صفحه اصلی کرونا همزمانی کرونا با آنفلوانزا در سال تحصیلی جدید/ کرمان قرمز است

همزمانی کرونا با آنفلوانزا در سال تحصیلی جدید/ کرمان قرمز است

0

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی شفیعی ظهر دوشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان کرمان به رنگ بندی استان‌ها به لحاظ شیوع کرونا بیان داشت: این رنگ‌بندی همچنان ادامه دارد و امکان اینکه وزارت‌خانه ملاک رنگ‌بندی‌ها را طی دو هفته آینده تغییر دهد، وجود دارد.

وی افزود: تا به حال ملاک رنگ بندی استان‌ها بر اساس موارد بیشترین محتمل یا قطعی مبتلا به کرونا در جمعیت ۱۰۰ هزار نفر بوده که با کم شدن موارد بستری در کشور شاخص‌ها به موارد بهداشتی مثل استفاده از ماسک در همه مکان‌های عمومی، رعایت فاصله اجتماعی و … تغییر خواهد یافت.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بر اساس رنگ بندی وضعیت دو هفته اخیر استان کرمان نشان دهنده این است که در این بازه زمانی عمدتاً وضعیت استان قرمز بوده و بیش از ۹۵ درصد از شهرستان‌های ما در وضعیت قرمز و هشدار قرار داشته‌اند ضمن اینکه در طی این دو ماه تعداد محدودی شهرستان وجود داشت که وضعیتشان زرد بوده که این متغیر وضعیت‌ها کار را برای آموزش و پرورش سخت خواهد کرد.

شفیعی تصریح کرد: موارد بستری زیر ۱۵ سال در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان تا نیمه خرداد ماه سال بسیار کم بود اما از این تاریخ به بعد پیک دوم بیماری در استان شروع شد و در تیرماه به اوج خود رسید شرایط تغییر کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان ۲۴۵ مورد بستری در گروه سنی مدرسه بین ۶ تا ۱۸ و ۴۲ مورد قطعی بستری داشتیم که در این رابطه تعدادی جان خود را از دست دادند و حتی در برخی موارد گروه‌های سنی نسبت به گروه سنی سالمندان بیشتر بوده است.

شفیعی یادآور شد: با بازگشایی مدارس جمعیت دانش آموزان در یک فضا قرار می‌گیرند ضمن اینکه رفتار بچه‌ها را نمی‌توان کنترل کرد همچنین تجمع والدین و تغییر برنامه زمانی آمد و شد دانش‌آموزان و … از جمله چالش‌هایی هستند که موجب می‌شود زنجیره انتقال در این گروه‌ها ایجاد شود که هم برای سالمندان و هم برای خودشان مخاطره آمیز است این در حالی است که ما امسال آنفلوانزا راهم پیش رو داریم که وضعیت آن قابل پیش‌بینی نیست.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآور شد: وزارت آموزش و پرورش در راستای بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی و احتمالاً شیوع آنفلوانزا باید تدابیری بیندیشد ضمن اینکه در بحث گروه‌های سنی پایین‌تر باید تصمیم جدی گرفته شود زیرا اگر این دانش‌آموزان یک سال به مدرسه نرود مشکلی ایجاد نخواهد شد همچنین برای سایر گروه‌های سنی باید تصمیمات مختلف اتخاذ شود، ما در زمینه نظارت‌ها و مؤلفه‌های بهداشتی و … آماده همکاری هستیم.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *