صفحه اصلی اخبار روز اخبار فرهنگی “کنشگری عاشورایی” به سوگواره اشراق اضافه شد/ نوآوری در فعالیت‌های دینی باید تقویت شود- اخبار دین ، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی تسنیم

“کنشگری عاشورایی” به سوگواره اشراق اضافه شد/ نوآوری در فعالیت‌های دینی باید تقویت شود- اخبار دین ، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی تسنیم

0

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری هفتمین سوگواره مجازی اشراق صبح امروز در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، نمایندگی تهران برگزار شد؛ در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین شیخ الاسلامی مدیر کل فضای مجازی دفتر تبلیغات اسلامی صحبت کرد و گفت: این جنس حرکت به اقتضای فضای مجازی و اهمیتی که در شرایط فعلی امروز پیدا کرده است، حرکتی نو و متفاوت می‌تواند باشد؛ در عین حال دو اتفاق مهم در این سوگواره وجود دارد که قابل توجه است. وقتی از محصولات فضای مجازی صحبت می‌شود تولیداتی نظیر عکس، فیلم، متن و … بیان می‌شوند اما در این جشنواره دو رشته مهم دیگر نیز در کنار آنها طراحی کرده و قرار دادیم که می‌تواند مزیت نسبی این جشنواره باشد. اولی مقوله نوآوری است که به شدت در فعالیت‌های دینی امروز بدان نیاز داریم؛ تصور می‌شود نوآوری‌ها باید در عرصه ساختار باشد اگرچه مقوله گمشده پیام‌های نو و جدید است؛ به نظرم برای استفاده بهتر از عاشورا و کربلا نیاز به پیام‌های تازه‌ای داریم که کمتر بدان توجه شده است. به عبارت دیگر، همه ما بیشتر متمرکز بر ساختارهای جدید هستیم در حالی که باید پیام‌های نوآورانه و البته چینش‌های نوآورانه به وجود آورد؛

وی افزود: نکته دومیکه باید اشاره کنم این است که باید کنش‌گری‌ها را نیز قضاوت کنیم؛ کنشگری در فضای مجازی فراتر از تولیدات است و امری مهم تلقی می‌شود. به نظرم در این زمینه نیازمند آسیب‌شناسی هستیم تا بدانیم ارزیابی کنشگری به چه معناست برهمین اساس، دوستان ما تلاش کردند تا در این جشنواره رشته کنشگری را نیز به رشته‌های دیگر این سوگواره اضافه کنند. تردیدنکنید یکی از نقاط برتری این سوگواره داورانی هستند که در آن حضور پیدا کردند؛ چرا که همه از نفرات برتر حوزه‌های خود هستند و صاحب نظرند

در بخش دوم این برنامه حجت الاسلام و المسلمین مرتضی حاجیانی صحبت کرد و گفت: از سال 93 وقتی اولین سوگواره را آغاز کردیم قدم به قدم از طلاب و حوزه علمیه‌ها شروع کردیم و کم‌کم از قم به سراسر کشور رسیدیم. همچنین توانستیم آن را در گستره ملی عرضه کنیم و امیدواریم مراحل را به همین‌گونه ادامه بدهیم و در سطحی فراتر از ملی آن را ارائه بدهیم چراکه شخصیت سیدالشهدا شخصیتی بین المللی و فرامرزی برای تمام دنیاست. شاید بتوان گفت سیدالشهدا را باید رسانه‌ای‌ترین فرد در زمان خود قلمداد کنیم؛ آنچه که در خطبه منا و دعای عرفه آمده است گوشه‌ای از فعالیت‌های ایشان قبل از کربلا است تا در نهایت قیامی انسانی و غیرمقطعی را برای تمام بشریت رقم بزنند. به نظرم امام حسین الگوی بسیار خوبی است و باید ازشان درس بگیریم. 

او با اشاره به برگزاری این جشنواره گفت: از ابتدای محرم سوگواره مجازی اشراق را آغاز کردیم و تا پایان ماه صفر ادامه دارد. مراسم اختتامیه، داوری نهایی و انتخاب برگزیدگان را در همان زمان داریم. درخصوص جزئیات جشنواره توضیحات مختصری می‌دهم؛ اولین حوزه که باید به آن اشاره کنم حوزه کنشگری است؛ فعالان سیاسی و فضای مجازی با دو محور پاسخ به شبهات در حوزه نظر و روایت عقل‌های عاشق قرار است به کنشگری‌های مجازی خود بپردازند و آن را پررنگ کنند. دبیر اجرایی این بخش سرکار خانم فاطمه داداشی است و داوران این بخش حجت‌الاسلام و مسلمین سرلک، دکترسیدبشیر حسینی، سرکار خانم فضه‌سادات حسینی و حجت الاسلام والمسلمین مصطفی اسماعیلی هستند.

حاجیانی درخصوص تولیدات محتوای دیجیتال گفت: علاوه بر این، در بخش تولید محتوای دیجیتال چهار بخش کلی داریم که هر کدام قالب‌های متنوعی دارد؛ اولی بخش گرافیک است که شامل پوستر، اینفوگرافیک و غیره می‌شود؛ دبیر اجرایی این بخش حجت الاسلام والمسلمین جواد رحیمی است و هیات داوران این بخش مسعود نجابتی، سیدمهدی حسینی و سیدمحمدرضا میری هستند. در بخش عکس و کلیپ نیز عکاسان می‌توانند در قالب‌های مختلفی مشارکت کنند؛ دبیر اجرایی این بخش سیدمحسن امامیان است و هیئت داوران نیز آقایان هادی مقدم‌دوست، مسعود عجمی و حسین نصیری هستند. 

او خاطرنشان کرد: در بخش متون ادبی مثل فیلمنامه کوتاه، متن و داستان کوتاه دبیر اجرایی سرکار خانم فاطمه حیدری است و هیئت داوران نیز حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا جوان آراسته، حسن طاهری و سرکار خانم شفیعی اسماعیلی هستند. باید بگویم که در این دوره از سوگواره بخش جدیدی داریم و آن هم ایده‌های نو است. در این بخش به ایده‌های تولیدی و ایده‌های استارتاپی کسب و کارهای فرهنگی می‌پردازیم؛ دبیر این بخش حجت‌الاسلام و المسلمین محمدصادق است و در هیئت داوران نیز در خدمت آقایان محمدصادق افراسیابی، مجید خسرو انجم، حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی و حجت الاسلام والمسلمین ارباب سلیمانی هستیم. سوگواره امسال را به یاد مرحوم حاج احمد خسروی مبلغ جهادی که راوی مناطق محروم سیستان بود نامگذاری کردیم؛ باید بگویم نهادهای مختلفی همراه ما هستند که از آن جمله می‌توان به مرکز ملی فضای مجازی، سازمان صدا و سیما، رادیو معارف، مرکز سراج و غیره اشاره کرد. آدرس سایت سوگواره نیز https://eshragh.ir می‌باشد؛ این سایت هم اکنون فعال بوده و آماده دریافت تولیدات و محتوای رسانه‌ای علاقه‌مندان است.

هادی مقدم‌دوست سخنران بخش دیگر این نشست خبری بود. او که به عنوان داور بخش عکس و کلیپ صحبت می‌کرد، در سخنانی کوتاه گفت: این سوگواره یک سوگواره ملی عاشورایی است و امیدوارم از داخل این رقابت‌ها به آثار و افرادی برسیم که تشویق شده و کارشان را ادامه دهند.

فضه‌سادات حسینی داور بخش کنشگران فضای مجازی در سخنانی گفت: درباره اهمیت فضای مجازی سخنان بسیار گفته شده است و اکنون در چنین بزنگاهی می‌توان اهمیت آن را بیشتر فهمید؛ اکنون که کرونا آمده است بخش زیادی از برنامه‌ها به فضای مجازی منتقل شده که خود کنش‌هایی را به همراه داشته است. بخش کنشگران اجتماعی که برای اولین بار در سوگواره اشراق اضافه شده تلاش می‌کند از کنشگران برتر فضای مجازی استفاده کرده و کنش‌های نسبت به عزاداری امام حسین (ع) را رصد کند. دو محور اصلی ما در این بخش پاسخ به شبهات دینی و دیگری روایتگری است. با توجه به تاکید بزرگان مبنی بر استفاده از فضای مجازی فعالیت کنشگران فعال در بحث امام حسین(ع) را رصد می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم از آنان حمایت رسانه‌ای داشته باشیم؛ قرار ما حمایت رسانه‌ای در قالب ساخت مستند، برنامه‌های گفت‌وگو محور و غیره است. در حقیقت همانطور که امسال هرخانه حسینیه شد باید فضای مجازی هم تبدیل به مجلس روضه و عزاداری امام حسین شود.

محمد صادق افراسیابی داور بخش ایده‌های نو سخنران پایانی این مراسم بود؛ او در مورد اهمیت این بخش گفت: واقعیت این است در شرایط جدیدی هستیم و این تغییر و تحول خیلی جدی‌تر از آن چیزی است که تصورش می‌کنیم؛ اکنون انقلاب پلتفرم‌ها را داریم و وارد جامعه شبکه‌ای شده‌ایم. به عبارت دیگر، شاهد افزایش قدرت و نفوذ شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌ها هستیم که نتیجه آن متفاوت شدن الگوی تاثیرگذاری و دیده شدن است. برای چنین فضای دگرگون شده‌ای نیازمند طرح‌ها و برنامه‌های جدیدی هستیم و گاهی اوقات برنامه‌های سنتی نمی‌تواند کارهای ما را پیش ببرد. 

انتهای پیام/ 

مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

پیام خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *