامانه‌های هوشیاری (Awareness) اشاره کرد که نسبت به حملات قریب‌الوقوع و خطرات به ماهواره‌ها هشدار می‌دهند.

سیستم‌های فعال به منظور از بین بردن تهدید به شکل مستقیم طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها مصداق جمله «بهترین دفاع، حمله است» بوده و شامل لیزرها برای مختل کردن سلاح‌های شلیک شده از سیستم‌های ضد ماهواره و همچنین فضاپیماها برای ره‌گیری و به دام انداختن ماهواره‌های دشمن می‌شوند.

این گزارش می‌تواند مسابقه تسلیحات فضایی را گسترش دهد. با اعلام «حمایت کامل» دولت بایدن از نیروی فضایی، انتظار می‌رود سرمایه گذاری در تسلیحات و سامانه‌های دفاعی افزایش یافته و در آینده نزدیک روانه مدار زمین شوند.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *