0

پیوند موفق کلیه خوک به یک بیمار مرگ مغزی

جراحان دانشگاه آلاباما در برمینگام توانسته‌اند کلیه های یک خوک اصلاح ژنتیکی‌شده را به بدن مرد 57 ساله‌ای پیوند بزنند که دچار مرگ مغزی شده بود. محققان نتایج این پیوند موفق را در مجله American Journal of Transplantation منتشر کرده‌اند.

به گزارش نیویورک تایمز و به گفته تیم جراحی دانشگاه آلاباما در برمینگام، کلیه‌های خوک پس از حدود 23 دقیقه فعالیت خود را آغاز کردند و تا سه روز بعد از عمل همچنان بدون مشکل به کارشان ادامه دادند. البته پزشکان می‌گویند یکی از کلیه‌ها بیشتر از دیگری ادرار تولید می‌کند. جراحان کلیه‌های خود بیمار را خارج کردند، و فعلا هیچ نشانه‌ای مبنی بر پس زده شدن کلیه‌های خوک دیده نمی‌شود.

پیوند کلیه خوک به انسان زنده هم آزمایش می‌شود

دکتر «جیمی لاک»، جراح ارشد این پروژه می‌گوید آن‌ها در طول عمل تمامی مراحل یک پیوند عادی انسان به انسان را دنبال کردند. محققان حالا امیدوارند که با این تجربه بتوانند تا پایان سال جاری میلادی برای اولین بار چنین عملی را روی یک انسان زنده امتحان کنند.

دکتر لاک به عنوان رئیس برنامه پیوند کلیه‌های ناسازگار دانشگاه آلاباما در برمینگام می‌گوید: «هدف ما این نبود که فقط یک بار این کار را انجام دهیم. ما می‌خواهیم پیشرفت‌های بیشتری داشته باشیم تا به بیماران‌مان کمک کنیم. اگر یک روز به درمانگاه بروم و بدانم که برای همه بیماران به اندازه کافی کلیه وجود دارد، قطعا روز خوشی را تجربه خواهم کرد.»

ایالت آلاباما دارای بالاترین نرخ بیماری‌های کلیوی مزمن است. در این ایالت از هر یک میلیون نفر 2348 مورد دارای مشکل کلیوی هستند. اکثر آن‌ها به خاطر دیابت و پرفشاری خون دچار مشکل می‌شوند اما افراد رنگین پوست، زنان و کسانی که سطح درآمد یا تحصیلات پایینی دارند، بیشتر در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

چندی پیش در یک اتفاق نادر دیگر، محققان دانشگاه مریلند آمریکا برای اولین بار موفق شدند قلب خوک را به یک بیمار 57 ساله پیوند بزنند. آن بیمار همچنان بدون مشکل تحت نظر قرار دارد.

منبع خبر : دیجیاتو
مجله اینترنتی آیسام مرجع اخبار روز علمی

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر