0

واضح ترین تصویر ماه هوش از سر شما می‌برد

واضح ترین تصویر ماه عکسی از دهانه‌های بی‌شمار سطح قمر زمین بوده که توسط یک عکاس کالیفرنیایی به ثبت رسیده است؛ در ادامه در بررسی ماجرای تهیه این عکس شگفت انگیز با آیسام همراه باشید.

واضح ترین تصویر ماه محصول ترکیب تعداد زیادی عکس گوناگون از سطح قمر زمین بوده که توسط عکاسی آمریکایی ثبت شده‌اند. در این تصویر دهانه‌های زیبا و شگفت‌انگیز ماه با دقتی بسیار بالا و به شکلی واضح قابل رویت هستند.

اندرو مکارتی (Andrew McCarthy) خالق این تصویر شگفت‌انگیز بوده و گفته شده که این شیفته هنر تصویربرداری از فضای خارج از جو زمین، هزاران عکس را که در طول دو هفته به ثبت رسانده و برای رسیدن به تصویر نهایی با هم ترکیب کرده است.

یک عکاس کالیفرنیایی واضح ترین تصویر ماه را ثبت کرد

اندرو مکارتی

این عکس‌ها در حالت خاصی از نورانی شدن سطح ماه به ثبت رسیده‌اند؛ این حالت خطای دید ترمیناتور ماه (lunar terminator) نام دارد و در آن، روشنایی و تاریکی سطح قمر سیاره به گونه‌ای است که دهانه‌های سطحی به شکلی واضح‌تر و بزرگ‌تر به نظر می‌آیند. در حالت ترمیناتور خورشید موازی افق ماه می‌تابد و به همین دلیل، نور تابیده شده از زاویه مورد نظر باعث طولانی‌تر شدن سایه‌های دهانه‌ها و واضح‌تر شدن ویژگی‌های سطحی می‌شود.

معمولا تنها تعداد محدودی از دهانه‌های ماه به صورت هم‌زمان قابل رویت هستند، اما مکارتی در فرآیند دردسرساز و طولانی تهیه واضح ترین تصویر ماه با دقتی شگفت‌انگیز خطای دید ترمیناتور ماه را به شکلی مورد استفاده قرار داده که در عکس نهایی زیر، تمامی دهانه‌های نیمه روشن ماه به خوبی دیده شوند.

واضح ترین تصویر ماه

 

مکارتی در حساب اینستاگرام خود فرآیند طولانی مدت تهیه این تصویر را توصیف کرده است؛ قمر زمین ۴.۵ میلیارد سال قدمت داشته و دهانه‌ها، ترک‌ها، فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های شگفت‌انگیز آن با ترکیب قسمت‌های روشن هرکدام از تصاویر مجزای ثبت شده به خوبی قابل رویت شده‌اند. با این حال تنها یکی از چالش‌های پیش روی رسیدن به محصول نهایی، جابه‌جایی ماه نسبت به موقعیت قبلی خود در هر روز بود.


همچنین بخوانید:

ناسا با لیزر به دنبال آب بر روی ماه می‌گردد! 

برای غلبه بر این چالش، مکارتی باید هر سری تصاویر ثبت شده را به کمک یک نقشه سه بعدی کروی با عکس‌های قبلی تطابق می‌داد. برای عکس‌برداری‌ها هم دوربین “ASI1600MM” مورد استفاده قرار گرفته بود. مکارتی اعلام کرده که بسته به بازخورد اولین ورژن واضح ترین تصویر ماه امکان دارد که در آینده یک عکس دیگر را برخلاف تصویر قبلی که مربوط به مراحل افزاینده ماه بوده، از مراحل کاهنده روشنایی قمر زمین ثبت کند.

یک عکاس کالیفرنیایی واضح ترین تصویر ماه را ثبت کرد

در مورد پدیده ترمیناتور ماه هم می‌توان گفت که برخی ویژگی‌های سطحی قمر زمین تنها به کمک این خطای دید قابل رویت هستند و همان‌طور که ناسا اعلام کرده، پدیده مشابهی برای سیاره ما هم رخ می‌دهد. البته به دلیل وجود اتمسفر، دقیقا خطای دید رخ داده در ماه برای ما اتفاق نمی‌افتد و به عنوان مثال، دیده شدن بخشی از نور خورشید قبل از طلوع آفتاب و بعد از غروب خورشید یکی از ویژگی‌های مخصوصی است که تنها به دلیل وجود مولکول‌های جو زمین رخ می‌دهد. این در حالی بوده که قمر زمین اتمسفری ندارد و به همین دلیل، عکس ثبت شده توسط مکارتی در نوع خود منحصر به فرد است.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر