صفحه اصلی کرونا کتابداران خط‌شکنان جبهه فرهنگی ایام شیوع کرونا هستند

کتابداران خط‌شکنان جبهه فرهنگی ایام شیوع کرونا هستند

0

فرهاد حسن‌زاده نویسنده کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نیاز توجه به حوزه کودک در کتابخانه‌ها گفت: ایجاد بخش ویژه برای کودکان در کتابخانه‌های عمومی با فضایی متفاوت و متناسب با روحیه آنها نشان از تغییر رویکرد و توجه ویژه مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی دارد. همچنین در چند سال اخیر که برای برنامه‌های مختلف به چند کتابخانه عمومی دعوت شده بودم، از نزدیک شاهد ارتقاء چشمگیر فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در حوزه کودک بودم که این‌موضوع شایسته تقدیر است.

وی افزود: اما در کنار فضای مناسب و برنامه‌های جذاب، این‌کتابداران هستند که کامل‌کننده ارتباط میان کودکان و کتاب و کتابخانه هستند. افرادی که با کودکان ارتباط دارند باید تخصص لازم برای فعالیت در این‌حوزه را داشته باشند و با روحیات و علایق بچه‌ها آشنا باشند. چرا که کار کردن با کودکان تخصص بالایی می‌خواهد که خوشبختانه کتابداران به واسطه تحصیلات خود و همچنین آموزش‌هایی که در روند فعالیت‌های خود می‌بینند بهترین گزینه برای همراهی کودکان در این زمینه هستند.

این نویسنده در ادامه، کیفیت فعالیت کتابداران را در شکل‌گیری آینده کودکان بسیار موثر دانست و گفت: کودکی و نوجوانی من در کتابخانه‌های کانون پرورش فکری طی شد و معمولا در ۲ کتابخانه عضو می‌شدم و یک روز در این کتابخانه و روز دیگر در کتابخانه دیگر حاضر می‌شدم. بودن در این‌فضا تأثیرات بسیار مثبتی بر روی من گذاشت. طوری‌که بخشی از نویسندگی خودم را مدیون کتابدارانی هستم که دلسوزانه در کتابخانه‌ها تلاش می‌کردند.

حسن‌زاده با اشاره به فعالیت ویژه کتابداران در ایام شیوع کرونا در سراسر کشور گفت: امروز نیز کتابداران دلسوز و عاشقی در کتابخانه‌های عمومی کشور فعالیت می‌کنند، به طوری که شاهد بودیم در دوران کرونا بسیاری از این عزیزان بدون رسیدن بخشنامه و ابلاغیه، به محض تعطیل شدن کتابخانه‌ها تلاش ویژه‌ای را بکار بستند و نگذاشتند که ارتباط بچه‌ها با کتابخانه قطع شود و از ظرفیت‌های فضای مجازی برای حفظ و در ادامه تقویت این ارتباط استفاده کردند.

وی در ادامه گفت: به سهم خودم به عنوان یک نویسنده که برای بچه ها کار می‌کنم، از کتابدارانی که با جان و دل و با خلوص در سراسر کشور برای بچه‌ها کار می‌کنند و نگذاشتند به دلیل شیوع کرونا چراغ کتابخوانی خاموش شود، تشکر و قدردانی می‌کنم. چرا که فرزندان ما دقیقا در ایام شیوع کرونا بیش از هر زمان دیگری به کتاب خواندن نیاز دارند. بر همین اساس در فضای مجازی شاهد فعالیت و اقدامات خلاقانه کتابداران بودیم که با برنامه‌های متنوعی چون پویش‌های نقاشی، کاردستی، داستان‌گویی و با درست کردن ویدئوهای زیبا و جذاب برای بچه ها، ارتباط این عزیزان با کتاب و کتابخوانی را حفظ کردند.

این‌نویسنده حوزه کودک با اشاره به اهمیت جایگاه کتابداران در جامعه گفت: معتقدم فعالیت کتابداران از فعالیت‌های جهادگونه کادر درمانی کشور که در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا قرار دارند، دست کمی ندارد؛ چراکه کتابداران هم در خط مقدم جبهه فرهنگی در روزهای کرونایی وظیفه خطیری برعهده دارند تا به کودکان امید و روحیه دهند تا بهتر بتوانند با این‌بیماری مبارزه کنند.

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *