صفحه اصلی علم و دانش نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به سه فیزیکدان در حوزه کشفیات کیهان‌شناسی رسید

نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به سه فیزیکدان در حوزه کشفیات کیهان‌شناسی رسید

0

سه فیزیکدان به نام‌های جیمز پیبلز، میشل مایو و دیدیه کوئلز به دلیل کشفیات مهم در حوزه کیهان‌شناسی توانستند جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ را به صورت مشترک از آن خود کنند.

جیمز پیبلز به دلیل اکتشافات نظری در کیهان‌شناسی فیزیکی توانست نیمی از نوبل فیزیک ۲۰۱۹ را از آن خود کند. همچنین میشل مایو و دیدیه کوئلز به دلیل کشف سیارات فراخورشیدی که به دور یک نوع ستاره مدل خورشیدی در حال چرخش است، نیمی دیگر از این جایزه ارزشمند را به صورت مشترک دریافت کردند. جایزه نوبل فیزیک از سال ۱۹۰۱ به دانشمندان موفق این حوزه اهدا می‌شود و تا سال ۲۰۱۹ هر ساله یک تا ۳ نفر موفق به دریافت آن شدند. در تاریخ اهدای جایزه نوبل فقط جان باردین (John Bardeen) توانست دو بار در سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲ جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد.

اکتشافات برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۹

نظریات کیهان‌شناسی فیزیکی جیمز پیبلز باعث شد تا این حوزه بیش از پیش غنی‌تر شود و پایه تحول کیهان‌شناسی طی نیم قرن گذشته را از نظریه‌پردازی به علم مهیا ساخته است. از اواسط دهه ۱۹۶۰ چارچوب نظری وی توسعه پیدا کرده و اساس ایده‌های امروزی محققان در مورد جهان را شکل داده است. الگوی بیگ بنگ جهان را از نخستین لحظه‌های شکل‌گیری، یعنی حدود ۱۴ میلیارد سال قبل که بسیار داغ و متراکم بود را شرح می‌دهد. پس از آن زمان جهان در فرایند گسترش بوده و همواره در حال بزرگ‌تر و سردتر شدن است.

پرتورهای نوری در حدود ۴۰۰ هزار سال پیش از بیگ بنگ قادر به حرکت در فضا شدند و جهان به سمت شفاف شدن حرکت کرد. امروزه نیز این پرتورهای قدیمی در اطراف ما وجود داشته و بسیاری از اسرار جهان را در خود مخفی نگه داشته‌اند. جیمز پیبلز توانست به کمک ابزارهای تئوری و محاسباتی خود به تعبیر این اثرها از بدو پیدایش کیهان بپردازد که نتیجه آن کشف رویه‌های فیزیکی جدید بود. چنین نتایجی به ما می‌گوید جهان فعلی که می‌بینیم فقط ۵ درصد از آن شامل محتوای شناخته شده و ماده‌ای که ستاره‌ها، سیارات، درختان و انسان‌ها را تشکیل داده است. ۹۵ درصد دیگر از جهان از ماده و انرژی تاریک تشکیل شده و تاکنون قادر به شناخت آن نشده‌ایم. این تحقیقات یک چالش برای فیزیک مدرن به شمار می‌رود.

میشل مایو و دیدیه کوئلز در اکتبر ۱۹۹۵ توانستند نخستین سیاره فراخورشیدی که در کهکشان راه شیری به دور ستاره‌ای از نوع خورشید در حال چرخش است را شناسایی کنند. این دو فیزیکدان در رصدخانه هاوت-پروونس (Haute-Provence) واقع در جنوب فرانسه موفق به رصد سیاره ۵۱ Pegasi b شدند؛ سیاره‌ای به شکل توپ گازی که می‌توان آن را با بزرگترین غول گازی منظومه شمسی یا همان سیاره مشتری مقایسه کرد. چنین کشفی در ستاره شناسی تحول زیادی ایجاد کرد و پس از آن بیش از ۴ هزار سیاره فراخورشیدی در کهکشان راه شیری شناسایی شد. دانشمندان همچنان در حال کشف جهان‌های جدید و اسرارآمیز هستند. این دو فیزیکدان ایده‌های قبلی محققان در خصوص سیستم‌های سیاره‌ای را به چالش کشیده و دانشمندان را مجاب می‌کنند تا در خصوص تئوری‌های خود در حوزه رویه‌های فیزیکی که در کشف سرچشمه سیارات نقش دارند، بازنگری کرده و دیدگاه خود را تغییر دهند.

سه برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ توانستند ایده‌های محققان در حوزه کیهان را دگرگون کنند. جیمز پیبلز با اکتشافان نظری خود به محققان کمک خواهد کرد تا چگونگی تکامل جهان پس از بیگ بنگ را بهتر بشناسند و همچنین میشل مایو و دیدیه کوئلز به کاوش سیارات ناشناخته در پیرامون کهکشان پرداختند. چنین اکتشافاتی دیدگاه محققان از کیهان را تغییر خواهد داد.

آشنایی با برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۹

جیمز پیبلز یک فیزیکدان آمریکایی-کانادایی بوده که به عنوان یک نظریه‌پرداز حوزه کیهان شناسی شناخته می‌شود و هم‌اکنون به عنوان استاد دانشگاه پرینستون فعالیت دارد. وی دارای ۸۴ سال سن بوده و متولد سال ۱۹۳۵ است. میشل مایو یک فیزیک اخترشناس استاد دانشگاه ژنو بوده که در سال ۱۹۴۲ در سوئیس به دنیا آماده است. وی در سال ۲۰۰۷ از شغل خود بازنشسته شد، اما در رصدخانه ژنو به عنوان یک محقق مشغول به‌کار است و در سال ۲۰۱۵ نیز موفق به دریافت جایزه کیوتر شد. دیدیه کوئلوز در سال ۱۹۹۶ در سوئیس چشم به جهان گشود. این ستاره شناس ۵۵ ساله در کشف سیارات خارج از منظومه شمسی (سیارات فراخورشیدی) در گروه فیزیک اخترشناسی آزمایشگاه کاوندیش، کمبریج و دانشگاه ژنو دارای سوابق بسیار درخشانی است.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *